

Poliisin eläinsuojeluyksiköistä on hyviä kokemuksia. Kuvituskuva. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Elomaa: Eläinsuojelurikoksiin erikoistuneet yksiköt saatava kaikkialle Suomeen
Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa kannattaa eläinsuojelurikoksiin keskittyvän yksikön perustamista jokaisen Suomen poliisilaitoksen yhteyteen. Käytännössä kyseessä on yksikkö, joka on erikoistunut eläinsuojelurikosten esitutkintaan ja muihin eläinsuojeluun liittyviin prosesseihin, sidosryhmäyhteistyöhön sekä eläinsuojelutyöhön liittyvään tiedottamiseen.
Ritva “Kike” Elomaa on jättänyt hallitukselle toimenpidealoitteen, jossa hän ehdottaa, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin eläinsuojelurikoksiin erikoistuneiden yksiköiden perustamiseksi poliisilaitoksille maanlaajuisesti. Elomaa näkee erikoisyksikköjen perustamisessa monia hyötyjä.
– Verrattuna muihin eläinsuojeluvalvontaa harjoittaviin tahoihin, poliisilla on paremmat valtuudet puuttua väärinkäytöksiin nopeasti. Eläinsuojeluvalvonnan kasvaneen tehokkuuden lisäksi erillinen eläimiin liittyviä rikoksia ratkova yksikkö mahdollistaa toisille yksiköille täysipainoisen keskittymisen muihin rikoksiin. Näin ollen eläimiin liittyvien rikosten keskittäminen niihin erikoistuneelle yksikölle tuo lisäksi kustannussäästöjä pitkällä aikavälillä sekä ennen kaikkea edistää eläinten oikeuksien toteutumista, Elomaa sanoo.
Kokeiluista hyvää palautetta
Helsingin poliisilaitokselle perustettiin vuonna 2018 Suomen ensimmäinen eläimiin liittyviin rikoksiin keskittyvä tutkintaryhmä, mikä johti siihen, että SEY (Suomen Eläinsuojeluyhdistysten liitto ry) myönsi vuosittain jaettavan Vuoden eläinsuojeluteko -palkinnon Helsingin poliisilaitokselle vuonna 2018.
Myös Itä-Suomen Poliisin Kuopion yksikköön on perustettu eläinsuojeluun keskittynyt partio, koska eläinsuojeluun liittyviin rikoksiin haluttiin puuttua aiempaa tehokkaammin.
– Näistä kokeiluista on saatu hurjan hyvää palautetta, mikä kertoo siitä, että tällaiselle toiminnalle on kova tarve, Elomaa toteaa.
Rikosten valvonta heikkoa
Elomaa näkee uuden toimintamallin hyvänä sekä kustannustehokkaana ratkaisuna vastata eläinsuojelun kasvaviin haasteisiin.
– Eläinsuojelurikosten valvonta on ylipäätään heikkoa. Monesti asiaan pystytään puuttumaan vasta kun eläin on jo puolikuollut. Nyt eläinsuojelulainsäädännön uudistamisen yhteydessä olisi täydellinen ajankohta linjata eläinsuojelurikoksiin keskittyvien yksiköiden perustamisesta jokaisen Suomen poliisilaitoksen yhteyteen, Elomaa päättää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Kissa ei ole lelu – “Ihmisten välinpitämättömyys on järkyttävää”

Peltokangas arvostelee nykyistä eläinsuojelulakia: “Petoja suojellaan enemmän kuin ihmisen parasta ystävää”

Elomaa: Uusi eläinten hyvinvointilaki ei saa jäädä puolitiehen

Uskonnon oikeuttamaa eläinrääkkäystä – Purra: Rituaaliteurastus lopetettava

Perussuomalaiset kansanedustajat: Suojelukoirien väkivaltainen koulutus ja muu eläinrääkkäys on saatava kuriin

Elomaa: Poliisin määrärahojen vähentäminen vaarantaa suomalaisten turvallisuuden

Oikeusasiamies vaatii parannuksia eläinsuojelurikosten tutkintaan – Elomaa: Eläinsuojelurikosten selvittämiseen tarvitaan lisää resursseja
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.