

LEHTIKUVA
EU ja Tunisia sopimukseen luvattoman siirtolaisuuden kitkemiseksi – hintalappu miljardi euroa
Euroopan unioni ja Tunisia ovat päässeet sopimukseen, jonka tavoitteena EU:n kannalta on rajoittaa luvattomien siirtolaisten määrää ja Tunisian kannalta lisätä maan valuuttatuloja. EU on jälleen selkä seinää vasten, kuten aiemmin Turkin kanssa vastaavassa tilanteessa.
Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyenin seurana sopimuksesta tiedottamassa olivat Italian pääministeri Giorgia Meloni sekä Hollannin väistyvä pääministeri Mark Rutte. Von der Leyen kutsuu kokoonpanoa nimellä ”Team Europe”.
Tunisian presidentin Kais Saiedin linnassa julkaistu yhteistyöasiakirja tai ”kommunikea” lepää viiden ”pilarin” varassa. Ensimmäinen pilari koskee Tunisian opiskelevaa nuorisoa, joka otetaan mukaan Erasmus-opiskelijavaihtoon. Samaten maan koulujärjestelmää kehitetään.
Vesihuoltoa, turismia, energiaa
EU tukee suoraan myös Tunisian julkista taloutta ja digitalisaatiota. Kolmas pilari ovat suorat investoinnit yrityselämään sekä yritysten vientiponnistelujen tukeminen. Maan vesihuoltoon ja kestävään maatalouteen panostetaan, kuten myös turismin kehittämiseen.
Neljäs pilari on yhteistyö uusiutuvan, puhtaan energian tuottamiseksi, erityisesti Euroopan tarpeisiin.
EU:n tukipaketin arvo on kokonaisuudessaan kutakuinkin miljardi euroa. Suurin yksittäinen investointi on energiayhteistyö, johon sijoitetaan 300 miljoonaa euroa. EU-rahoituksen ehtona tiettävästi on, että Tunisia hyväksyy Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n kahden miljardin dollarin lainaan sisältyvät ehdot.
Yhteisvoimin ihmissalakuljettajia vastaan
Vasta viidentenä pilarina von der Leyen mainitsee ponnistelut luvatonta siirtolaisuutta ja ihmissalakuljetusta vastaan. Siihen laitetaan EU-rahaa vähintään 100 miljoonaa euroa.
– Meidän on tuhottava salakuljettajien ja ihmiskauppiaiden rikollisverkostot. Nämä käyttävät törkeästi hyväkseen ihmisten epätoivoa ja tällaiselta vastuuttomalta liiketoiminnalta on vietävä kaikki edellytykset, von der Leyen painotti sopimuksen julkistamistilaisuudessa pääkaupunki Tunisissa.
EU ja Tunisia aikovat lisätä yhteistyötä Välimeren etsintä ja pelastusoperaatioissa. Myös laillisen, EU:n alueelle suuntautuvan siirtolaisuuden edellytyksiä parannetaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU:n ja Tunisian sopimus viisi pilaria energiayhteistyö laillinen siirtolaisuus EU:n tukipaketti keskeisen Välimeren reitti luvattomat siirtolaiset Kansainvälinen valuuttarahasto uusiutuva energia ihmiskauppiaat Team Europe Kais Saied ihmissalakuljettajat Giorgia Meloni laittomat maahanmuuttajat Ursula von der Leyen Euroopan unioni Tunisia Mark Rutte Turkki IMF EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU:lta kauppaetuja kehittyville maille – jos ottavat vastaan ilman oleskelulupaa jääneitä paluumuuttajia

Euroopan turvapaikkapolitiikka tappaa ihmishenkiä enemmän kuin pelastaa – yhteiskuntatieteilijä Ruud Koopmansin ”Turvapaikkalotto” esittää vakavaa kritiikkiä nykyistä turvapaikkajärjestelmää kohtaan

Pakolais- ja turvapaikanhakijatulvan miljardimenot suivaannuttavat Saksassa – kustannukset leikkuriin ja palautuksiin vauhtia

Maahanmuutto hiertää edelleen valtioiden välejä – EU:n huippukokous päättyi ilman yhteistä näkemystä pakkosijoituksista
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää