

Helsingissä järjestettiin sunnuntaina 2.6. Elämän marssi -tapahtuma, jolla vastustettiin antisemitismiä ja osoitettiin tukea Israelille. Kuva: Pirjo Karttunen IRR-TV
Euroopan unionin perusoikeusviraston laaja antisemitismitutkimus vuodelta 2018: Äärimuslimit ovat suurin tunnistettu juutalaisvihaan syyllistyvä ryhmä
Helsingissä vastustettiin juutalaisvihaa Elämän marssilla. Elämän marssi -liike syntyi Saksassa vuonna 2007 pastori Jobst Bittnerin ja hänen vaimonsa Charlotten aloitteesta. Nimi juontaa juurensa toisen maailmansodan kuoleman marsseihin, joille keskitysleirien vangit joutuivat pakotettuina. Tuoreen tutkimuksen mukaan ääri-islamilaisuus on lisännyt juutalaisvastaisuutta Euroopassa.
Elämän marsseja on järjestetty yli 20 maassa noin 400 paikkakunnalla. Tänä vuonna se järjestettiin ensimmäistä kertaa Helsingissä. Marssi kulki 2.6. sunnuntaina Eduskuntatalolta Tähtitorninmäen 6.11.1942 natsien käsiin luovutettujen juutalaisten muistomerkille.
Juutalaisvastaisuus nousee Euroopassa
Euroopan unionin perusoikeusviraston, Europan Union Agency of Fundametal Rights, (FRA) teetti laajan kyselytutkimuksen antisemitismistä vuonna 2018. FRA haastatteli sitä varten 16 395 juutalaista 12 EU-maassa: Itävallassa, Belgiassa, Tanskassa, Ranskassa, Saksassa, Unkarissa, Italiassa, Hollannissa, Puolassa, Espanjassa, Ruotsissa ja Britanniassa. Näissä maissa asuu arviolta 96 prosenttia Euroopan juutalaisväestöstä.
Yhdeksän kymmenestä kertoo antisemitismin nousseen viimeisen viiden vuoden aikana
Kysely on unionin historian laajin aiheesta toteutettu tutkimus. Kyselyyn vastanneista 89 prosenttia sanoi antisemitismin nousseen omassa kotimaassaan viimeisen viiden vuoden sisällä. 85 prosenttia koki sen olevan vakava ongelma.
Vastaajien mukaan antisemitismi on iso sosiaalinen ja poliittinen ongelma heidän elinympäristössään.
Ongelma koettiin voimakkaaksi netissä ja somessa (89 prosenttia), julkisilla paikoilla (73 prosenttia), mediassa (71 prosenttia) ja politiikassa (70 prosenttia).
Äärimuslimit ja vasemmisto juutalaisvihamielisimpiä
Juutalaisvihaa ilmentävistä teoista tekijöiksi paljastui 31 prosentissa tapauksista joku, jota ei tunnettu. 30 prosentissa tapauksista tekijänä oli äärimuslimi, 21 prosentissa tapauksista tekijä oli poliittisen vasemmiston kannattaja, 16 prosentissa tapauksista tekijä oli koulu- tai työkaveri, 15 prosentissa tapauksista tekijä oli tuttava tai ystävä. Vain 13 prosenttia tekijöistä oli poliittisen oikeiston kannattajia.
Tyypillisimmin antisemitismiset herjaukset pitävät sisällään nämä väittämät: “Israelilaiset käyttäytyvät kuin natsit palestiinalaisia kohtaan”, “juutalaisilla on liikaa valtaa” ja juutalaiset käyttävät hyväkseen Holokaustia omien tarkoituksiensa ajamiseen.
Israelin parlamentin Knessetin edustaja: SDP:n kansanedustajan juutalaisviha tyypillinen esimerkki
Eduskuntatalon edestä käynnistyneessä tapahtumassa oli puhujana tapahtuman perustaja Jobst Bittner. Hän kiitti suomalaisia Israelin ystäviä ja rohkaisi heitä pysymään Israelin tukena.
Tapahtumassa kuultiin myös Israelin parlamentin, Knessetin Christian Allies Caucus -ryhmän johtajan Josh Reinsteinin puhe, jossa hän otti kantaa antisemitismiin ja Israel-vastaisuuteen. Hän otti puheessaan esiin myös Israelissa uutisiin nouseen SDP:n kansanedustaja Hussein al-Taeen juutalaisvastaiset kirjoitukset, joissa hän rinnasti Israelin esimerkiksi terroristijärjestö Isisiin.
Marssi sujui rauhallisesti
Marssin koordinaattori Kari Teittinen kertoo tapahtuman sujuneen rauhallisesti.
– Paikalla oli Helsingin poliisin mukaan noin tuhat osallistujaa. Tapahtuman järjestelyissä oli mukana juutalaisia ja kristittyjä, hän kertoo.
Teittinen sanoo, että tapahtuman koskettavin hetki oli kenties, kun saksalaisen SS-miehen tytär, Andrea Werth esitti tilaisuudessa juutalaisyhteisölle julkisen anteeksipyynnön isänsä tekemisistä.
Teittinen muistuttaa, että Elämän marssi ei ole poliittinen tapahtuma. Se ei ole mielenosoitus tai evankeliointitapahtuma, vaan sovintoa rakentava rukous- ja muistohanke.
– Tapahtuma järjestetään myös ensi vuonna. Ajankohta ei ole vielä selvillä, mutta alkukesän viikonlopusta olemme keskustelleet, hän tarkentaa.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen Isis-äitien ja -lasten noutamisesta Syyriasta: ”Miksi ulkomailla sairastunut suomalainen ei saa apua?”

Tuleva talouskomissaari Gentiloni haluaa poistaa yksimielisyysvaateen pienten EU-maiden verotusasioissa

Ekstremistimuslimien Israel-viha kasvattaa antisemitismiä Euroopassa

BLM:n riveistä lietsotaan juutalaisvastaista retoriikaa

Rikostutkinta Malmössä – mellakoitsijat huusivat kuorossa juutalaisvastaisia iskulauseita
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Karkotuksia vastustavat aktivistit keskeyttivät jumalanpalveluksen Minneapolisissa: ”Olette valekristittyjä!”
Karkotuksia vastustavat aktivistit ryntäsivät sunnuntaina kirkkoon Minneapolisissa keskeyttäen jumalanpalveluksen. Lapsiperheiden paetessa kirkosta aktivistit huusivat iskulauseitaan, kuten "ICE ulos" ja "hävetkää". Seurakuntalaisten poistuttua aktivistit jäivät huutelemaan, että he ovat se oikea yhteisö. Aktivistien mukana oli CNN-kanavan entinen huippujuontaja, joka saarnasi pastorille perustuslain takaamasta mielenosoitusoikeudesta. Liittovaltion lain mukaan kirkko on kuitenkin häirinnältä suojattu yksityisalue, joten seuraamuksia saattaa olla tulossa.















