

PS ARKISTO
EU:ssa suunnitellaan jo seuraavaa elvytyspakettia – Purra: ”Yhteisvelka ja tulonsiirrot etenevät riippumatta siitä, mikä kriisi milloinkin on käsillä”
Mediatietojen mukaan EU suunnittelee jo seuraavaa elvytyspakettia – tällä kertaa Ukrainan sodan aiheuttamien ongelmien vuoksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kysyy, kuinka uskottavaa on, että EU:n pitäisi uudella velka- ja ehkä jopa avustuspaketilla reagoida asioihin ylikansallisesti sen sijaan, että maat tekevät omia kansallisia toimenpiteitään.
Venäjän hyökkäyksen vuoksi EU:ssa sorvataan jo seuraavaa tukipakettia.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa Facebookissa, että EU:sta kuuluu jälleen euron huuto.
– Mediatietojen mukaan huomenna esitellään puheenjohtaja Ranskan toimesta uusi tukipaketti, joka haluaa vastata Ukrainan sodan aiheuttamiin ongelmiin. Listalla on puolustusmenoja, energiakriisiin vastaamista ja vihreää siirtymää.
– Vain niin, siinäpä ei kauan aikailtu. Kuinka uskottavaa on, että EU:n pitäisi uudella velka- ja ehkä jopa avustuspaketilla reagoida näihin asioihin ylikansallisesti – sen sijaan, että maat tekevät omia kansallisia toimenpiteitään? Se ei ole uskottavaa.
Sähkö ja kaasu kallistuivat jo ennen sotaa
Purra huomauttaa, että sähkön ja kaasun hinta nousivat Euroopassa jo kuukausia ennen Ukrainan sotaa.
– Esimerkiksi Italiassa energian hinta nousi jopa 50 prosenttia ennen sotaa, ja sähkölaskuissa korotukset olivat valtavia. Samoin Ranskassa presidentti Emmanuel Macron on tuskaillut liikenteen ja energian hintojen kanssa ja pelännyt niiden vaikutusta omaan suosioonsa, juuri presidentinvaalien alla. Molemmat maat ovatkin innokkaasti ajaneet ilmastososiaalirahastoa ja ylikansallisia ilmastokompensaatioita ja tukipaketteja.
– Ilmastososiaalirahaston tarkoitus on, että paremmin toimeen tulevat unionikansalaiset, eli esimerkiksi suomalaiset, maksavat ilmastotoimista vielä enemmän kärsivien, kuten italialaisten, laskuja. Perussuomalaiset on varoittanut tästä kuukausien ajan.
Hinnat nousevat taas
Purra kysyy, miten voi olla mahdollista, että Ukrainan sodan takia suunnitellussa paketissa on samoja elementtejä kuin yhtäältä koronan takia päätetyssä elpymispaketissa ja toisaalta ilmastososiaalirahastossa.
– Siksi, että yhteisvelka ja tulonsiirrot etenevät koko ajan ja riippumatta siitä, mikä kriisi milloinkin on käsillä. Perustelut kyllä keksitään. Tämä tosiasia ei vähättele nykyistä tilannetta tai sen seurauksien raadollisuutta myös suomalaiselle kuluttajalle. Kaikki hinnat nousevat. Ennemmin tai myöhemmin kovasti kehuttu yhtenäisyys on koetuksella. Vaikutukset kohdistuvat kaikkiin, mutta eivät ole symmetrisiä.
– Emme tiedä vielä esityksen yksityiskohtia. Sellaisia ei kuulemma olekaan, sanoi pääministeri Sanna Marin tänään ylimääräisellä kyselytunnilla. Huomenna asia kuitenkin mediatietojen mukaan on esillä huippukokouksessa Versailles’ssa. Useamman ministerimme suulla on sanottu, että Suomi suhtautuu asiaan kielteisesti.
Eduskunta hyväksyi aiemmin ”velvoittavia lausumia”
Purra muistuttaa, että edellisen EU-tukipaketin sanottiin olevan kertaluonteinen, joka lausuma myös kirjattiin eduskunnan valtiovarainvaliokunnan mietintöön.
– Hädin tuskin on ehtinyt muste kuivua ”ehdottoman velvoittavista” eduskunnan elpymispakettikäsittelyn yhteydessä hyväksymistä lausumista, joiden mukaan Suomi ei hyväksy elpymispakettia vastaavaa velanottoa edellyttävää mekanismia toista kertaa eikä sen tulkitsemista pysyväisluonteiseksi. Lisäksi Suomi lausumien mukaan edellyttää aina jatkossa no bail out -periaatteen noudattamista.
– Suomi korvasi eurokriisissä Saksan ja Ranskan pankeille niiden sijoitustappioita, kantoi Krimin miehityksen myötä asetettujen pakotteiden vaikutuksista suuren osan ja korvasi koronakriisissä Etelä-Euroopalle suorilla rahalahjoituksilla ja taatuilla lainoilla elpymispaketin. Miten mahtaa käydä vuonna 2022?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kertaluonteisuus ilmastososiaalirahasto tekosyy kaasu yhteisvelka ilmastotoimet EU-tukipaketit hintojen nousu sähkö veronmaksajat tulonsiirrot Emmanuel Macron Riikka Purra Sanna Marin Ukraina Suomi Velanotto Ranska Venäjä Saksa perussuomalaiset Eurokriisi hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkelä: Hallitus teki arvovalinnan viedessään miljardeja euroja ulkomaille – ”Ne rahat voitaisiin käyttää suomalaisten hoitoon”

PS: Suomalaisten työllään maksamia verovaroja ei saa heittää EU:n loputtomiin tukikaivoihin

Purra: Pienen maan, jonka julkinen talous on rapakunnossa, ei pitäisi lähteä keulimaan ylikunnianhimoisilla ilmastotoimilla

Perussuomalaiset jätti välikysymyksen: Suomalaisten verorahoja ja uutta velkarahaa kohdistetaan ilmastotoimiin, jotka heikentävät Suomen asemaa ja kansantaloutta

Hallitus esittämässä uusia ilmastotoimia – Purra: ”Ykkösasiamme pitäisi olla oman turvallisuuden ja huoltovarmuuden varmistaminen”

Ranne: Ydinvoiman alasajo ja tuulivoimauskonto ovat ajaneet eurooppalaisen energiamarkkinan kuilun reunalle

Purra: Hallitus ei peruuta senttiäkään ilmastotoimista – jakeluvelvoitteen nosto ja liikenteen päästökauppa edelleen listalla

Nyt tuli vaalikauden härskein veto: Ensin valtiovarainministeri kehotti kansaa tinkimään elintasosta – heti sen jälkeen hallitus ilmoitti tuplaavansa kehitysavun ilmastorahat

Perussuomalaiset: Helsingin säilytettävä oma energiantuotanto kriisitilanteessa
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.















