

LEHTIKUVA / TOR WENNSTRÖM
FT: Ateena menetti Euroopan komission
Kreikan velkakriisi on edennyt jo siihen vaiheeseen, että luulot sovun saavuttamisesta alkavat varista tuuleen, talouslehti Financial Times kirjoittaa. Kreikka toimitti hieman myöhässä uusimman sopeuttamisohjelmaehdotuksensa. Ehdotus ei kuitenkaan lämmittänyt velkojien mieltä.
Kreikan ja velkojien välillä hiertää kysymys Kreikan talouden ns. perusylijäämän saavuttamisesta. Perusylijäämä tarkoittaa valtiontalouden ylijäämää, kun menoista jätetään huomioimatta velanhoitokulut.
Kreikan uusimmassa ehdotuksessa perusylijäämän suuruutta oli nostettu lähemmäs velkojien ehdotusta. Kreikasta toivotaankin, että velkojamaat tulevat omalta osaltaan vastaan omine myönnytyksineen.
Velkojien näkemys perusylijäämän suurudesta on kaikin puolin tyydyttävä. Kreikan toimittamista papereista ei vain käynyt mitenkään ilmi se, miten tähän perusylijäämään päädytään. Velkojien mielestä Kreikan toimilla tavoitteesta jäädään toivottoman kauas.
Kreikan hallituksen ystävät vähissä
Kreikan hallituksen ponnistuksiin suopeimmin suhtautuneen Euroopan komissionkin lämminhenkisyys on alkanut jäähtyä. Kreikan pääministeri Aleksis Tsipras piti perjantaina puheen parlamentilleen, jossa hän jakoi komission puheenjohtaja Jean-Claude Junckerin mielestä harhaanjohtavaa tietoa. Tsipras kertoi velkojien tarjouksen olleen ”ottakaa tai jättäkää” -tyylinen viimeinen tarjous.
Tsipras kertoi lisäksi, että kreikkalaisten tulisi olla ylpeitä siitä, ettei maan hallitus aio taittua moisen ultimaattumin edessä. Juncker väittää Tsiprasin hyvin tienneen, ettei kyseessä ollut suinkaan vihoviimeinen tarjous. Lisäksi Junckeria kismitti Tsiprasin puheessa se, että Tsipras antoi ymmärtää velkojien sopimusluonnoksen olleen yksin Junckerin käsialaa.
Juncker kertoi vielä tuolloin Tsiprasin olevan hänen ystävänsä, mutta että Tsiprasin tulisi hieman tarkkailla sanomisiaan. Tsipras yritti soittaa seuraavana päivänä Junckerille, mutta Juncker ei ottanut puhelua vastaan. Juncker kertoi, että hän odottaa ensin Kreikan uutta sopimusluonnosta.
Euroopan komissiossa arvellaan nyt sopimusluonnoksen saavuttua, ettei Kreikka edes pyri neuvotteluissa sopimukseen. Kreikkalaisilla on toki samanlainen tunne velkojien sopimusluonnosten suhteen.
Kahdenkymmenenyhdeksän komissaarin tapaamisessa mukana ollut virkamies kertoo FT:lle Junckerin sanoneen, että ”Ateena on menettänyt Euroopan komission”. Keskiviikoksi järjestetty tapaaminen Tsiprasin ja velkojia edstavan instituutioiden on vaarassa jäädä toteutumatta.
Juncker totesi, ettei hän aio osallistua kokoukseen, jos Tsiprasilla on samanlainen asenne kuin viime viikolla. Euromaiden valtiovarainministereistä muodostuvan euroryhmän puheenjohtaja Jeroen Djisselbloem niin ikään toteaa FT:n mukaan, että tapaaminen voi joutua peruutuslistalle. Lisäksi kreikkalaiset ovat todenneet, ettei Tsipraskaan osallistu, mikäli velkojilta ei tule merkkejä halusta kompromissiin.
Tiimalasissa pölyt jäljellä
Aika käy kuitenkin vähiin. Kesäkuun 30. päivänä erääntyy helmikuussa sovittu toisen tukiohjelman pidennys. Toisesta tukipaketista on edelleen maksamatta 7,2 miljardin euron erä. Osapuolten tulee siihen mennessä päästä sopimukseen, sillä muutoin koko tukierä erääntyy, eikä Kreikalla ole enää edes mahdollisuuksia siihen.
Viime hetken sopimuskaan ei päätä Kreikan kriisiä, sillä maalla on jatkossakin tarvetta tukirahoitukselle, koska Kreikan markkinakorot ovat toivottoman korkealla.
Euroryhmän kokous on 18. kesäkuuta ja sitä seuraavana päivänä on EU-maiden valtiovarainministerien kokous. Tämän jälkeen EU-maiden johtajat tapaavat Brysselissä 25.-26. kesäkuuta.
Käytännössä sopimuksen olisi syytä olla valmis euroryhmän kokouksen päätyttyä, sillä sopimus tarvitsee vielä hyväksynnän kansallisissa parlamenteissa.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kreikan hallitus toistaa: IMF jää ilman rahaa kesäkuussa

IMF:n Lagarde pitää Kreikan euroeroa mahdollisena

Europäättäjätkin varautuvat Kreikan maksuhäiriöön
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii koko hallitusta tulemaan perussuomalaisten linjalle ja antamaan yksiselitteisen viestin. Vaatimus syntyi sen jälkeen, kun MTV Uutisten Ceutassa vieraillut toimittaja kertoi laittomasti rajan ylittäneiden siirtolaisten tiedustelevan leirillä, saako Suomesta helposti turvapaikan. Toimittajan mukaan siirtolaiset esittivät kysymyksen toiveikkaaseen sävyyn.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Vigelius: Rikollisille ulkomaalaisille automaattinen karkotus ilman viranomaisten harkintaa
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













