

PS ARKISTO
Hakkarainen pohtii sananvapautta ja Päivä Räsäsen tapausta: Voiko EU-komissio estää tietynlaiset ilmaisut?
Perussuomalaisten europarlamentaarikot Teuvo Hakkarainen ja Laura Huhtasaari jättivät yhdessä kahdentoista muun ID-ryhmän mepin kanssa komissiolle kirjallisen kysymyksen kansanedustaja Päivi Räsäsen tapauksesta. Komission vastaus jättää melkoisesti tulkinnanvaraa.
Kun unionin kansalaista syytetään lakiin vedoten siitä, että hän tuo julkisesti esiin kristinuskoaan, rikotaan kirjallisen kysymyksen jättäneiden europarlamentaarikkojen mielestä EU:n perusperiaatteita.
Europarlamentaarikot tiedustelivat komissiolta, miten se aikoo suojella kansanedustaja Päivi Räsäsen tapauksessa uskonnon-, sanan- ja ilmaisunvapautta ja estää tällaisten tapahtumien toistumisen Euroopassa.
– Entä miten komissio aikoo varmistaa, että jokaisella kansalaisella on oikeus harjoittaa vakaumustaan ja kertoa siitä joutumatta sensuurin, syrjinnän tai puhtaasti ideologisiin syihin perustuvan oikeudenkäynnin kohteeksi.
Kysymys on tehty 24.1. ja vastaus saapui 4.4. Siinä todetaan, että uskonnon- ja sananvapautta suojellaan EU:n perusoikeuskirjan 10 ja 11 artiklalla ja että komissio on sitoutunut varmistamaan niiden kunnioittamisen toimivaltansa puitteissa.
Valta kuuluu kansallisille viranomaisille
Vastaus jatkuu lauseilla, jotka vaikuttavat rajoittavan em. sananvapauden suojelua: ”Sanan- ja uskonnonvapauteen liittyvät oikeudet eivät kuitenkaan ole ehdottomia, ja demokraattisissa yhteiskunnissa voidaan pitää välttämättömänä määrätä seuraamuksia tai jopa estää ilmaisut, joilla levitetään tai edistetään suvaitsemattomuuteen perustuvaa vihaa. Sama koskee vihaan yllyttämistä ja sen oikeuttamista.
Rasismin ja muukalaisvihan torjuntaa koskevassa puitepäätöksessä jäsenvaltiot velvoitetaan Euroopan tasolla kriminalisoimaan julkinen yllyttäminen väkivaltaan ja vihaan, mukaan lukien sotarikosten, kansanmurhan ja ihmisyyttä vastaan tehtyjen rikosten kieltäminen, vakava vähätteleminen ja puolustelu, kun niitä kohdistetaan viittaamalla rotuun, ihonväriin, uskontoon, alkuperään taikka kansalliseen tai etniseen alkuperään.”
Vastauksen lopussa kerrotaan, että yksittäisissä vihapuhetta ja -rikoksia koskevissa tapauksissa toimivalta kuuluu kuitenkin kansallisille viranomaisille, joiden tehtävänä on tutkia ja käsitellä nämä tapaukset ja asettaa tekijät syytteeseen: ”Heidän vastuullaan on myös varmistaa, että perusoikeuksia kunnioitetaan kansallisten perustuslakien ja kansainvälisten oikeudellisten velvoitteiden mukaisesti. Komissio ei voi korvata kansallisia viranomaisia eikä etenkään toimivaltaisia tuomioistuimia tällaisessa arvioinnissa”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Epämääräiset vihapuhelait murentavat sananvapautta – brittilehti käyttää Päivi Räsäsen tapausta varoittavana ääriesimerkkinä

Tapaus Päivi Räsänen: Rikkoiko Suomi EU-lainsäädäntöä?

Tynkkynen: Jos Suomessa aletaan rajaamaan sitä, mistä oppositiopoliitikot saavat puhua, silloin käytännössä kriminalisoidaan erilaisia arvoja ja ideologioita

Vihapuheesta syytetyt Päivi Räsänen ja Juhana Pohjola saavat tukea Atlantin takaa

Lakivaliokunnan perussuomalaiset EU:n digipalvelusäädöksestä: ”Sananvapautta tallotaan jo muutenkin joka suunnasta”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Perussuomalaisten puoluekokousviikko käynnissä – seuraa tapahtumia suorana lähetyksenä

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.