

MATTI MATIKAINEN
Sinisten sekoiluja laitetaan perussuomalaisten piikkiin – Halla-aho: Onko medialle epäselvää, ketkä ovat perussuomalaisia?
Ulkoministeri Timo Soinin (sin.) osallistuminen edustusmatkallaan abortinvastaiseen mielenosoitukseen on aiheuttanut ärtymystä ja huolta ministerin kyvystä erottaa toisistaan Suomen ulkopoliittinen linja ja oma vakaumuksensa. Ministeri ei voi paeta yksityishenkilön roolin taakse, kun kysymys on virkamatkasta, toteaa perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho.
– Miksi puutun asiaan nyt? Siksi, että jälleen tänään Suomen suurimpiin kuuluva mediatalo antoi ymmärtää haastattelun kuvatekstissään, että ulkoministeri Timo Soini on puoluetaustaltaan perussuomalainen. On kummallista, että tällaisia vahinkoja sattuu niin usein, vaikka loikkarien loikasta on huomenna kulunut jo vuosi, Halla-aho ihmettelee.
– Ulkoministeri Soinin lausunnot esimerkiksi Suomen ja Turkin yhteisistä arvoista tai naisten itsemääräämisoikeudesta eivät edusta perussuomalaisten linjaa ja arvopohjaa. Perussuomalainen konservatiivisuus ei tarkoita muslimimaista tuttua arvopohjaa, vaan länsimaisen ja suomalaisen yhteiskunnan hyvien arvojen ja perinteiden vaalimista, Halla-aho korostaa.
Yksikään sininen ei ole perussuomalainen
13. kesäkuuta 2017 perussuomalaisten eduskuntaryhmästä loikkasivat kaikki ministerit sekä joukko muita kansanedustajia perustamaansa Uusi vaihtoehto -ryhmään. Esimerkiksi Yleisradio ja MTV ovat aivan viime aikoinakin antaneet kuvateksteissä ymmärtää sinisten ministerien olevan perussuomalaisia.
– Mediataloille tiedoksi: Soini ei ole perussuomalainen, puolustusministeri Niinistö ei ole perussuomalainen, yksikään sininen ei ole perussuomalainen. Perussuomalaiset voi hyvin, ja olemme tyytyväisiä, että saamme tehdä omanlaistamme politiikkaa. Puolueena emme kuitenkaan voi hyväksyä sitä, että sinisten sekoiluja laitetaan median toimesta perussuomalaisten piikkiin, Halla-aho sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sipilän hallitus kannattaa EU-rahoituksen sitomista jäsenmaiden sisäpolitiikkaan – Tavio: Erittäin huolestuttava suunta

Siniset tyytyväisiä hallituksen maahanmuuttopolitiikkaan – perussuomalaiset eivät: ”Eikö ministeri Lindström ole huomannut turvapaikkaturismia?”

Hakkarainen: Siniset lunastavat ministeripestejään miljardilisätuella tuulivoimalle

Eerola: Perussuomalaiset nostavat esiin epäkohtia, joista media ei puhu

Perussuomalaiset: Sanavapaus on Soinia suurempi asia – siinä perustelut äänestyspäätökselle

Elomaa: Soini pitäköön mielipiteensä, mutta naisten oikeuksia hän ei vie
Viikon suosituimmat

Kuntaliiton toimitusjohtaja myöntää: Maahanmuutosta jättilasku Espoon veronmaksajille
Työttömyys kurittaa erityisesti suurimpien kaupunkien taloutta. Työttömyyden kasvun taustalla on pitkälti maahanmuutto, sillä liki puolet työttömyyden kasvusta johtuu maahanmuutosta.

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

Euroopan ”tiukat tädit” yhdistivät voimansa maahanmuuton torjuntaan – Suomen SDP kulkee eri suuntaan
EU:n kaksi naispääministeriä, Italian kansalliskonservatiivi Giorgia Meloni ja Tanskan sosiaalidemokraatti Mette Frederiksen, julkaisivat maanantaina yhteisen kannanoton hallitsematonta maahanmuuttoa vastaan. Kannanotto ylittää perinteisen oikeisto–vasemmisto-jaon. Suomessa SDP:n varapuheenjohtaja ilmoitti olevansa postaukseen pettynyt.

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia
Jason Ardayn skandaali laajenee. Huomio on siirtymässä entisestä professorista koko Cambridgen yliopiston hallintoon ja myös muihin yliopistoihin. Cambridge tiesi jo vuonna 2023 Ardayn tutkimukseen kohdistuneista vakavista epäilyistä, mutta antoi hänelle silti täyden tukensa. Nyt Cambridgen omat professorit vaativat selvitystä siitä, miten Arday palkattiin, miksi hänestä rakennettiin kansainvälinen DEI-symboli, ja miten yliopisto käsitteli varoituksia hänen tutkimuksensa laadusta ja rehellisyydestä.

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on vaatinut näkyvästi avoimuutta politiikan rahoitukseen. Hopsun puolison vastaperustetun yhtiön 290 000 euron sopimus Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kanssa syntyi ilman kilpailutusta eikä näkynyt missään julkisessa vaikuttamisrekisterissä. Torstaina hyvinvointialue perui koko hankinnan.

Poliittinen korrektius tappaa – professorin menestyskirja vaatii länsimaita ryhdistäytymään
Kanadalaisen professori Gad Saadin uusi kirja kuvaa harkitsemattoman empatian tappavia vaikutuksia. Saadin mukaan koko länsimainen sivilisaatio uhkaa tuhoutua, ellei velvollisuudeksi muuttunutta myötätuntoa karaista järjenkäytöllä.

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta
Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Talouskasvu käynnissä – sosiaalidemokraattinen säätiö alkoi epäillä ennustajia
Kalevi Sorsa -säätiö moittii tuoreessa raportissaan, etteivät suomalaiset ennustelaitokset osaa ennakoida talouskasvua. Eli väitteen esittää sosiaalidemokraattinen ajatuspaja, jolla ei ole itsellään yhtäkään testattua ennustetta.

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen ihmettelee, miksi ne, jotka haluavat elää šaria-lain sääntöjen mukaisesti, tulevat länsimaihin sitä vaatimaan. Seppäsen mukaan islamin oikeusperinne eli šaria sotii monilta osin Suomen perustuslakia, demokratiaa ja sukupuolten yhdenvertaisuutta vastaan. Seppänen muistuttaa uskonnonvapauden tarkoittavan oikeutta harjoittaa omaa uskontoa, ei lupaa rakentaa maahan Suomen lain syrjäyttävää rinnakkaista oikeusjärjestelmää.
Uusimmat

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena

Rydman uudesta STEA-asetuksesta: ”Suomalainen veronmaksaja voitti”
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









