

Youtube
Halla-aho puhuu venäjäksi suoraan venäläisille: ”Teidän presidenttinne sodalle Ukrainassa ei ole mitään syytä, sota on vain käsittämätöntä pahuutta”
Eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) julkaisi tänään videon, jossa hän esittää venäjän kielellä vetoomuksen suoraan venäläisille. Halla-aho osoittaa sodan mielettömyyden ja kertoo, että nyt venäläisiä nuoria miehiä kuolee Ukrainassa vailla mitään syytä.
Halla-aho kirjoittaa Twitterissa saatteeksi puhevideolleen, että kyseessä on vetoomus venäläisille venäläisten ystävältä.
Video on julkaistu Jussi Halla-ahon Youtube-kanavalla. 2 min 31 sek.
Suomen Uutiset julkaisee puheen kokonaisuudessaan suomennettuna:
Hyvät ystävät! Nimeni on Jussi Halla-aho. Olen kansanedustaja ja eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja. Haluan lausua muutaman sanan presidenttinne sodasta Ukrainaa vastaan.
Mikä tahansa sota on tragedia, mutta useimmilla sodilla on vähintään jonkinlainen syy. Teidän presidenttinne sodalle Ukrainassa ei ole mitään syytä. Tämä sota on vain käsittämätöntä pahuutta.
Ukrainassa teidän sotilaanne ja teidän nuoret miehenne, teidän poikanne, veljenne ja aviomiehenne tappavat viattomia ihmisiä ilman mitään syytä. Lapset, miehet ja naiset, pelkäävät, kärsivät ja kuolevat. Teidän omat nuoret miehenne myös kuolevat vailla mitään syytä.
Kauheinta tässä tilanteessa on se, että jokaisen moraalisen henkilön on nyt pakko tuntea iloa siitä, että venäläiset sotilaat kuolevat ja on pakko toivoa, että mahdollisimman moni venäläinen sotilas menehtyy.
Sanotte ehkä, että te ette ole samaa mieltä tästä sodasta, ja että sotilaanne vain noudattavat käskyjä, joita heille on annettu. Mutta tiedättekö te, ketkä myös puolustautuivat samalla argumentilla? Myös Hitlerin teurastajat aikoinaan sanoivat, että hekin vain noudattivat käskyjä.
Minulla on lapsia, ja myös he ovat peloissaan. Kertokaa te, kuinka minä selitän heille että Venäjä ei ole paha ja että Venäjä ei ole Euroopan vihollinen?
Ukraina taistelee. Nyt on tullut teidän aikanne taistella oman maanne ja sielujenne puolesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen Ukrainan sodasta: Nyt jos koskaan on irtauduttava Ottawan sopimuksesta – “Varautuminen pahimpaan on viisautta”

Ukrainan kansan puolustustaistelu hillinnyt pakolaismääriä – sadat tuhannet äidit ja lapset hakeutuneet turvaan naapurimaihin

Purra: Monien suomalaisten turvallisuususkomukset romahtivat torstaiaamuna

Purra: Puolustukseen lisää rahaa – Suomen on irtauduttava Ottawan sopimuksesta

Eduskunnan hallintovaliokunta kannattaa EU:n tilapäisen suojelun direktiivin aktivoimista Ukrainasta pakenevien auttamiseksi

Oikeusprofessori esitti oudon väitteen Ylen A-studiossa: Suomen aseapu Ukrainaan voitaisiin katsoa hyökkäystoimeksi

Ukrainan sota on johtanut massiiviseen aivovuotoon Venäjältä – jopa 4 miljoonaa kansalaista äänesti jaloillaan alkuvuonna
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.