Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Hallitus esittää tuntuvia tiukennuksia aserikoksiin – Vigelius: ”Ruotsin päivittäiset katuammuskelut voidaan vielä välttää”

12.02.2025 |16:01

Hallituksen esitys ampuma-aserikosten rangaistusten kiristämiseksi on edennyt eduskunnan käsittelyyn. Esitystä käsittelevän lakivaliokunnan jäsen, perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo, että lakimuutoksilla torjutaan alati raaistuvia väkivaltaisuuksia.

Esityksessä luvattoman ampuma-aseen kantaminen tai kuljettaminen yleisellä paikalla tai kulkuneuvossa tulisi rangaistavaksi törkeänä ampuma-aserikoksena. Vähimmäisrangaistusta törkeästä ampuma-aserikoksesta korotettaisiin neljä kuukaudesta kahteen vuoteen vankeutta.

Esityksen tavoittena on, että erityisesti törkeiden ampuma-aserikosten rangaistussäännökset vastaavat nykyistä paremmin rikosten vakavuutta.

– Ruotsissa tilanne on jo riistäytynyt käsistä. Länsinaapurissa ammuskellaan päivittäin ja kuollaan ammuskeluissa viikoittain. Myös räjähteiden käyttö väkivaltaisuuksissa on lisääntynyt, sanoo kansanedustaja Joakim Vigelius.

Ruotsi on varoittava esimerkki

Hallituksen esityksessä esitetään rangaistavaksi myös ampuma-aseen käsittelyä vakavan rikoksen tekemistä varten. Vigeliuksen mukaan järjestäytyneen rikollisuuden arvioidaan kasvavan, kansainvälistyvän ja kovenevan Suomessa tulevina vuosina.

– Ruotsia pidetään myös tässä varoittavana esimerkkinä. Rikollisuuden raaistuessa myös rangaistusjärjestelmän on ankaroiduttava. Päivittäiset katuammuskelut voidaan vielä välttää.

– Suomen tilannetta ei pidä päästää eskaloitumaan. Ruotsin virheiden toistamisen sijaan olemme päättäneet oppia niistä, Vigelius huomauttaa.

Lakien on tarkoitus tulla voimaan vuoden 2026 alussa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
6.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
8.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii selvitystä Luonnonvarakeskuksen virhearvioista: ”Näin laajojen ja toistuvien virhearvioiden jälkeen luottamus ei voi olla itsestäänselvyys”

18.12.2025 |12:11
9.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää