

Hallitusta vastustava mielenosoitus meni pahasti överiksi – vaadittiin päiden leikkaamista irti valtiojohdolta
Eilen Helsingissä järjestettyä Me emme vaikene! -mielenosoitusta markkinoitiin etukäteen rauhanomaisena ja päihteettömänä koko perheen tapahtumana. Todellisuus oli jotain muuta, sillä tapahtumassa marssittiin väkivaltaan lietsovien iskulauseiden ja kuvaston alla.
Me emme vaikene! -tapahtuman verkkosivujen mukaan eilen Helsingissä järjestetyn mielenosoituksen piti olla ”puoluepoliittisesti sitoutumaton, rauhanomainen ja päihteetön koko perheen tapahtuma rasismia ja fasismia vastaan”.
Verkkosivuilla mukaan toivotetaan ”kaikki yhdenvertaisuutta, rauhaa, väkivallattomuutta ja ihmisoikeuksia kunnioittavat tahot tervetulleeksi osoittamaan yhdessä mieltä antirasismin ja oikeudenmukaisen Suomen puolesta”.
Harvinaislaatuista vihapuhetta
Todellisuus oli jälleen kerran jotain muuta, sillä tapahtumassa marssittiin väkivaltaan lietsovien iskulauseiden ja kuvaston alla.
Hallitusta vastustavia mielenosoituksia on Suomessa nähty ennenkin, mutta harvemmin – jos koskaan – mielenosoituksessa on suoraan vaadittu päiden leikkaamista irti Suomen valtiojohdolta.
Perussuomalaisten nuorisojärjestön johtaja Lauri Laitinen hämmästelee avoimien väkivaltafantasioiden tuomista näkyvästi esille tapahtumassa, jonka mainostettiin olevan ”rauhanomainen ja päihteetön”.
"ME EMME VAIKENE! -suurmielenosoitus on rauhanomainen ja päihteetön koko perheen tapahtuma ja suurmielenosoitus rasismia ja fasismia vastaan." https://t.co/CUqIj3u2GQ pic.twitter.com/FRZ3gVA58x
— Lauri Laitinen (@lauri_laitinen) September 4, 2023
Marssi eteni murhaajan kasvojen alla
Mielenosoituksessa heiluteltiin runsaasti kommunismiin ja äärivasemmistolaiseen väkivaltaan liittyvää symboliikkaa kuten Neuvostoliiton lipusta tuttua sirppi ja vasara -tunnusta sekä vallankumoustaistelija Che Guevaran tunnettua kasvologoa.
SDP:n entinen meppi Lasse Lehtinen kirjoittaa Guevarasta, että tämän t-paidoista sekä levynkansista tuttu kasvologo esittää oikeasti väkivallasta nauttivaa joukkomurhaajaa. Lehtisen kuvauksen mukaan Guevara oli Fidel Castroakin pahempi psykopaatti.
Sirppi ja vasara -kuvaston voi nähdä tarkoituksellisena provokaationa, sillä pääministeri Petteri Orpon hallituksen tuoreen tiedonannon kirjauksen mukaan hallitus selvittää mahdollisuuksia natsismin ja kommunismin symbolien käyttämisen kriminalisointiin, kun niitä käytetään aatteiden edistämistä tavoitellen.
Nollatoleranssi vihan symboleille
Tamperelainen kuntapoliitikko, kokoomuksen varavaltuutettu Arttu Rintanen paheksuu väkivaltaan lietsovan kuvaston esilläoloa mielenosoituksessa. Rintanen huomauttaa, että vaikka hallitusta saa vastustaa, kaikille liberaalille demokratialle vihamielisten aatteiden symboleille pitää olla nollatoleranssi.
Mä oikeasti haluaisin tietää, miksi hyvän asian puolesta järjestettävässä mielenosoituksissa hiljaisesti hyväksytään ääriryhmien symbolit. Järjestäjät pystyisivät linjaamaan, ettei ko. symboleita sallita & tarvittaessa pyytää poliisilta apua poistossa. Miksi hiljainen hyväksyntä? pic.twitter.com/ZiiB9k0cmQ
— Arttu Rintanen (@ArttuRintanen) September 4, 2023
Yleisradion entinen toimitusjohtaja, ex-kansanedustaja Mikael Jungner toppuuttelee hänkin mielenosoittajien väkivallalla leikittelyä.
Viikonloppuna piskuinen äärivasemmisto oli somessa leviävän kuvan perusteella leikkaamassa ministereiltä päätä pois.
En suosittele. Kun tuota edellisen kerran yritettiin, päätyi vajaa 30 000 vasemmistolaista mullan alle. En usko että tulos olisi tällä kertaa sen onnistuneempi 🤔
— Mikael Jungner (@MikaelJungner) September 4, 2023
Väkivaltafantasiointia jo viime vuosikymmenellä
Päiden irtileikkaamisen vaatimukset eivät valitettavasti ole täysin uusi asia. Myös 2010-luvun alussa anarkistit vaativat ei-vasemmistolaisten pääministerien kaulojen katkomista. Vastaavasti väkivaltaan lietsovien Facebook-ryhmien toiminta oli tuolloin aktiivista, joskin ryhmät poistettiin nopeasti sosiaalisen median alustoilta.
Överiksi eilisessä mielenosoituksessa menneiden vaatimusten ja vetoomusten paheksuntaa on sosiaalisen median alustoilla parhaillaan runsaasti nähtävillä.
Liikemies ja mediapersoona Jari Sarasvuo toppuuttelee muiden mukana ja vaatii mielenosoittajilta parempaa suoritusta.
Ei nyt kuitenkaan leikata keneltäkään päätä.
Voidaan lakkoilla, äänestää ja protestoida paremmin.
Sellainen yhteiskunta on ihmiselle sopivampi kuin murhailu mielipiteen perusteella. https://t.co/j1Y06fLlfz
— Jari Sarasvuo (@SarasvuoJari) September 4, 2023
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Arttu Rintanen ideologinen väkivalta äärivasemmistolaisuus Lauri Laitinen Che Guevara Fidel Castro fasismi natsismi mielenosoitukset Jari Sarasvuo Antirasismi Sosiaalinen media LAsse Lehtinen Neuvostoliitto Kommunismi Rasismi Petteri Orpo Anarkismi Mikael Jungner Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yle markkinoi vimmatusti hallituksen vastaista mielenosoitusta, tilaisuuden juontaa Ylelle pitkään työskennellyt aktivistitoimittaja – suoraan vihreiden valtuustoryhmästä

Valkoisten tappamisesta laulaminen ei ole vihapuhetta Etelä-Afrikassa

Riikka Purran linjapuhe perussuomalaisten puoluekokouksessa

Hesari pitää äärivasemmistolaisen anarkistihörhön hyökkäystä perussuomalaisten syynä – Halla-aho: ”Onpa taas kertakaikkisen hämmentävää”

Hallitukselle ja ministereille eduskunnan luottamus

”Vihreää kapitalismia” vastustavat vasemmistoradikaalit polttavat Saksassa sähköautoja ja puhkovat maastureiden renkaita
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.