

LEHTIKUVA
Hesari pitää äärivasemmistolaisen anarkistihörhön hyökkäystä perussuomalaisten syynä – Halla-aho: ”Onpa taas kertakaikkisen hämmentävää”
Perussuomalaisten Jussi Halla-aho on hämmentynyt Helsingin Sanomien pääkirjoituksesta, jossa ruoditaan kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowicziin kohdistunutta päällekarkausta. Pääkirjoitus suomii kovin sanoin äärioikeistoa ja tietenkin syyttää perussuomalaisia vihanlietsonnasta, vaikka Iltalehden tietojen mukaan päällekarkaajalla on anarkisti- ja vasemmistotaustaa.
– Onpa taas kertakaikkisen hämmentävää! ihmettelee perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho Facebook-päivityksessään.
Hämmennyksen syynä on Helsingin Sanomien pääkirjoitus, jonka mukaan kansanedustaja edustaja Ben Zyskowicziin kohdistunut hyökkäys johtuu netissä tapahtuvasta vihankylvöstä, jota harrastaa lähinnä äärioikeisto, joka liittyy perussuomalaisiin, joten se on persujen vika.
Näin siitä huolimatta, että Iltalehden tietojen mukaan Zyskowiczin kimppuun hyökännyt mies näyttäisi olevan pitkän linjan äärivasemmistolainen anarkistihörhö, joka on ennenkin karkaillut vastaantulijoiden kimppuun kadulla.
Äärivasemmiston perimmäinen olemus
Ben Zyskowiczin pahoinpitelystä epäilty mies päätyi poliisin maijaan jo vuonna 2007 saman Smash Asem -mielenosoituksen myötä, jossa vasemmistoliiton Paavo Arhinmäkikin aikanaan kunnostautui.
– Enemmän kuin vihankylvöstä, äärioikeistosta ja perussuomalaisista tapaus ehkä kertoo suomalaisen kriminaalipolitiikan ja mielenterveyspalvelujen haasteista, ja tietysti äärivasemmistomme perimmäisestä olemuksesta. Ja Helsingin Sanomista, Halla-aho summaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Smash Asem kriminaalipolitiikka vasemmistoanarkistit Poliittinen väkivalta Facebook Äärivasemmisto Helsingin Sanomat Mielenterveyspalvelut Ben Zyskowicz Paavo Arhinmäki Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Varttunut Greta on päinvastaista mieltä ydinvoimasta kuin pentu-Greta – pitää nyt Saksan jäljelläolevien ydinvoimaloiden alasajoa virheenä: ”Tuntuisi väärältä”

Vasemmistolta edelleen vahvaa tukea ilkivallalle – saako hyvien tarkoitusten ja maailmanparannusvimman vuoksi sotkea taideaarteita ja tuhota yksityisomaisuutta?

Törkeää vaalihäirintää Turussa: Perussuomalaisten tarra oli jollekin liikaa – rikkoi piirin puheenjohtajan auton ikkunat

Koneen säätiö syytää rahaa koulutukseen, jossa opetetaan Elokapinan suoran toiminnan askelkuvioita – miksi upporikas valtasäätiö pumppaa kymppitonneja radikaalivasemmiston räyhäämiseen?

Helsingin Sanomat ensin pilkkasi pääkirjoituksessaan konkurssin tehnyttä julkkisyrittäjää – nyt päätoimittaja selittelee kömmähdystä somessa

Kytkökset ääriryhmiin ja vihapuhe eivät haitanneet Arhinmäen ministerinä toimimista – medialla on selvä kaksoisstandardi suhtautumisessa vasemmistoon ja oikeistoon

Hallitusta vastustava mielenosoitus meni pahasti överiksi – vaadittiin päiden leikkaamista irti valtiojohdolta

Mielenterveyden haasteet ovat suuria ja niihin puututaan tiukalla otteella – pelkkä raha ei ratkaise ongelmaa

”Vihreää kapitalismia” vastustavat vasemmistoradikaalit polttavat Saksassa sähköautoja ja puhkovat maastureiden renkaita
Viikon suosituimmat

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Harva päättäjä asuu siellä, missä vieraskielisiä on paljon
Iltalehden selvitys paljasti, että valtaosa Helsingin valtuutetuista asuu alueilla, joissa vieraskielisiä on selvästi keskimääräistä vähemmän. Ilmiö osuu erityisesti niihin vihreiden ja vasemmistoliiton poliitikkoihin, jotka ovat itse ajaneet kaupungin koulupiirien tasapainotusta ja segregaation purkua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













