

MATTI MATIKAINEN
Immonen: Maahanmuuttopolitiikka kiristyy nyt ennätysvauhtia
Kansanedustaja Olli Immonen palasi eilen perussuomalaisten eduskuntaryhmään hyvillä mielin.
– Tuntuu hyvältä palata takaisin oman puolueeni eduskuntaryhmään ja päästä taas keskittymään täydellä teholla eduskuntatyöhön ja työskentelyyn hallituksessa.
Turvapaikkahakijatulvasta ei
voi syyttää perussuomalaisia
Immosen mielestä perussuomalaiset ministerit ja kansanedustajat ovat tehneet hyvää työtä puolueen ajamien asioiden läpisaamiseksi mahdollisimman laaja-alaisesti.
– Turvapaikanhakijatulva on nopeasti päällemme vyörynyt kriisi, josta ei millään tekosyyllä voi syyttää perussuomalaisia. Aiemmat hallitukset vuosien varrella ovat tehneet ratkaisuja ja päätöksiä, joiden vuoksi Suomesta on muodostunut houkutteleva vaihtoehto turvapaikanhakijoille. Vuosikymmenien aikana luotua järjestelmää ja lainsäädäntöä ei valitettavasti saada muutettua hetkessä, vaan se vaatii pitkäjänteistä työtä.
– Oppositiosta käsin esimerkiksi turvapaikanhakijatulvaan olisi mahdotonta vaikuttaa, Immonen huomauttaa.
“Asiat eivät muutu niin
nopeasti kuin toivoisimme”
Immonen myöntää, että hallituksessa oleminen vaatii puolueelta myös kipeitä kompromisseja.
– Valitettavasti asiat eivät muutu niin nopeasti kuin toivoisimme. Mikäli perussuomalaiset eivät olisi hallituksessa, maahanmuuttopolitiikkaa tuskin pyrittäisiin tiukentamaan, päinvastoin. Osa puolueista on ilmoittanut selkeästi, että turvapaikanhakijoita voitaisiin ottaa vielä nykyistä enemmän, kun taas perussuomalaiset pyrkivät pienentämään tulijoiden tulvaa.
Immonen sanoo, että mikäli hallituksessa istuisivat vihreät, SDP, RKP tai vasemmistoliitto, ei Irakista ja Somaliasta tulleiden turvapaikkakriteerejä olisi varmastikaan tiukennettu.
– Myöskään rahallisten tukien määrää turvapaikanhakijoille ei oltaisi laskemassa ilman perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylän vaikuttamista asiaan. Päinvastoin kustannukset kasvaisivat räjähdysmäisesti verrattuna tämänhetkiseen tilanteeseen, Immonen huomauttaa.
Kielteisen päätöksen saaneet
palautettava välittömästi
Perussuomalaisten jälki maahanmuuttopolitiikassa näkyy mm. irakilaisten tiedottamisena Suomen tiukentuneista turvapaikkakäytännöistä.
– Perussuomalaiset vaativat myös turvapaikkahakemusten pikaista käsittelyä ja kielteisen päätöksen saaneiden välittömiä palautuksia. Myös perheenyhdistämisen kriteereitä vaaditaan tarkennettaviksi ja maahanmuuton kokonaiskustannuksista tehdään selvitys. Maahanmuuttopolitiikka kiristyy nyt ennätysvauhtia, mutta vain pysymällä hallituksessa, Immonen muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuuttovirasto: Afganistanin turvallisuusarvio päivitetään – turvapaikkahakemukset jäihin

Eerola: Ruotsi kantakoon vastuunsa liberaalista maahanmuuttopolitiikastaan

Perussuomalaiset esti lakimuutoksen – pakolaisilla ei erityisasemaa asuntojonoissa

Halla-aho: Pelkkä kotimaan levottomuus ei riitä turvapaikan perusteeksi

Soini: Hallitsematon maahanmuutto tyrehdytettävä nopeasti

PS: Hallituksen toimet purreet turvapaikanhakijoiden määrään

PS-kansanedustajalta lakialoite: Vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset karkotettava automaattisesti
Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.

Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.
Uusimmat

Suomi rakentaa perusinfraa – Ranne: Siltarumpujen aika on ohi

Kymen piiri valitsi lisää aluevaaliehdokkaita
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää