

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Isis-naisen oikeudenkäynti alkoi Ruotsissa: ”Äiti käytti poikaansa lapsisotilaana”
13-vuotias poika poseeraa silvottujen ruumiiden seassa Raqqan kaupungissa Syyriassa. 16-vuotiaana hän on kuollut. Äiti sai syytteen poikansa antamisesta Isis-terroristijärjestön lapsisotilaaksi.
Länsi-Ruotsissa varttunut, nyt 49-vuotias nainen on viettänyt SVT:n mukaan kiertelevää elämää eli puolilla Eurooppaa ja Lähi-itää. Vuonna 2013 hän matkusti Syyriaan ruotsalaisessa moskeijassa Isis-henkisiä saarnoja pitäneen miehensä myötä. Mies kuoli Syyriassa vuonna samana vuonna. Naisella on seitsemän lasta, joista kolme on kuollut Syyriassa. .
Isis-nainen väittää, että ex-mies huijasi hänet sotaan ja Syyriaan. Syyttäjä Reena Dervgunin mukaan tämä ei pidä paikkaansa, vaan nainen on jakanut järjestön ideologian ja tavoitteet.
– Hän julisti tarkoitusperiään ja ajatuksiaan avoimesti verkossa, joten hänen on pitänyt ymmärtää, minne oli menossa, syyttäjä perusteli Tukholman käräjäoikeudessa pidettävän viisipäiväisen istunnon aluksi.
Poseerausta silvottujen ruumiiden kanssa
Syytteen mukaan nainen on käyttänyt yhtä pojistaan ISIS-järjestön lapsisotilaana. Lasta on kuolemansa jälkeen käytetty myös terroristijärjestön propagandatarkoituksiin. Poika on muun muassa poseerannut Raqqan kaupungissa otetuissa valokuvissa silvottujen ruumiiden parissa.
– Nainen on huolehtinut pojan päivittäisistä tarpeista 12-vuotiaasta 15-vuotiaaksi, jona aikana lapsi sai muun muassa käsitellä aseita ja varusteitaan perheen asunnossa. Hän ei ole millään tavalla estänyt pojan käyttämistä lapsisotilaana.
– Lapsi on ollut kuolemanvaarassa ja samalla aiheuttanut vahinkoa ja kärsimystä muille, syyttäjä toteaa.
”Hän on vain lapsi”
Yhdysvaltojen johtaman liittouman tallentamissa viesteissä syytetty kertoo, kuinka Isis ”ottaa haltuunsa” vastustajien naiset, hakkaa päitä irti ja myy orjia. Viesteissä on myös kuvia vakavasti haavoittuneesta syytetyn pojasta.
– Älkää lähettäkö häntä enää taisteluihin, hän on vain lapsi, syytetty pyytelee.
Syytetyn lapsi kuoli vuonna 2016. ”Hän ei ole enää joukossamme, mutta hän valitsi tiensä ja meillä on oltava rohkeutta kohdata se”, nainen viestitti läheisilleen. Vuoteen 2018 mennessä kolme naisen seitsemästä lapsesta oli kuollut Syyriassa. Hän viestitti läheisilleen arjen kuitenkin sujuvan ja ”lapset nukkuvat hyvin”.
Isis-nainen kiistää syyllistyneensä rikokseen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Yhdysvaltain johtama liittouma syytetty kiistää naiset orjiksi orjien ottaminen kaulan katkaisu kärsimys vahinko Reena Dervgun lapsisotilas ISIS-nainen Raqqa terroristijärjestö oikeudenkäynti ideologia syyte Propaganda ISIS Syyria
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen teki kirjallisen kysymyksen al-Holin tulijoista: ”Aikuiset keploteltiin Suomeen, keplotellaanko myös pois rikosvastuusta?”

Immonen: Hallitusta kiinnostaa enemmän isisläisten oikeudet kuin suomalaisten turvallisuus – “Käveleviä aikapommeja”

Ruotsiin saapuneet Isis-naiset ovat terroristijärjestön kovaa ydintä – epäily kansanmurhasta

Halla-aho välikysymyskeskustelussa: “Suomi ei voi viestittää olevansa turvasatama, josta voi lähteä ulkomaille tekemään silmittömiä rikoksia ja jonne voi palata jäähdyttelemään”

Mikään laki ei velvoittanut hallitusta auttamaan Isis-naisia Suomeen – kelkka kääntyi vuodessa

Helsingin Mellunmäen moskeija ei kommentoi Iranin hallinnon ihmisoikeusrikoksia eikä muistotilaisuutta, jonka se järjesti terroristi Soleimanille – mielenosoittajat vaativat moskeijan sulkemista
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää