

PS ARKISTO
Jorma Piisinen: Asuntopolitiikan tuettava työntekoa ja mahdollistettava omistaminen
Perussuomalaisten mielestä riittävä asuntotarjonta on olennaista työmarkkinoiden joustavuuden ja alueiden elinvoimaisuuden kannalta. Lisäksi asuntopolitiikan keskiössä tulee olla omistusasumisen edistäminen, maahanmuuton hallinta asuntomarkkinoiden paineiden vähentämiseksi, kuntien aktiivinen rooli kohtuuhintaisen asumisen edistämisessä sekä valtion vastuiden hallinta rakennusalalla.
Asuntosäätiö ja TA-Asumisoikeus järjestivät Asuntomarkkinoiden ja asuntopolitiikan tulevaisuus -selvityksen julkaisutilaisuuden keskiviikkona. Tilaisuudessa esiteltiin Pellervon taloustutkimuksen (PTT) laatima Asuntomarkkinoiden ja asuntopolitiikan tulevaisuus -selvitys, jossa tutkitaanasuntomarkkinoihin ja asumiseen tulevaisuudessa vaikuttavia tekijöitä.
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen käytti tilaisuudessa perussuomalaisten puheenvuoron. Puheessaan hän korosti muun muassa rakennusalan merkitystä Suomen taloudelle ja riittävän asuntotarjonnan tärkeyttä työmarkkinoiden toimivuudelle.
Rakentaminen on yksi Suomen talouden kulmakivistä
Rakentaminen on Suomen taloudelle erittäin tärkeä ala. Vuonna 2021 rakentamisen arvo oli 38,8 miljardia euroa, mikä vastasi 6,5 prosenttia Suomen BKT:stä.
– Rakennusala on ollut perinteisesti Suomen talouden kulmakiviä, mutta viime vuosina se on kohdannut merkittäviä haasteita korkojen nousun ja rakennuskustannusten kasvun myötä. Asuntokysynnän hiipuminen yhdistettynä julkisen talouden velkaantumiseen asettaa paineita löytää kestäviä ratkaisuja asuntopolitiikan saralla, Piisinen toteaa.
– Rakennusalan haasteet edellyttävät huolellista tasapainottelua. Vaikka perinteisesti matalasuhdanteessa on elvytetty lisäämällä rakentamista, nykyinen tilanne ja EU:n tilastokäytännöt rajoittavat valtion mahdollisuuksia velkaantua rakennusalan tukemiseksi. Perussuomalaisten mielestä vuokrataloyhtiöiden tulisi kantaa enemmän riskiä itse ja kehittää toimintaansa markkinaehtoisempaan suuntaan.
Riittävästi asuntoja työtä tekeville
Perussuomalaisten mielestä riittävä asuntotarjonta on olennaista työmarkkinoiden joustavuuden ja alueiden elinvoimaisuuden kannalta.
– Asumiskustannusten nousu on vaikeuttanut työvoiman liikkuvuutta, mikä heikentää kansantalouden kehitystä ja tuottavuutta. Erityisesti kasvukeskuksissa ja niiden kehysalueilla kohtuuhintaisten asuntojen saatavuus on avainasemassa työpaikkojen terveelle vaihtuvuudelle ja talouskasvun tukemiselle. Myos esimerkiksi Pohjois-Lapista löytyy kuntia, joissa asuntopula rajoittaa työvoiman saatavuutta alueelle, Piisinen sanoo.
Asumistukijärjestelmän uudistaminen tärkeää
Perussuomalaiset korostavat yleisen asumistuen uudistamisen tarvetta siten, että se kannustaisi työn perässä muuttamiseen eikä passiiviseen tulonsiirtojen varassa elämiseen.
– Tavoitteena on kohdentaa yhteiskunnan tukemat vuokra-asunnot tehokkaammin pienituloisille ja erityisryhmille, joille vapailta markkinoilta vuokraaminen on haastavaa. Vuoden 2025 alussa käyttöön otetut enimmäistulorajat valtion tukemien vuokra-asuntojen asukasvalinnoissa tukevat tätä tavoitetta, Piisinen kertoo.
Valtion riskejä minimoidaan
Vuonna 2022 Tilastokeskus ja Euroopan Tilastokeskus arvioivat Euroopan laajuisesti, että Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskuksen (ARA) lainat kuuluvat osaksi valtion julkisyhteisöjen velkaa. Jokainen euro valtion takaamaa kerrostalohanke-korkotukilainaa kunnalliselle vuokrataloyhtiölle lisää julkisyhteisöjen velkaa.
Hallitus on päättänyt vähentää asteittain ARA-asuntotuotantoa, mikä tarkoittaa, että uusia asumisoikeusasuntoja valmistuu vuoteen 2027 saakka.
– Tämän uudistuotannon tuen lopettamisen tavoitteena on vähentää valtion laina- ja takausvastuisiin liittyviä riskejä, jotka ovat tällä hetkellä noin 5,4 miljardia euroa ja joiden arvioidaan nousevan noin 6 miljardiin euroon vireillä olevien hankkeiden valmistuttua, Piisinen sanoo.
Maahanmuutto vaikuttaa asuntomarkkinoihin
Perussuomalaisten näkemyksen mukaan haitallisen maahanmuuton hillitseminen vähentää painetta kasvukeskusten asuntomarkkinoilla.
– Työvoiman kohtaanto-ongelma pahenee, kun työpaikat ja työtä tekemättömät eivät kohtaa, erityisesti maahanmuuttajien keskittyessä tietyille asuinalueille. Ongelmaa ei voida ratkaista pelkästään lisäämällä rakentamista, jos maahanmuuttajat eivät integroidu suomalaisille työmarkkinoille, Piisinen korostaa.
Vaikka julkisesti tuettujen asuntojen tarvetta on perusteltu asuinalueiden eriytymisen ehkäisemisellä, perussuomalaisten mielestä kaavoituspolitiikka ei yksin riitä ratkaisemaan segregaatiota. Asuinalueiden eriytymistä torjutaan parhaiten puuttumalla maahanmuuton juurisyihin.
Hallitus edistää omistusasumista
Perussuomalaiset näkevät, että omistusasumisen tulee olla mahdollista yhä useammalle kansalaiselle. Hallitus onkin nostanut maltillisesti ensimmäiseen omistusasuntoon otettavia ASP-lainojen enimmäismääriä.
– Valtion takaamat ASP-lainat eivät kerrytä julkisyhteisöjen velkaa, mikä tekee niistä houkuttelevan vaihtoehdon. Asumisoikeusjärjestelmän kriisiytyminen ja vastikkeiden nousu lähelle markkinavuokria ovat kuitenkin huolestuttavia kehityskulkuja.
Asuntomarkkinoiden jakautuminen huolestuttaa
Perussuomalaiset ovat huolissaan asuntomarkkinoiden jakautumisesta.
– On tärkeää huomioida asuntomarkkinoiden jakautuminen: maaseutu uhkaa autioitua ja kasvukeskuksissa hinnat nousevat, vaikka viime vuosina hinnat ovat laskeneet paikoin merkittävästi. Tämä dynamiikka vaatii tarkkaa asuntopoliittista suunnittelua ja toimenpiteitä, jotka huomioivat alueelliset erot ja tarpeet, Piisinen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ARA-lainat TA-Asumisoikeus Asuntosäätiö Jorma Piisinen omistusasunnot asuntomarkkinat työpaikat PTT Julkinen talous Rakentaminen perussuomalaiset hallitus Asuminen maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Wille Rydman: Helsingissä tarvitaan iso rytmin- ja suunnanmuutos – ”Kaupunkia on rakennettava helsinkiläisille, helsinkiläisten ehdoilla”
Helsingin pormestariksi pyrkivän elinkeinoministeri Wille Rydmanin visio paremmasta Helsingistä rakentuu esimerkiksi sitä kautta, että kaupunkilaisten elämää ja liikkumista haittaavia ideologisia päätöksiä ei tehdä, vaan niistä pidättäydytään. Helsingistä on tehtävä jälleen saavutettava myös autoliikenteelle.

Helsingin kokoomus haluaa jyrätä siirtolapuutarhat pois ja rakentaa tilalle kerrostaloja – pormestariehdokas Wille Rydmanilta tyrmäys: ”Sosiaalista asuntotuotantoa tulee Helsingissä rajoittaa”
Helsingin pormestariksi pyrkivä elinkeinoministeri Wille Rydman varoittaa helsinkiläisiä äänestäjiä vihervasemmiston ja kokoomuksen yhteisestä pyrkimyksestä paisuttaa sosiaalista asuntorakentamista tavan veronmaksajien rahojen ja ympäristön viihtyisyyden kustannuksella.

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.
Uusimmat

Lehtisen lakialoite lähetekeskustelussa: Ruotsin tie on vältettävä

Vigelius: Suomella ei ole varaa hyväntekeväisyysmaahanmuuttoon

Reijonen kritisoi SDP:n monikielisiä vaaliohjelmia: ”Ei yllättänyt”

Riikka Purra: Eurojäsenyys on maamme suurimpia virheitä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää