

PS ARKISTO
Jorma Piisinen: Asuntopolitiikan tuettava työntekoa ja mahdollistettava omistaminen
Perussuomalaisten mielestä riittävä asuntotarjonta on olennaista työmarkkinoiden joustavuuden ja alueiden elinvoimaisuuden kannalta. Lisäksi asuntopolitiikan keskiössä tulee olla omistusasumisen edistäminen, maahanmuuton hallinta asuntomarkkinoiden paineiden vähentämiseksi, kuntien aktiivinen rooli kohtuuhintaisen asumisen edistämisessä sekä valtion vastuiden hallinta rakennusalalla.
Asuntosäätiö ja TA-Asumisoikeus järjestivät Asuntomarkkinoiden ja asuntopolitiikan tulevaisuus -selvityksen julkaisutilaisuuden keskiviikkona. Tilaisuudessa esiteltiin Pellervon taloustutkimuksen (PTT) laatima Asuntomarkkinoiden ja asuntopolitiikan tulevaisuus -selvitys, jossa tutkitaanasuntomarkkinoihin ja asumiseen tulevaisuudessa vaikuttavia tekijöitä.
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen käytti tilaisuudessa perussuomalaisten puheenvuoron. Puheessaan hän korosti muun muassa rakennusalan merkitystä Suomen taloudelle ja riittävän asuntotarjonnan tärkeyttä työmarkkinoiden toimivuudelle.
Rakentaminen on yksi Suomen talouden kulmakivistä
Rakentaminen on Suomen taloudelle erittäin tärkeä ala. Vuonna 2021 rakentamisen arvo oli 38,8 miljardia euroa, mikä vastasi 6,5 prosenttia Suomen BKT:stä.
– Rakennusala on ollut perinteisesti Suomen talouden kulmakiviä, mutta viime vuosina se on kohdannut merkittäviä haasteita korkojen nousun ja rakennuskustannusten kasvun myötä. Asuntokysynnän hiipuminen yhdistettynä julkisen talouden velkaantumiseen asettaa paineita löytää kestäviä ratkaisuja asuntopolitiikan saralla, Piisinen toteaa.
– Rakennusalan haasteet edellyttävät huolellista tasapainottelua. Vaikka perinteisesti matalasuhdanteessa on elvytetty lisäämällä rakentamista, nykyinen tilanne ja EU:n tilastokäytännöt rajoittavat valtion mahdollisuuksia velkaantua rakennusalan tukemiseksi. Perussuomalaisten mielestä vuokrataloyhtiöiden tulisi kantaa enemmän riskiä itse ja kehittää toimintaansa markkinaehtoisempaan suuntaan.
Riittävästi asuntoja työtä tekeville
Perussuomalaisten mielestä riittävä asuntotarjonta on olennaista työmarkkinoiden joustavuuden ja alueiden elinvoimaisuuden kannalta.
– Asumiskustannusten nousu on vaikeuttanut työvoiman liikkuvuutta, mikä heikentää kansantalouden kehitystä ja tuottavuutta. Erityisesti kasvukeskuksissa ja niiden kehysalueilla kohtuuhintaisten asuntojen saatavuus on avainasemassa työpaikkojen terveelle vaihtuvuudelle ja talouskasvun tukemiselle. Myos esimerkiksi Pohjois-Lapista löytyy kuntia, joissa asuntopula rajoittaa työvoiman saatavuutta alueelle, Piisinen sanoo.
Asumistukijärjestelmän uudistaminen tärkeää
Perussuomalaiset korostavat yleisen asumistuen uudistamisen tarvetta siten, että se kannustaisi työn perässä muuttamiseen eikä passiiviseen tulonsiirtojen varassa elämiseen.
– Tavoitteena on kohdentaa yhteiskunnan tukemat vuokra-asunnot tehokkaammin pienituloisille ja erityisryhmille, joille vapailta markkinoilta vuokraaminen on haastavaa. Vuoden 2025 alussa käyttöön otetut enimmäistulorajat valtion tukemien vuokra-asuntojen asukasvalinnoissa tukevat tätä tavoitetta, Piisinen kertoo.
Valtion riskejä minimoidaan
Vuonna 2022 Tilastokeskus ja Euroopan Tilastokeskus arvioivat Euroopan laajuisesti, että Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskuksen (ARA) lainat kuuluvat osaksi valtion julkisyhteisöjen velkaa. Jokainen euro valtion takaamaa kerrostalohanke-korkotukilainaa kunnalliselle vuokrataloyhtiölle lisää julkisyhteisöjen velkaa.
Hallitus on päättänyt vähentää asteittain ARA-asuntotuotantoa, mikä tarkoittaa, että uusia asumisoikeusasuntoja valmistuu vuoteen 2027 saakka.
– Tämän uudistuotannon tuen lopettamisen tavoitteena on vähentää valtion laina- ja takausvastuisiin liittyviä riskejä, jotka ovat tällä hetkellä noin 5,4 miljardia euroa ja joiden arvioidaan nousevan noin 6 miljardiin euroon vireillä olevien hankkeiden valmistuttua, Piisinen sanoo.
Maahanmuutto vaikuttaa asuntomarkkinoihin
Perussuomalaisten näkemyksen mukaan haitallisen maahanmuuton hillitseminen vähentää painetta kasvukeskusten asuntomarkkinoilla.
– Työvoiman kohtaanto-ongelma pahenee, kun työpaikat ja työtä tekemättömät eivät kohtaa, erityisesti maahanmuuttajien keskittyessä tietyille asuinalueille. Ongelmaa ei voida ratkaista pelkästään lisäämällä rakentamista, jos maahanmuuttajat eivät integroidu suomalaisille työmarkkinoille, Piisinen korostaa.
Vaikka julkisesti tuettujen asuntojen tarvetta on perusteltu asuinalueiden eriytymisen ehkäisemisellä, perussuomalaisten mielestä kaavoituspolitiikka ei yksin riitä ratkaisemaan segregaatiota. Asuinalueiden eriytymistä torjutaan parhaiten puuttumalla maahanmuuton juurisyihin.
Hallitus edistää omistusasumista
Perussuomalaiset näkevät, että omistusasumisen tulee olla mahdollista yhä useammalle kansalaiselle. Hallitus onkin nostanut maltillisesti ensimmäiseen omistusasuntoon otettavia ASP-lainojen enimmäismääriä.
– Valtion takaamat ASP-lainat eivät kerrytä julkisyhteisöjen velkaa, mikä tekee niistä houkuttelevan vaihtoehdon. Asumisoikeusjärjestelmän kriisiytyminen ja vastikkeiden nousu lähelle markkinavuokria ovat kuitenkin huolestuttavia kehityskulkuja.
Asuntomarkkinoiden jakautuminen huolestuttaa
Perussuomalaiset ovat huolissaan asuntomarkkinoiden jakautumisesta.
– On tärkeää huomioida asuntomarkkinoiden jakautuminen: maaseutu uhkaa autioitua ja kasvukeskuksissa hinnat nousevat, vaikka viime vuosina hinnat ovat laskeneet paikoin merkittävästi. Tämä dynamiikka vaatii tarkkaa asuntopoliittista suunnittelua ja toimenpiteitä, jotka huomioivat alueelliset erot ja tarpeet, Piisinen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ARA-lainat TA-Asumisoikeus Asuntosäätiö Jorma Piisinen omistusasunnot asuntomarkkinat työpaikat PTT Julkinen talous Rakentaminen perussuomalaiset hallitus Asuminen maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Wille Rydman: Helsingissä tarvitaan iso rytmin- ja suunnanmuutos – ”Kaupunkia on rakennettava helsinkiläisille, helsinkiläisten ehdoilla”
Helsingin pormestariksi pyrkivän elinkeinoministeri Wille Rydmanin visio paremmasta Helsingistä rakentuu esimerkiksi sitä kautta, että kaupunkilaisten elämää ja liikkumista haittaavia ideologisia päätöksiä ei tehdä, vaan niistä pidättäydytään. Helsingistä on tehtävä jälleen saavutettava myös autoliikenteelle.

Helsingin kokoomus haluaa jyrätä siirtolapuutarhat pois ja rakentaa tilalle kerrostaloja – pormestariehdokas Wille Rydmanilta tyrmäys: ”Sosiaalista asuntotuotantoa tulee Helsingissä rajoittaa”
Helsingin pormestariksi pyrkivä elinkeinoministeri Wille Rydman varoittaa helsinkiläisiä äänestäjiä vihervasemmiston ja kokoomuksen yhteisestä pyrkimyksestä paisuttaa sosiaalista asuntorakentamista tavan veronmaksajien rahojen ja ympäristön viihtyisyyden kustannuksella.

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













