

Jujutsua, moottoripyöräilyä ja teoreettista fysiikkaa harrastava Riikka Purran erityisavustaja Jussi Lindgren on parhaimmillaan paineen alla: ”Kyllä tämä on minulle unelmaduuni”
Mitä voi päätellä miehestä, joka harrastaa moottoripyöräilyä, kontaktitaistelulajeja ja kuntosalia - ja käy MPK:n reserviläisharjoituksissa?
Ei ihan ensimmäiseksi ehkä sitä, että miehen suuri rakkaus on teoreettinen fysiikka.
Eikä sitä, että hän kirjoittaa kirjoja taloustieteestä.
Eikä nyt sitäkään, että hän on luonut pitkän uran valtion virkamiehenä – korkealla statuksella.
Jussi Lindgren on ja tekee kaikkea tätä. Hänet tunnetaan perussuomalaisesta ajatusmaailmastaan ja nykyisestä tehtävästään Riikka Purran erityisavustajana.
Nyt hän on myös ehdokkaana kuntavaaleissa.
”Unelmaduuni ja älykkäät työkaverit”
Lindgren on pitkän linjan ekonomisti ja analyytikko, joka on palvellut valtiovarainministeriötä vuodesta 2009. Hänellä on useiden vuosien kokemus myös valtioneuvoston kanslian EU-asioiden osastolta, EU-komissiosta sekä Eurooppa-neuvoston valmistelutehtävistä.
Nyt Lindgren tosin on omista töistään virkavapaalla, sillä valtiovarainministeri Purra kutsui hänet avustajakseen elokuussa 2023.
Talouspolitiikkaan liittyvät analyysit ja neuvottelut täyttävät Lindgrenin päivän. Niistä hän nauttii. Purran erityisavustajan pesti tuo tietenkin oman lisäkierroksensa työn imuun. Hän kertoo olevansa parhaimmillaan paineen alla, eivätkä stressi tai poliittiset kiistakysymykset vie yöunia.
– Kyllä tämä on minulle unelmaduuni. Eikä vähiten sen takia, että työkaverini ministeriössä ovat hauskoja ja älykkäitä, Lindgren sanoo.
Ajattelemista ja pohtimista hän harrastaa myös mökkeillessään, joka kuuluu hänen lempipuuhiinsa 1 250-kuutioisella BMW R -pyörällä ajamisen lisäksi. Eikä mielessä aina pyöri jokin kiehtova yhtälö, vaan esimerkiksi vaaliteemat, jotka tulevat pysymään Lindgrenille tärkeinä vielä huhtikuun 13. päivän jälkeenkin.
Politiikasta puhuessaan Lindgren kuulostaa melkein Elon Muskilta: hän tehostaisi valtionhallintoa, vaatisi maahanmuuttajia huolehtimaan kotoutumisestaan itse, lopettaisi kehitysavun ja leikkaisi järjestöiltä lisää.
Toki Lindgren pistäisi myös peruskoulun järjestykseen.
– Nyt taso on laskettu niin alas, että suoritukseksi riittää patjalla makaaminen.
”Matematiikka on kaunista”
Akateemisissa piireissä Lindgrenin talouspolitiikkaa ja taloustieteen teorioita esittelevä kirja on otettu hyvin vastaan. ”Ohjaustalous vai näkymätön käsi” -teos sai kehuja poliittisen kentän kaikilta laidoilta, eikä ihme. Kirjallaan Lindgren halusi nimenomaan avata ja selventää taloustieteen käsitteitä ja kieltä myös suurelle yleisölle, ja onnistuukin siinä.
Lindgrenin tausta talouden ja siihen kuuluvan matematiikan käsittelyyn on paras mahdollinen: hän on maisteri taloustieteestä, mutta opiskellut fysiikkaa ja väitellyt tekniikan tohtoriksi.
Kyseinen yhdistelmä ei tosin ole aivan poikkeuksellinen. Moni tunnettu ekonomisti on suorittanut tutkinnon myös fysiikasta ja päinvastoin. Syy on yksinkertainen: vaikka talous tutkii ihmisen luomaa järjestelmää ja fysiikka elotonta luontoa, käytetään kummallakin alalla samoja matemaattisia menetelmiä.
Niistä Lindgren oli kiinnostunut jo kouluikäisenä. Siksi hän aikanaan pyrki kotikaupunkinsa Kuopion IB-lukioon, joka on keskitasoa vaativampi opinahjo. Noista vuosista Lindgren on erityisen kiitollinen silloiselle fysiikan opettajalleen Antti Savinaiselle.
Läpi lukion säilynyt rakkaus matematiikkaan näkyy Lindgrenin X-tilistäkin, jonne hän postaa kauniina pitämiään fysiikan ja taloustieteen kaavoja kommentein varustettuna.
Mutkalliselta näyttävät postaukset eivät aiheuta yhtä paljon reaktioita kuin Lindgrenin perussuomalaiset näkemykset maahanmuutosta tai verotuksesta. Siltä kuitenkin näyttää, että myös Lindgrenin matematiikkapainotteiset, tieteenhistoriaan keskittyvät tviitit ovat saavuttaneet oman uskollisen yleisönsä.
Tarkin ja vaativin lukijakunta Lindgrenin korkealentoisille pohdinnoille löytyy kuitenkin fyysikkojen maailmanlaajuisesta tutkijayhteisöstä. Moottoripyörämiehen tuorein tieteellinen artikkeli Maxwellin yhtälöiden ja Einsteinin kenttäteorian yhtymäkohdista ilmestyi kansainvälisessä fysiikan julkaisusarjassa 2025 – vertaisarvioituna tietenkin.
Mai Allo
Artikkeliin liittyvät aiheet
- teoreettinen fysiikka Albert Einstein James Clerk Maxwell Antti Savinainen kuntavaalit 2025 Jussi Lindgren valtionhallinto taloustiede Elon Musk Peruskoulu Riikka Purra kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Miko Bergbom ja Niko Ohvo: Etelärantaa ja Hakaniemeä yhdistää rakkaus halpatyövoimaa kohtaan

PERUSASIAA-avausjaksossa Vilhelm Junnila ja Mikael Lith: näin Trumpin sisäpolitiikka vaikuttaa Suomeen
Uuden ohjelmasarjan ensimmäisessä avausjaksossa pääsemme seuraamaan kansanedustaja (ps) Vilhelm Junnilan ja ministerin erityisavustaja Mikael Lithin ulkopoliittista analyysia.

Vahva perusturvaosaaja, pitkäaikainen KD-puoluesihteeri Asmo Maanselkä perussuomalaisten tiimiin: ”Tulen intohimoisesti työskentelemään työllisyysasteen saamiseksi nousuun”
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut kauppatieteiden ja yhteiskuntatieteiden maisterin Asmo Maanselän erityisavustajakseen. Maanselkä tulee perussuomalaisten ministeriryhmän avustajaksi asuntosijoitusalan Avain-yhtiöiden markkinointi- ja viestintäpäällikön toimesta. Moni muistaa kuitenkin Maanselän kristillisdemokraattien puoluesihteerinä vuosilta 2011-2021.

Lulu Ranne: Veroja kevennettävä, suomalaisten hyvinvoinnin kannalta epäoleellisista ja vahingollisista toiminnoista ja menoista on luovuttava
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.