

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Juuso: Energiajuomien myynti lapsille on kiellettävä
Kansanedustaja Kaisa Juuso on tehnyt kirjallisen kysymyksen energiajuomien myynnin kieltämisestä lapsille. Juuso edellyttää Marinin hallituksen noudattavan tässä asiassa oman hallitusohjelmansa yksiselitteistä kirjausta.
– Nykyisessä hallitusohjelmassa selkeästi lukee, että kielletään energiajuomien myynti alle 16-vuotiaille. Hallituskausi on kulunut jo yli puolivälin, ja odotan että hallitus toteuttaisi tämän hallitusohjelmaansa kirjatun tavoitteen. Mitään siihen viittaavaa ei kuitenkaan ole vielä tapahtunut, huomauttaa kansanedustaja Kaisa Juuso.
– Taloustutkimus on julkaissut alkuvuonna kuluttajien keskuudessa tehdyn kyselyn, jonka mukaan 83 prosenttia suomalaisista kannattaa energiajuomien myynnin kieltämistä alle 15-vuotiailta. Se on vahva kannanotto kyselyyn vastanneilta ja myös linjassa THL:n suosituksen kanssa, painottaa Juuso.
Osa kaupoista myy kaikille ikään katsomatta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos suosittelee energiajuomien myynnin rajaamista vain yli 15-vuotiaille ja myynnin kieltämistä alle 15-vuotiailta. THL perustelee suositustaan energiajuomien käytön aiheuttamilla haitallisilla terveysvaikutuksilla. Osa kaupoista noudattaa THL:n suositusta, mutta osa myy energiajuomia kaikille ostajan ikään katsomatta.
– Käytäntö vaihtelee eri kaupoissa ja kaupparyhmissä, koska kauppa voi päättää asiasta vapaasti, eli se voi noudattaa THL:n suositusta tai olla noudattamatta sitä. Lakiin tai asetukseen tehty kirjaus hallitusohjelman mukaisesti selkiinnyttäisi nykytilannetta ja antaisi suojaa lapsille energiajuomien haitallisilta terveysvaikutuksilta.
Verojen kulutusta ohjaava vaikutus melko tehoton
Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) on kesäkuussa tuonut esille terveysveroselvityksen, jota valtiovarainministeriössä suunnitellaan. Mahdollinen terveysvero kohdistuisi elintarvikkeisiin ja erilaisiin virvokkeisiin, myös energiajuomiin. Sen yhtenä tavoitteena olisi hillitä energiajuomien myyntiä lapsille nostamalla veron avulla tuotteen hintaa.
– Käytännössä on kuitenkin todettu, että erilaisten verojen kulutusta ohjaava vaikutus on monesti melko tehoton. Eli usein kuluttaja löytää rahan tuotteisiin kuitenkin, vaikka niiden hinta verotuksella nousisi, Juuso korostaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- terveysvero energiajuomat kirjallinen kysymys terveysvaikutukset THL lapset Kaisa Juuso Annika Saarikko Sanna Marin Hallitusohjelma verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juuso estäisi Länsi-Pohjan keskussairaalan lakkauttamisen sote-uudistuksen yhteydessä: ”Kyky varautua tuleviin pandemioihin ja suuronnettomuuksiin heikkenisi huomattavasti”

Juuso ohjaisi EU-elvytysrahaa vesihuoltoverkostojen saneeraukseen: Tulevaisuudessa puhtaan veden arvo tulee väistämättä nousemaan

Juuso esittää elintarvikkeiden tarkastuspistettä myös Sallan rajanylityspaikan Suomen puoleiselle raja-asemalle: ”Kasvumahdollisuuksia elintarviketeollisuudelle ja elintarvikkeiden tuottajille”

Juuso vaatii Kelan taksitarjontaan parannuksia: Pienemmät välitysalueet ja enemmän välittäjiä
Viikon suosituimmat

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”
Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











