

LEHTIKUVA
Juvonen: Hallituksen lisätalousarvio antaa vanhustenhoitoon ensiapua, mutta ei ratkaisuja
Eduskunnassa on käyty tänään keskustelua vuoden 2019 lisätalousarviosta. Hallitus kohdistaa lisäresursseja muun muassa vanhustenhoidon valvontaan eli Valviran, oikeuskanslerin viraston ja THL:n toimintaan 720 000 euroa.
– On hyvä, että vanhustenhoidon valvonta saa osakseen lisäresursseja, mutta se ei suinkaan riitä. Hallitus antaa ensiapua, mutta ei ratkaisuja. Vanhustenhoito tarvitsee lisäkäsiä, mutta koska meiltä puuttuu niitä, hallitus kohdistaakin vanhustenhoitoon lisävalvontaa, sosiaali- ja terveysvaliokunnan perussuomalaisten kansanedustaja ja valiokuntavastaava Arja Juvonen toteaa.
”Hölmöläisten matontekoa”
Juvonen sanoo useiden hallitusten tehneen virheitä, joiden satoa suomalainen vanhustenhoito ja vanhukset nyt niittävät.
– Vanhustenhoidon alennusmyynnin syy on hoitajamitoituksen heikennys, joka tehtiin vuoden 2008 ikäihmisten palvelujen laatusuosituksen ja siihen sisällytettyjen hyvien lukujen 0,7-0,8 jälkeen. Vuonna 2013 hyvää hoitajamitoitusta laskettiin tyydyttävään 0,5:een.
– Tämä on kuin hölmöläisten matontekoa. Tästä syystä tarvitsemme nyt sitten valvontaa, sillä eihän liian vähäisillä hoitajan käsillä vanhuksia hoideta. Mutta se ei ole hoitajien eikä hoidettavien vika, se on hallituksen vika. Nyt tulisi keskittyä siihen ongelman ytimeen eli siihen, mitä korjausliikkeitä tulisi tehdä. Hoitajamitoituksen 0,7 kirjaaminen vanhuslakiin on siihen ensiaskel, Juvonen toteaa.
Hoitaminen on raskasta vuorotyötä
Juvosen mielestä Suomeen tarvitaan vanhustenhoidon laatutakuu.
– Laatu lisääntyy hoitajien riittävillä käsipareilla, mutta myös hoitoalan hyvät työolosuhteet, henkilöstön työhyvinvointi ja hoitoalan vetovoimaisuus on turvattava. Myös palkkapolitiikalla on iso osuus siihen, miten houkuttelevana vanhustenhoidon ammatit nähdään. Ala on raskasta vuorotyötä.
– Kysyin ministeri Petteri Orpolta (kok.), aikooko hallitus tuoda hoitajamitoituksen lakisääteiseksi, mutta tähän ei tietenkään tullut vastausta. Hallitus kuvittelee, että vanhukset hoidetaan hyvällä tahdolla. Tämähän on nyt vastuutonta kerrakseen, Juvonen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: On eettisesti väärin tuoda ulkomailta hoitajia tekemään koulutustaan vastaamatonta työtä

Juvonen: Saattohoidossa järkyttäviä epäkohtia – pelkät kauniit puheet ja ohjeistukset eivät riitä, tarvitaan saattohoitolaki

Immonen: Suomi ei kykene huolehtimaan tällä hetkellä edes omista kansalaisistaan, mutta silti rajat ovat jatkuvasti auki järjestelmäämme hyväksikäyttäville maahantulijoille

Juvonen oikaisee Antti Lindtmanin lausuntoa: ”Perussuomalaiset eivät ole hyväksyneet hoitajamitoituksen heikennystä – SDP heikensi sen vuonna 2013”

Juvonen hiillosti kokoomuksen Sarkomaata: ”Kokoomus, älkää viekö hoitotyön kenttää harhaan”

Juvonen: Lakialoite työntekijän oikeudesta jäädä omaishoitajaksi

Huhtasaari: Vanhukset hoidetaan jatkossakin – siihen ei tarvita maahanmuuttoa

Juvonen: Toteutetaanko henkilöstömitoitus laittamalla hoitoapulaiset ja hoiva-avustajat työyksikön ”heittopusseiksi”?
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.

Rydman kyselytunnilla: Leipäjonot täyttyvät ulkomaalaisista opiskelijahuijauksen uhreista – kiitos edellisen hallituksen
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman totesi eduskunnan kyselytunnilla, että tämän päivän Suomessa leipäjonot täyttyvät ulkomaalaistaustaisista opiskelijoista, jotka on houkuteltu Suomeen täysin epärealistisilla odotuksilla. Kiitos tästä kuuluu täysin edelliselle hallitukselle, joka mahdollisti tämän opiskelijahuijauksen.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu vaatii itärajan avaamista – Seppänen: Yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttolinja on todellisuudesta irtautunut
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on ehdottanut itärajan avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevien turvapaikanhakijoiden oikeus hakea turvapaikkaa ei vaarantuisi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttoa koskevaa linjaa todellisuudesta irtautuneena.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Säätiövalta, yhdistykset, julkinen raha ja RKP – näin suomenruotsalainen verkosto kietoutuu yhteen
Ruotsalaisen kansanpuolueen poliittinen vaikutusvalta on selvästi suurempi kuin sen valtakunnallisesta kannatuksesta voisi päätellä. Suomenruotsalaiset valvovat etujaan paitsi eduskunnassa, myös säätiöiden, yhdistysten ja julkisesti rahoitettujen järjestöjen kautta.

Purra: Hallitus tekee enemmän kuin kukaan vuosikymmeniin – demarit vain vastustavat
Perussuomalaisten puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Riikka Purra arvosteli demareita Ylen Kohti vaaleja -tentissä eilisiltana. Purra muistutti, että nykyhallitus on tehnyt enemmän kasvutoimia kuin yksikään hallitus vuosikymmeniin, ja kritisoi oppositiota heidän jatkuvasta vastustuksestaan.














