

KUVAKAAPPAUS/YLE
Huhtasaari: Vanhukset hoidetaan jatkossakin – siihen ei tarvita maahanmuuttoa
Ylen aamu-tv:n vaalitentissä vieraillut Laura Huhtasaari painottaa, ettei Suomeen tarvita halpatyövoimaa ulkomailta. – Jo nyt meille tulee matalapalkka-aloille ihmisiä ja sitten veronmaksajat joutuvat kompensoimaan heidän elämisensä täällä, koska he eivät tule toimeen pienillä palkoilla.
Seuraavalla vaalikaudella eduskunnan tehtäväksi tulee sosiaaliturvauudistus. Perussuomalaisten linjauksen mukaan Suomen sosiaaliturva kuuluu suomalaisille, ja Laura Huhtasaarelta pyydettiin tarkennusta tähän.
– Suomen valtio on perustettu pitämään huolta suomalaisista. Sosiaaliturvan ja hyvinvoinnin yhtälö ei toimi, jos siinä ei ole rajaa. Perussuomalaisten teema vaaleissa onkin ”Jotain rajaa”.
Omat kansalaiset etusijalle
Huhtasaari huomautti, että jotta sosiaaliturva olisi toimiva, niin silloin Suomessa pitää olla riittävästi ihmisiä töissä.
– On luotava positiivinen kierre, jossa suomalaiset uskaltavat perustaa yrityksiä. Me katsomme, että Suomen valtion tulee huolehtia ensisijaisesti suomalaisista.
Vastakkainasettelu on välttämätöntä
Huhtasaarelta kysyttiin, onko maahanmuuton vastustaminen perussuomalaisten patenttiratkaisu kaikkiin ongelmiin. Huhtasaari vastasi, että kysymys on lähinnä julkisen rahan käyttämisen priorisoinnista ja asioiden laittamisesta tärkeysjärjestykseen.
– Rahan kautta kaikki on vastakkain. Me esimerkiksi käytämme nyt kotouttamistoimiin saman verran rahaa kuin vaikka esillä ollut hoitajamitoituksen nostaminen 0,7:ään maksaisi.
– Ja mitä työvoiman saatavuusharkintaan tulee, niin jo nyt meille tulee matalapalkka-aloille ihmisiä ja sitten veronmaksajat joutuvat kompensoimaan heidän elämisensä täällä, koska he eivät tule toimeen pienillä palkoilla. Tilastollisesti ihmisten, jotka ovat tulleet matalapalkka-aloille töihin, työllisyysaste on kolmen vuoden jälkeen jopa matalampi kuin kantasuomalaisilla.
Miksi pahentaa huoltosuhdetta?
Huhtasaarelta kysyttiin, kuka meitä jatkossa hoitaa, kun oma väestörakenteemme on sellainen, että vanhusväestö kasvaa ja samalla työikäisten osuus vähenee.
– Jos me teemme sellaista maahanmuuttopolitiikkaa, joka pahentaa huoltosuhdetta, niin silloin sen vaikutukset rahoituspohjaamme ovat negatiiviset eikä positiiviset. Miksi me haluaisimme pahentaa huoltosuhdettamme? Siksi tarvitsemme maahanmuuton pelisäännöt uusiksi, Huhtasaari sanoi.
Suomen rakentajista pidettävä huolta
Ylen toimittaja tivasi, kuka jatkossa hoitaa vanhukset, kun hoitavia käsiä on entistä vähemmän. Huhtasaari huomautti, että Suomessa on tälläkin hetkellä hyvin paljon maahanmuuttajia, joiden työllisyysaste on heikko ja että he eivät hoida tälläkään hetkellä suomalaisia vanhuksia.
– Vanhukset pitää ehdottomasti hoitaa jatkossakin. Suomen rakentaneista ihmisistä on pidettävä huolta ja resurssit on suunnattava heille. Väestöpyramidi kyllä korjaa itse itseään ajan kanssa, mutta ei ole mitään syytä pahentaa huoltosuhdetta entisestään, Huhtasaari painotti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hoitajamitoitus veronmaksajat hyvinvointi suomalaiset Sosiaaliturva Yle Laura Huhtasaari perussuomalaiset vanhukset maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hesarin mukaan Suomi tarvitsee jopa 1,4 miljoonaa maahanmuuttajaa eläkkeiden turvaamiseksi – Halla-aho: ”Julkisen talouden rahoituspohja ei kohene vaan pahenee”

Yhteiskuntatieteiden tohtori lyttää Hesarin ja ETK:n laskelmat massamaahanmuuton tarpeellisuudesta: Tekoäly vie työpaikkoja – halpatyövoimasta jää valtavasti elätettäviä

Huhtasaari vaatii maahanmuuton pelisääntöjä uusiksi: ”Väkivalta- ja seksuaalirikollisille automaattikarkotus, laittomasti maassa olevat otettava säilöön”

Perussuomalaisten Immonen ja Puisto: Ulkomainen halpatyövoima ei ratkaise kohtaanto-ongelmaa

Perussuomalaisten Antikainen ja Sorja: Vanhustenhoitoon rahat maahanmuutosta – ”Turhat kotouttamiskulut, kehitysavut ja laittomien maassa olijoiden palvelut on lakkautettava”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.
Uusimmat

Työperusteisten oleskelulupahakemusten määrä laskenut

Aittakumpu: Maatalouden kriisi on vakava asia
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää