

KUVAKAAPPAUS/YLE
Huhtasaari: Vanhukset hoidetaan jatkossakin – siihen ei tarvita maahanmuuttoa
Ylen aamu-tv:n vaalitentissä vieraillut Laura Huhtasaari painottaa, ettei Suomeen tarvita halpatyövoimaa ulkomailta. – Jo nyt meille tulee matalapalkka-aloille ihmisiä ja sitten veronmaksajat joutuvat kompensoimaan heidän elämisensä täällä, koska he eivät tule toimeen pienillä palkoilla.
Seuraavalla vaalikaudella eduskunnan tehtäväksi tulee sosiaaliturvauudistus. Perussuomalaisten linjauksen mukaan Suomen sosiaaliturva kuuluu suomalaisille, ja Laura Huhtasaarelta pyydettiin tarkennusta tähän.
– Suomen valtio on perustettu pitämään huolta suomalaisista. Sosiaaliturvan ja hyvinvoinnin yhtälö ei toimi, jos siinä ei ole rajaa. Perussuomalaisten teema vaaleissa onkin ”Jotain rajaa”.
Omat kansalaiset etusijalle
Huhtasaari huomautti, että jotta sosiaaliturva olisi toimiva, niin silloin Suomessa pitää olla riittävästi ihmisiä töissä.
– On luotava positiivinen kierre, jossa suomalaiset uskaltavat perustaa yrityksiä. Me katsomme, että Suomen valtion tulee huolehtia ensisijaisesti suomalaisista.
Vastakkainasettelu on välttämätöntä
Huhtasaarelta kysyttiin, onko maahanmuuton vastustaminen perussuomalaisten patenttiratkaisu kaikkiin ongelmiin. Huhtasaari vastasi, että kysymys on lähinnä julkisen rahan käyttämisen priorisoinnista ja asioiden laittamisesta tärkeysjärjestykseen.
– Rahan kautta kaikki on vastakkain. Me esimerkiksi käytämme nyt kotouttamistoimiin saman verran rahaa kuin vaikka esillä ollut hoitajamitoituksen nostaminen 0,7:ään maksaisi.
– Ja mitä työvoiman saatavuusharkintaan tulee, niin jo nyt meille tulee matalapalkka-aloille ihmisiä ja sitten veronmaksajat joutuvat kompensoimaan heidän elämisensä täällä, koska he eivät tule toimeen pienillä palkoilla. Tilastollisesti ihmisten, jotka ovat tulleet matalapalkka-aloille töihin, työllisyysaste on kolmen vuoden jälkeen jopa matalampi kuin kantasuomalaisilla.
Miksi pahentaa huoltosuhdetta?
Huhtasaarelta kysyttiin, kuka meitä jatkossa hoitaa, kun oma väestörakenteemme on sellainen, että vanhusväestö kasvaa ja samalla työikäisten osuus vähenee.
– Jos me teemme sellaista maahanmuuttopolitiikkaa, joka pahentaa huoltosuhdetta, niin silloin sen vaikutukset rahoituspohjaamme ovat negatiiviset eikä positiiviset. Miksi me haluaisimme pahentaa huoltosuhdettamme? Siksi tarvitsemme maahanmuuton pelisäännöt uusiksi, Huhtasaari sanoi.
Suomen rakentajista pidettävä huolta
Ylen toimittaja tivasi, kuka jatkossa hoitaa vanhukset, kun hoitavia käsiä on entistä vähemmän. Huhtasaari huomautti, että Suomessa on tälläkin hetkellä hyvin paljon maahanmuuttajia, joiden työllisyysaste on heikko ja että he eivät hoida tälläkään hetkellä suomalaisia vanhuksia.
– Vanhukset pitää ehdottomasti hoitaa jatkossakin. Suomen rakentaneista ihmisistä on pidettävä huolta ja resurssit on suunnattava heille. Väestöpyramidi kyllä korjaa itse itseään ajan kanssa, mutta ei ole mitään syytä pahentaa huoltosuhdetta entisestään, Huhtasaari painotti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hoitajamitoitus veronmaksajat hyvinvointi suomalaiset Sosiaaliturva Yle Laura Huhtasaari perussuomalaiset vanhukset maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hesarin mukaan Suomi tarvitsee jopa 1,4 miljoonaa maahanmuuttajaa eläkkeiden turvaamiseksi – Halla-aho: ”Julkisen talouden rahoituspohja ei kohene vaan pahenee”

Yhteiskuntatieteiden tohtori lyttää Hesarin ja ETK:n laskelmat massamaahanmuuton tarpeellisuudesta: Tekoäly vie työpaikkoja – halpatyövoimasta jää valtavasti elätettäviä

Huhtasaari vaatii maahanmuuton pelisääntöjä uusiksi: ”Väkivalta- ja seksuaalirikollisille automaattikarkotus, laittomasti maassa olevat otettava säilöön”

Perussuomalaisten Immonen ja Puisto: Ulkomainen halpatyövoima ei ratkaise kohtaanto-ongelmaa

Perussuomalaisten Antikainen ja Sorja: Vanhustenhoitoon rahat maahanmuutosta – ”Turhat kotouttamiskulut, kehitysavut ja laittomien maassa olijoiden palvelut on lakkautettava”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













