

LEHTIKUVA
Juvonen: Kotihoidossa erittäin vakavia ongelmia – Mihin on kadonnut ”kun yksi mokaa, toinen korjaa” -periaate?
Tiedotusvälineissä uutisoitiin eilen sairaalasta kotiutetusta ja kotihoidon piirissä olleesta vanhuksesta, joka löytyi jälkeen kotoaan kuolleena. Tapaus ei ole ainoa, sillä vastaavia vanhusten kotihoidon laiminlyönnin epäilyjä uutisoidaan jatkuvasti.
– Tällaiset tapaukset vavisuttavat koko Suomea. Kyseessä on kylmä fakta siitä, että suomalainen kotihoito sisältää suuria riskejä ja uhkia. Kyseessä on erittäin vakava laatuvirhe sosiaali- ja terveydenhuollon sektorilla. Tällaista ei tulisi koskaan tai missään tapahtua, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen.
– Kotihoidon laatujärjestelmät tulee auditoida välittömästi Helsingissä, mutta myös muualla Suomessa. Sosiaali- ja terveydenhuollon järjestelmässä on aukko tai virhe, jos ja kun tällaisia tapauksia pääsee tapahtumaan. Tuo heikko kohta on etsittävä välittömästi ja ryhdyttävä korjaustoimenpiteisiin.
Ihminen katoaa järjestelmästä
Juvosen mukaan helsinkiläisen vanhuksen tapaus osoittaa sen, miten armottomasti ihminen voi kadota sosiaali- ja terveydenhuollon palveluista huolimatta huippuluokan digitaalisuudesta, hienosta teknologiasta tai kännyköiden ja tietokoneiden näyttöpäätteistä.
– Mikään teknologia ei pelasta ihmistä, mikäli sen käyttäjä ei hallitse laitteita ja erilaisten ohjelmien järjestelmiä. Mikään inhimillinen virhe ei ole myöskään mahdoton silloin, kun sosiaali- ja terveydenhuollon henkilö on täysin yksin vastuussa tehtävästään ilman taustatukea tai valvontaa.
– Liian monimutkaiset järjestelmät tai suuret asiakasmäärät eivät saa kuitenkaan koskaan olla perusteluja sille, että joku palvelujärjestelmässä oleva ja siihen luottava, tässä tapauksessa vanhus, menettää henkensä täysin unohdettuna kodissaan vailla hoitoa ja hoivaa tai että hän jää virumaan menehtyneenä asuntoonsa viikkokausiksi, Juvonen sanoo.
Vastuuta ei saa unohtaa
Juvosen mielestä suomalainen kotihoito on kriisissä.
– Edessä on entisestään syvenevä luottamuspula ja pelko vanhustenhoivaa kohtaan ja aivan syystäkin. Potilasturvallisuus näyttää olevaan retuperällä ja se on anteeksiantamatonta. Asia on syytä selvittää nyt pohjamutia myöten, sillä puhumme potilasvahingoista ja hoitovirheistä, mutta erityisesti niiden kohteesta, ihmisestä. Vastuuta ihmisestä ei saa koskaan unohtaa sote-sektorilla, Juvonen muistuttaa.
Potilasvahingot mahdollisia
Juvonen toteaa, että periaate ”kun yksi mokaa, niin toinen korjaa tilanteen” tuntuu kadonneen sosiaali- ja terveydenhuollon sektorilta, vaikka juuri se olisi kaikkein halvin tapa huolehtia potilasturvallisuudesta.
– Kun selustat jäävät turvaamatta, vastuun kantajat katoavat kuin varkain, ja siellä vaanii ja muhii sitten potilasvahingon vaara.
– Johtajien tehtävä on analysoida ja ennakoida tilanteet ja laittaa resurssit myös niiltä osin kuntoon. Kiiretilanteisiin on annettava henkilöstöä käyttöön ja hyvä sote-johtaja on sellainen, joka pitää henkilöstönsä puolia ja on valmis taistelemaan potilaiden ja heidän hyvän hoitonsa puolesta, Juvonen sanoo.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Vanhukset huutokaupataan kuin huutolaiset – ”Huonokuntoiset kärvistelevät kodeissaan”

Juvonen: Järkyttävä vanhusten laitospaikkojen alasajo kostautuu suomalaisille

Juvonen: Vanhusten kotihoito retuperällä – ”Henkilöstöä lisättävä ja sitoutettava”

Juvonen: Vanhustenhoito valuu harmaalle alueelle – ”Vanhustenhoidon laatusuosituksesta tulikin keppihevonen”

Juvonen: Brutaalit säästöt tulossa vanhustenhoitoon – hoitajien kotikäyntien tilalle ”virtuaalihoitajat”
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

SOSTEn pääsihteeri: Palkkakatto ei koske meitä – järjestö saa silti 84 prosenttia rahoistaan veronmaksajilta
SOSTE eli Suomen sosiaali ja terveys ry on ollut viime viikkoina esillä järjestöihin kohdistuvien leikkausten takia. Pääsihteeri Vertti Kiukas on arvostellut ministeri Wille Rydmanin linjausta järjestöjohtajien 75 000 euron palkkakatosta ja vaatinut, että muutoksia valmistellaan yhdessä järjestökentän kanssa.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.
















