

LEHTIKUVA
Juvonen: Laittomasti maassa oleskelevien määrä ja kustannukset selvitettävä
Kansanedustaja Arja Juvonen vaatii hallitukselta selvitystä siitä, kuinka paljon Suomessa oleskelee laittomasti kielteisen päätöksen saaneita turvapaikanhakijoita ja paljonko heidän palvelunsa ovat tähän mennessä tulleet Suomelle maksamaan. Juvosen mielestä on käsittämätöntä, että Kela korvaa laittomasti maassa oleskelevien palvelut, sillä se luo kannusteen olla poistumatta maasta.
Vuoden 2022 talousarvioesityksen mukaan vuonna 2015 Suomesta haki kansainvälistä suojelua noin 32 500 henkilöä. Vuonna 2016 hakemuksia oli 5 600, ja vuonna 2020 hakemusten määrä oli 4 721. Kansainvälistä suojelua hakeneista henkilöistä kielteisen päätöksen on vuodesta 2015 saanut noin 40 prosenttia. Kielteisen päätöksen saaneista henkilöistä osa ei poistu Suomesta, vaikka niin odotetaan tapahtuvan.
– Sosiaalihuoltolain perusteella näille henkilöille voidaan antaa kunnissa kiireellistä sosiaalipalvelua. Tämä sisältää tilapäisen majoituksen, ruoan ja lääkkeet. Kustannukset korvaa Kela. Tämä on käsittämätöntä, sillä se luo kannusteen olla poistumatta maasta, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen.
Laittomasti maassa oleskelevien määrää vaikea arvioida
Laittomasti maassa oleskelevien henkilöiden lopullista määrää Suomessa on vaikea arvioida. Yhteiskunnallisesti on kuitenkin tärkeää, että luvut ovat tiedossa. Juvonen jätti ministerille asiasta kirjallisen kysymyksen.
– Kuinka paljon Suomessa on kaiken kaikkiaan kirjattu hakemuksia liittyen kansainväliseen suojeluun vuosina 2015-2021, ja kuinka paljon hakemuksiin on tullut kielteisiä päätöksiä? Kuinka paljon Suomessa on tällä hetkellä laittomasti maassa oleskelevia? Millaiset kustannukset laittomasti maassa oleskelevien palveluista on syntynyt vuosina 2015-2021? Miten hallitus edistää laittomasti maassaoleskelevien poistumista Suomesta? Juvonen kysyy.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pakolaiskriisi 2015 sosiaalihuoltolaki kirjallinen kysymys palautukset laittomasti maassa oleskelevat Kela Maahanmuuton kustannukset Turvapaikanhakijat Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suuret EU-maat siirtyivät nopeasti perussuomalaisten linjalle – Purra: ”Jäsenmaissa ymmärretään, ettei uusi siirtolaisvyöry ole enää mahdollinen”

PS-kansanedustajat laajamittaisen maahanmuuton lakiluonnoksesta: ”Jatkaa hallituksen kehnosti valmistelemien lakihankkeiden sarjaa”

Koponen: Hallituksen salailu osoittaa jälleen, minkälainen tabu maahanmuutto on

Rantanen Afganistan-evakuoinneista: ”Hallituksen pitäisi kertoa, keitä tänne tuli”

Huhtasaari: Laittomaan maahanmuuttoon vastattava rajakäännytyksillä ja rajaesteillä

Perussuomalaiset moittii hallitusta puuttuvista työllisyystoimista sekä kyvyttömyydestä priorisoida ja karsia julkisia menoja: ”Velkaantuva Suomi ei voi jatkaa rahan kippaamista maailmanparantamiseen”
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.

Rasinkangas ja Elomaa vaativat halal-lihan tuotannon, tuonnin ja myynnin kieltämistä Suomessa: ”Eläinten hyvinvointi ei voi riippua teurastajan uskonnosta”
Perussuomalaisten kansanedustajat Merja Rasinkangas ja Kike Elomaa vaativat toimenpidealoitteessaan halal-lihan tuotannon, tuonnin ja myynnin kieltämistä Suomessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














