
Kerjäläiset ja maahanmuuttajat ulkomaisten varasliigojen apuna Ruotsissa
Kevään ja kesän myötä saapuvat taas itäeurooppalaiset varasliigat. Rosvojen mukaan lähtee perämoottoreita, autoja, maatalouskoneita ja kaikkea muutakin, mitä kodeista löytyy. Uutta Ruotsin poliisin selvityksessä on se, että varasliigat hyödyntävät nyt kerjäläisverkostoja sekä maahanmuuttajia ryöstökohteiden suunnittelussa, varastetun tavaran kätkemisessä sekä asiakirjaväärennöksissä.
Varasliigat ovat useimmiten kotoisin Romaniasta, Liettuasta tai Puolasta. Ryöstäjiä houkuttelee Ruotsiin Aftonbladetin artikkelin mukaan pieni kiinnijäämisen riski, lievät rangaistukset ja ennen kaikkea suuret voitot varastetun tavaran myynnistä. Vakuutusyhtiöiden mukaan varastettua tavaraa viedään ulkomaille vuosittain 200 miljoonan euron edestä.
Autovarkauksien monopoli
Puolet asuntomurroista on vierasperäisten roistojen tekosia. Autojen, autonosien, perämoottoreiden ja maatalouskoneiden varkauksista muualta tulleet rosvot tekevät peräti 90 prosenttia. Poliisin arvion mukaan varkaudet jatkavat kasvuaan lähivuosina.
Liigojen toiminta on hyvin suunniteltua. Ne viipyvät maassa vain lyhyen aikaa ja asuvat vastaanottokeskuksissa, luvattomissa asuntoloissa tai tukihenkilöiden luona. Varastettu tavara saatetaan kätkeä tilapäisvarastoihin odottamaan maastavientiä.
Tilapäinen henkilönumero tehokäytössä
Varasliigat liikkuvat paikallisilla rekisterikilvillä varustetuilla autoilla, huomiota herättämättä. Auton omistajan oikea henkilöllisyys on usein tuntematon. Tyypillistä on maahanmuuttajille myönnettävän tilapäisen henkilönumeron käyttö. Poliisin mukaan vuonna 2018 löytyi runsaat 700 tilapäistä henkilönumeroa, joiden nimiin oli rekisteröity yli 10 autoa kullekin. Rikollisessa toiminnassa käytettiin 10 000 eri autoa.
Viimeksi kuluneiden vuosien aikana romanialaisten liigojen toiminta on vilkastunut. Poliisin raportin mukaan aiemmin liettualaisille ja puolalaisille liigoille tyypilliset auto- ja perämoottorivarkaudet sekä asuntomurrot ovat yhä useammin yhdistettävissä kerjäläisverkostoihin.
Rahanpesua ja pimeää työvoimaa
Myös venäjää äidinkielenään käyttävä järjestäytynyt rikollisuus kasvaa Ruotsissa. Maassa jo asuvia henkilöitä käytetään apuna rahanpesuun sekä yhteiskunnan tukijärjestelmien väärinkäyttöön. Kyseessä voivat olla palkkaturvaan liittyvät rikokset tai pimeän työvoiman hyödyntäminen.
Keskusrikospoliisi NOA:n raportissa suositellaan tärkeimpien satamien ja lentokenttien sekä rajanylityspaikkojen tiukempaa valvontaa. Samoin maan sisällä liikenteen solmukohtien tarkkailua tulisi lisätä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.
Uusimmat

Perussuomalaiset: Keskusta ei luota suomalaisiin työntekijöihin

Koskela: Ilman velkajarrua hyvinvointivaltiolta putoaa pohja

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää