
Kerjäläiset ja maahanmuuttajat ulkomaisten varasliigojen apuna Ruotsissa
Kevään ja kesän myötä saapuvat taas itäeurooppalaiset varasliigat. Rosvojen mukaan lähtee perämoottoreita, autoja, maatalouskoneita ja kaikkea muutakin, mitä kodeista löytyy. Uutta Ruotsin poliisin selvityksessä on se, että varasliigat hyödyntävät nyt kerjäläisverkostoja sekä maahanmuuttajia ryöstökohteiden suunnittelussa, varastetun tavaran kätkemisessä sekä asiakirjaväärennöksissä.
Varasliigat ovat useimmiten kotoisin Romaniasta, Liettuasta tai Puolasta. Ryöstäjiä houkuttelee Ruotsiin Aftonbladetin artikkelin mukaan pieni kiinnijäämisen riski, lievät rangaistukset ja ennen kaikkea suuret voitot varastetun tavaran myynnistä. Vakuutusyhtiöiden mukaan varastettua tavaraa viedään ulkomaille vuosittain 200 miljoonan euron edestä.
Autovarkauksien monopoli
Puolet asuntomurroista on vierasperäisten roistojen tekosia. Autojen, autonosien, perämoottoreiden ja maatalouskoneiden varkauksista muualta tulleet rosvot tekevät peräti 90 prosenttia. Poliisin arvion mukaan varkaudet jatkavat kasvuaan lähivuosina.
Liigojen toiminta on hyvin suunniteltua. Ne viipyvät maassa vain lyhyen aikaa ja asuvat vastaanottokeskuksissa, luvattomissa asuntoloissa tai tukihenkilöiden luona. Varastettu tavara saatetaan kätkeä tilapäisvarastoihin odottamaan maastavientiä.
Tilapäinen henkilönumero tehokäytössä
Varasliigat liikkuvat paikallisilla rekisterikilvillä varustetuilla autoilla, huomiota herättämättä. Auton omistajan oikea henkilöllisyys on usein tuntematon. Tyypillistä on maahanmuuttajille myönnettävän tilapäisen henkilönumeron käyttö. Poliisin mukaan vuonna 2018 löytyi runsaat 700 tilapäistä henkilönumeroa, joiden nimiin oli rekisteröity yli 10 autoa kullekin. Rikollisessa toiminnassa käytettiin 10 000 eri autoa.
Viimeksi kuluneiden vuosien aikana romanialaisten liigojen toiminta on vilkastunut. Poliisin raportin mukaan aiemmin liettualaisille ja puolalaisille liigoille tyypilliset auto- ja perämoottorivarkaudet sekä asuntomurrot ovat yhä useammin yhdistettävissä kerjäläisverkostoihin.
Rahanpesua ja pimeää työvoimaa
Myös venäjää äidinkielenään käyttävä järjestäytynyt rikollisuus kasvaa Ruotsissa. Maassa jo asuvia henkilöitä käytetään apuna rahanpesuun sekä yhteiskunnan tukijärjestelmien väärinkäyttöön. Kyseessä voivat olla palkkaturvaan liittyvät rikokset tai pimeän työvoiman hyödyntäminen.
Keskusrikospoliisi NOA:n raportissa suositellaan tärkeimpien satamien ja lentokenttien sekä rajanylityspaikkojen tiukempaa valvontaa. Samoin maan sisällä liikenteen solmukohtien tarkkailua tulisi lisätä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.















