

LEHTIKUVA
Kiina rakentaa uusia hiilivoimaloita hurjaa vauhtia – EU:ssa kaivataan satoja miljardeja ilmastonsuojeluun
Talouslehti Financial Times uutisoi uudesta tutkimuksesta, jonka mukaan Kiina aikoo lisätä uusia hiilivoimaloita 148 gigawatin edestä. Määrä on melko tarkalleen sama kuin mitä koko EU:n hiilivoimakapasiteetti.
Osa uusista voimaloista on jo joko rakenteilla tai rakennustyöt ovat alkamassa. Hiilivoimaloiden rakentamisesta raportoi voittoa tavoittelematon Global Energy Monitor -järjestö. Järjestön mukaan uusilla voimaloilla tulee olemaan merkittävä vaikutus hiilipäästöihin jo muutenkin päästöjään kasvattavassa Kiinassa.
Hiilivoiman määrä kasvaa globaalisti
Kiinan aikeet lisäävät hiilivoiman käyttöä nettomääräisesti, sillä uudet rakennusprojektit tuottavat valmistuttuaan enemmän hiilivoimaa kuin minkä edestä muualla maailmassa hiilivoimaloita ehditään sulkea.
FT:n mukaan Kiina aikoo lisätä hiilivoimakapasiteettiaan torjuakseen talouskasvunsa hyytymistä. Kiinan talous kuitenkin kasvaa useita prosenttiyksiköitä enemmän kuin esimerkiksi EU:n.
Kiinassa ilmastokysymykset jäädyttivät hiilivoiman lisäämisen vuonna 2016. Useat keskeytetyt rakennusprojektit etenevät nyt täyttä häkää Kiinan yrittäessä elvyttää talouttaan.
Maan kasvihuonepäästöt tekivät uuden kyseenalaisen ennätyksen viime vuonna. Kiinan hiilivoimakapasiteetti kasvoi viime vuonna 25,5 gigawatilla muun maailman kutistettua vastaavaa kapasiteettia 2,8 gigawatilla.
EU:lle 300 miljardin euron lasku
Samaan aikaan EU pyrkii kaivamaan 300 miljardia euroa pyrkiessään omiin ilmastotavotteisiinsa. Rahaa kuluu tukiaisina ja Euroopan investointipankin luottoina.
Kohdemaat löytyvät pääosin Itä-Euroopasta. Esimerkiksi Puola on vaatinut EU:lta merkittäviä korvauksia ajaakseen alas hiilivoimaloitansa. EU:ssa lähes neljännes energiasta tuotetaan hiilellä. Suomessa hiilivoiman osuus on vain kahdeksan prosenttia.
EU pyrkii siis raapimaan satoja miljardeja euroja saavuttaakseen ilmastoneutraaliuden, samaan aikaan kun Kiina pystyttää kaksin käsin hiilivoimaloita tilalle.
Perussuomalaiset ovat esittäneet hiilitulleja halpamaiden tuotteille, jotta eritoten Kiinan tupruttelu saataisiin kuriin.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kiina tuputtaa valheellista propagandaansa Hesarissa – lehti kuittaa tililleen suursumman rahaa

Immonen: Politikointi kouluissa ja päiväkodeissa lopettava – ”Opettajat pelottelevat lapsia ja nuoria järjestelmällisesti ilmastokatastrofilla”

Putkonen: Rinteen ilmastoneuvonantajat täysin yössä – Kiina saastuttaa entistä enemmän, mutta saa silti Sitralta ja Greenpeacelta kehuja

Saksan energiapolitiikan karut vaihtoehdot: Luovutaanko kunnianhimoisista tavoitteista vai otetaanko riski sähkön loppumisesta?

Vihreä verotus lisää asumisen ja liikkumisen kustannuksia ja heikentää yrittämisen kannattavuutta

Hiilivoimaa ahkerasti rakentavan Kiinan mielestä kehittyneet maat eivät tee tarpeeksi ilmastonsuojelun eteen

EU varoittaa: Kansalaisia ei olla valmennettu hiilettömän teknologian mullistukseen

Suomen talous supistui loppuvuonna – euroalueen talouskasvu lähes pysähtyi
Viikon suosituimmat

Varapresidentti Vance puolusti sananvapautta ja demokratiaa – europoliitikot pöyristyivät
Yhdysvaltain varapresidentti piti perjantaina Münchenin turvallisuuskonferenssissa puheen, joka ei jättänyt ketään kylmäksi. Valtamedia ja EU-poliitikot pitävät sitä "hyökkäyksenä" Eurooppaa vastaan. Monet tavalliset ihmiset pitävät J. D. Vancen sananvapautta ja demokratiaa puolustanutta puhetta vaikuttavimpana puheenvuorona mitä Euroopassa on pitkään aikaan kuultu.

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Teemu Keskisarja: Nälkä-Suomi säästyi kehitysavun kiroukselta, supisuomalaiset ihmiset ottivat vastuun omasta elämästään (video)

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen ihmetteli Riikka Purran ja muiden perussuomalaisten myönteisiä kommentteja puheesta, jonka Yhdysvaltojen varapresidentti J.D. Vance piti Münchenissa. Erilaisena ja yllättävänäkin Vancen puhetta pitävä perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu pitää puheessa olennaisena asiana sitä, että Vance toi esiin Euroopan arvorappion. Monen on vaikea tunnustaa, että on menty väärään suuntaan.