

LEHTIKUVA
Kokoomuksen pakka sekaisin: Orpo ensin vakuutti, että puolue lähtee mukaan perussuomalaisten välikysymykseen – sitten Mykkänen alkoi pakittaa
Kokoomukselle osoittautui tänään liian vaikeaksi päättää, tekeekö se omaa politiikkaa vai tukeeko se hallituksen välinpitämättömyyttä kasvavan katuväkivallan ja jengirikollisuuden edessä.
Katuväkivalta ja ulkomaalaistaustaisten nuorten muodostamien jengien ryöstörikollisuus ovat maassamme voimakkaassa nousussa. Ongelma on pääosin seurausta vuosikausia harjoitetusta surkeasta maahanmuuttopolitiikasta. Katujengien jäsenet ovat 95-prosenttisesti maahanmuuttajataustaisia.
Perussuomalaiset katsoo, että hallitus on epäonnistunut sisäisen turvallisuuden takaamisessa, eikä tilanteeseen auta ratkaisuksi esitetyt kotouttamis- ja hoivaamistoimet, joten perussuomalaiset jättää katuväkivallasta ja -ryöstöistä, katujengeistä ja muista tähän liittyvistä turvallisuusongelmista ja niihin reagoimisesta hallituksen vastattavaksi välikysymyksen.
Orpo lupaili, että nyt on aika toimia
Eduskunnassa kokoomukselle osoittautui tänään erittäin vaikeaksi päättää, tekeekö se omaa politiikkaa vai tukeeko se hallituksen välinpitämättömyyttä kasvavan katuväkivallan ja jengirikollisuuden edessä.
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo yhtyi perussuomalaisten esille nostamaan huoleen katuväkivallasta ja vaati, että tilanteeseen on puututtava laajalla keinovalikoimalla.
– Nyt on aika toimia. Koska kokoomus haluaa varmistaa, että jotain tapahtuu, me tulemme lähtemään mukaan perussuomalaisten välikysymykseen, Orpo sanoi painokkaasti tänään eduskunnan kyselytunnilla.
Sitten Mykkänen asetti ehtoja
Vaan lähteekö kokoomus sittenkään mukaan? Puoluejohtaja Orpon jälkeen salissa puhunut kansanedustaja Kai Mykkänen alkoi yllättäen pakittaa antaen ymmärtää, ettei kokoomus ehkä olekaan mukana välikysymyksessä.
– Huoli on opposition yhteinen, ja mikäli tekstistä päästään järkevään tulokseen, luulen, että hallituksen kannattaa varautua yhteiseen välikysymykseen, Mykkänen sanoi.
Ailahtelu jatkuu Twitterissä
Kokoomuksen hämmentävä viestintä jatkuu puolueen Twitter-tilillä, jossa ensinnä kerrotaan, että kokoomus on mukana välikysymyksessä.
Kokoomus on mukana opposition välikysymyksessä liittyen hallituksen toimettomuuteen jengiväkivallan kitkemiseksi. Tarvitaan pehmeitä ja kovia keinoja. @PetteriOrpo #kyselytunti
— Kokoomus (@kokoomus) November 24, 2022
Sen jälkeen välikysymykseen osallistuminen onkin asetettu ehdolliseksi jos-alkuisella lauseella.
Katujen turvallisuus on ollut Suomelle ylpeyden aihe. Hallituksen on herättävä nopeampiin toimiin asiassa. Jos välikysymystekstistä päästään järkevään tulokseen, hallituksen kannattaa varautua vastaamaan tähän huoleen, mielellään toimenpiteillä! @KaiMykkanen
— Kokoomus (@kokoomus) November 24, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- katujengit nuorten tekemät ryöstöt sekoilu oppositio Kai Mykkänen Sisäinen turvallisuus Petteri Orpo Väkivalta perussuomalaiset hallitus Välikysymys Rikollisuus Kokoomus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisilta välikysymys: Katuväkivalta räjähtänyt käsiin – hallitus ei halua puhua juurisyystä eli haitallisesta maahanmuutosta

PS esitti epäluottamusta: Hallitus on vähätellyt jengi- ja katurikollisuuden tuomaa uhkaa ja epäonnistunut kansalaisten turvallisuudesta huolehtimisessa

Sisäministeri Mikkonen: Maahanmuutolla ei ole mitään tekemistä maahanmuuttajataustaisen katujengirikollisuuden kanssa

Liberaali maahanmuuttopolitiikka kylvää tuhoa Pohjoismaissa – ”Ongelmat eivät poistu vaikenemalla”

Perussuomalaiset vaati eduskunnassa hallitusta puuttumaan katuväkivaltaan ja jengirikollisuuteen – keskustan ja vasemmistoliiton ministereitä alkoi naurattaa

Katuväkivalta ja jengirikollisuus pitkälti seurausta maahanmuutosta – perussuomalaiset esittää listan toimia ilmiön kitkemiseksi: ”Vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulos maasta”
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää










