

LEHTIKUVA
Kyle Rittenhouse Tucker Carlsonin haastattelussa: ”Kyse oli oikeudesta puolustaa itseään”
Valamiehistö totesi kolmea BLM-mellakoijaa ampuneen nuoren miehen toimineen hätävarjeluna. Mutta oliko hän rasistinen valkoisen ylivallan kannattaja, vai kunnollinen, hyväntahtoinen nuorukainen, joka halusi vain suojella ihmisiä ja rakennuksia tuhopolttajilta?
Viikko sitten vapauttavan tuomion saanut Kyle Rittenhouse oli äskettäin Tucker Carlsonin haastateltavana konservatiivisella Fox News -kanavalla. Haastattelu sai viisi miljoonaa katsojaa eri puolilla maailmaa, ja osa siitä on katsottavissa YouTubessa.
Kyle Rittenhouse oli syytteessä kolmen valkoisen miehen ampumisestä Kenoshan BLM-mellakan aikana elokuussa 2020. Kaksi miehistä sai surmansa. Valamiehistö totesi Rittenhousen toimineen hätävarjelutilanteessa miesten hyökättyä hänen kimppuunsa yksi toisensa perään.
Ohjelman aluksi Tucker Carlson käy läpi yleisimpiä mediassa liikkuneita väärinkäsityksiä Kenoshan tapaukseen liittyen. Carlson pitää valtamedian uutisointia monilta osin täysin valheellisena.
– Rittenhouse ei ole valkoisen ylivallan kannattaja, Carlson sanoo. Hän ei ollut minkään aseellisen järjestön jäsen. Hän ei ylittänyt osavaltion rajaa ase mukanaan.
– Kenoshan protesti ei ollut rauhanomainen mielenosoitus vaan mellakka. Myös monilla mellakoitsijoilla oli aseet mukanaan.
– Kaikki kolme ammutuksi tullutta olivat valkoisia ja heillä kaikilla oli rikosrekisteri.
Suomessa Ylen juttu Rittenhousen oikeudenkäynnistä lukuisine korjauksineen (kts. korjauslista Ylen jutun lopussa) on hyvä esimerkki valtamedian asenteellisuudesta ja ammattitaidottomuudesta.
Halusi suojella omaa yhteisöään
Carlson korostaa, että Rittenhouse ei mennyt Kenoshaan ulkopuolisena rähinöitsijänä, vaan hänellä on siteitä kaupunkiin, koska hänen isänsä asuu siellä ja hän työskenteli tuolloin hengenpelastajana paikallisessa uimahallissa.
Kyle Rittenhouse kertoo jääneensä mellakoiden aikaan kaverinsa luokse yöksi Kenoshaan. Pojat olivat katselleet videoita BLM-mellakoitsijoiden tuleen sytyttämistä autoliikkeistä ja muista rakennuksista.
Seuraavana aamuna kaverukset olivat päättäneet mennä paikalliselle yläasteelle siivoamaan mellakoitsijoiden jättämiä graffititöhryjä seinistä. Sillä reissulla he olivat törmänneet autoliikkeen omistajiin ja ehdottaneet, että voisivat tulla suojelemaan heidän liikettään illalla, jotta sitäkin ei poltettaisi.
Illalla Rittenhouse otti mukaansa ensiapupakkauksen ja puoliautomaattikiväärin. Wisconsinin osavaltion lain mukaan 16 vuotta täyttäneellä on oikeus kantaa avoimesti kivääriä. Kantolupa vaaditaan vain silloin, kun pistoolia kannetaan piilotettuna esimerkiksi kainalokotelossa. Vyökotelossa näkyvissä olevaan pistooliin ei vaadita kantolupaa.
”Mä aion tappaa teidät [N-sanat]”
Rittenhouse oli autoliikkeen edustalla kyselemässä ihmisiltä tarvitseeko kukaan ensiapua, kun hän kohtasi aggressiivisesti ja sekavasti käyttäytyneen Joseph Rosenbaumin, joka uhkaili liikettä suojannutta ryhmää.
– Jos mä näen jonkun teistä kusipäistä yksin, niin mä tapan teidät, Rosenbaum oli uhannut Kyle Rittenhousea.
– Mä aion v*ttu tappaa teidät, mä aion leikata teiltä v*tun [N-sanoilta] sydämen ulos rinnasta, Rosenbaum oli jatkanut uhkailujaan.
Myös Black Lives Matter -mielenosoittajat suhtautuivat Rosenbaumiin torjuvasti, koska hän viljeli N-sanaa vähän joka suuntaan räyhätessään, Kyle kertoo.
Hyökkääjiä toisensa perään
Hieman myöhemmin illalla Joseph Rosenbaum sai kaipaamansa tilaisuuden, kun 17-vuotias Kyle Rittenhouse oli jäänyt yksin mellakoitsijoiden keskelle. Rosenbaum ilmeisesti kuvitteli, että nuori, pienikokoinen poika on helppo uhri aseestaan huolimatta. Kun Rosenbaum hyökkää Rittenhousen kimppuun ja tarttuu tämän aseeseen, Rittenhouse ampuu Rosenbaumin.
Tämän jälkeen Rittenhouse yrittää juosta karkuun kohti poliisien muodostamaa ketjua antautuakseen poliiseille. Väkijoukko lähtee juoksemaan hänen perässään huutaen ”ottakaa se kiinni, tappakaa se”. Rittenhousen kimppuun hyökätään ja hänet kaadetaan maahan. Yksi hyökkääjistä potkaisee maassa makaavaa Rittenhousea hyppypotkulla ja toinen lyö häntä skeittilaudalla päähän.
Rittenhouse ampuu häntä skeittilaudalla lyöneen hyökkääjän. Sen jälkeen paikalle tulee Gaige Grosskreutz, joka vetää esiin pistoolin ja osoittaa sillä Rittenhousea. Rittenhouse ampuu häntä pistoolikäden hauikseen. Sivumennen sanoen Grosskreutz syyllistyi rikokseen kantaessaan pistooliaan piilotettuna, vaikka hänen aseenkantolupansa ei ollut enää voimassa.
Tämän kolmannen ampumisen jälkeen Rittenhouse kertoo yrittäneensä antautua poliiseille, mutta nämä olivat vain viittoilleet häntä menemään kotiin. Hän meni seuraavana aamuna poliisiasemalle antautumaan.
Juristit yrittivät rahastaa
Rittenhouse vietti 87 päivää tutkintavankeudessa, ennen kuin hänet vapautettiin takuita vastaan odottamaan oikeudenkäyntiä. Hän kritisoi alkuperäisiä asianajajiaan siitä, että nämä keskittyivät rahankeruuseen suurelta yleisöltä ja oman julkisuuteensa edistämiseen sen sijaan, että olisivat yrittäneet saada hänet vapaaksi. Lakimiesten mukaan Kyle oli paremmassa turvassa vankilassa kuin kotonaan.
Toinen asianajajista väitti myös perusteettomasti, että Rittenhouse olisi kuulunut johonkin epämääräiseen aseelliseen ryhmään. Myöhemmin asianajajiksi vaihtuivat Mark Richards ja Corey Chirafisi, joita Rittenhouse ylistää.
– Tässä oikeudenkäynnissä oli kyse jokaisen ihmisen oikeudesta puolustaa itseään, Rittenhouse sanoo Tuckerille. Jos minut olisi tuomittu, kellään ei enää olisi oikeutta puolustaa henkeään hyökkääjiä vastaan.
– Ilmeisesti monen vasemmistolaisen mielestä oman yhteisönsä suojeleminen on laitonta, Rittenhouse sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Corey Chirafisi Mark Richards Gaige Grosskreutz BLM-mellakat N-sana aseenkantolupa hätävarjelu itsepuolustus aselait Joseph Rosenbaum Kyle Rittenhouse Wisconsin Tucker Carlson Fox News Black Lives Matter
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jouluparaatin osallistujien yli ajanut mies on musta räppäri, jolla on pitkä rikosrekisteri – valtamedia levittää omaa teoriaansa teon tahallisuudesta

Woketus huipussaan – USA:n yliopistot tarjoavat tukea Rittenhouse-tuomiosta traumatisoituneille opiskelijoille

Yhdysvaltalaiset professorit esittävät pakoitteita Raija Toiviaista vastaan: ”Suomen syyttäjälaitos pakottaa kansalaiset valitsemaan uskonnollisen vakaumuksen ja vankeustuomion välillä”

Länsimainen toimittaja puhuu länsimaisen pääministerin kanssa ja suututtaa teollaan globalistiset mediatalot, joiden mukaan näin saa ei tehdä – Spiked: ”uhkaa mielipidemonopolia”

Yhdysvallat nöyryytetty, Bidenille sataa Afganistanista rajua kritiikkiä – “Uusi Saigon”

Yhdysvaltalaiset aseet ja ammukset jäivät Talibanin käsiin – tutkimusjohtaja uskoo vakaasti aseistuksen päätyvän terroristijärjestöille

Yhä useampi turvaa itsensä ja omaisuutensa aseella Los Angelesissa – röyhkeä väkivaltarikollisuus rehottaa ”edistyksellisen” politiikan seurauksena
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään

Rostila pöyristyi Heinäluoman taivaan portti -puheista: ”SDP:n pohjakosketuksen on oltava lähellä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila ei sulata SDP:n Eveliina Heinäluoman ulostuloa. Heinäluoma kysyi tiedotteessaan: ”Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?”
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











