

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Lähes puolet vanginvartijaopiskelijoista äänestää perussuomalaisia – vanginvartijaopiskelijat haluavat vähemmän maahanmuuttoa ja vakavista rikoksista todellisia elinkautisia
Rikosseuraamusalan koulutuskeskuksessa valmistunut opinnäytetyö tutki ensi kertaa vanginvartijaopiskelijoiden puoluekantoja ja heidän yhteiskunnallisia näkemyksiään. Lähes puolet, 46 prosenttia opiskelijoista, ilmoitti äänestävänsä perussuomalaisia, jos eduskuntavaalit olisivat nyt. Noin kahdeksan kymmenestä vanginvartijaopiskelijasta kokee ulkomaalaisten lisääntyvän määrän ongelmaksi Suomessa.
Lähes puolet, 46 prosenttia kyselyyn vastanneista vanginvartijaopiskelijoista, ilmoitti äänestävänsä perussuomalaisia, jos eduskuntavaalit olisivat nyt (kysely toteutettiin maaliskuussa 2021). Vastanneista 17 prosenttia ei osannut kertoa puoluekantaansa. Puoluekantansa ilmoittaneista toiseksi suosituin oli kokoomus 13 prosentin osuudella.
Punavihreiksi luokiteltavat SDP, vasemmistoliitto ja vihreät saivat yhteensä vain 12 prosentin kannatuksen. Samalla kysyttiin myös ”inhokkipuoluetta”. Vartijaopiskelijoiden selkeät inhokkipuolueet olivat vihreät (44 prosenttia) ja vasemmistoliitto (23 prosenttia). Perussuomalaisia suurimpana inhokkinaan piti kymmenen prosenttia vastanneista.
Pakolaisia otettava nykyistä vähemmän
Kyselyssä udeltiin myös monia muita asioita. Seitsemän kymmenestä hyväksyisi joissakin tilanteissa sellaisen elinkautisen, josta ei ole mahdollisuutta vapautumiseen. Yhdyskuntaseuraamuksia haluaisi lisää vain neljä prosenttia vastaajista. Vartijaopiskelijoista vain 13 prosenttia luopuisi huumeiden käytön rangaistavuudesta.
Noin kahdeksan kymmenestä haluaa Suomen ottavan pakolaisia nykyistä vähemmän. Ulkomaalaisten lisääntyvän määrän Suomessa kokee ongelmaksi 77 prosenttia vastaajista.
Valvontapuolen kokee kärsivän kuntoutustoimien edistämisen vuoksi 63 prosenttia. Vartijaopiskelijoista 77 prosenttia haluaa, että vartijoiden nimikylteistä luovuttaisiin. Noin kahdeksan kymmenestä ei näe hyvänä, että kaikkien vartijaopiskelijoiden tulisi jatkaa AMK-tutkintoon. Vain kymmenen prosenttia oli sitä mieltä, että Rikosseuraamuslaitoksen keskushallinnon ja Rikosseuraamusalan koulutuskeskuksen yhteistyö toimii hyvin.
Kuusi kymmenestä kertoi kokevansa stressiä rikosseuraamusalan tutkinnon opiskeluissaan, mutta samalla kaksi kolmasosaa kertoi tutkinnon laajuuden olevan sopiva.
Vanginvartijoiden puoluekantoja ei ennen ole selvitetty
Niin vartijaopiskelijoiden kuin vankiloissa työskentelevien vanginvartijoidenkaan puoluekantaa tai mielipiteitä yhteiskunnallisiin kysymyksiin ei ole aiemmin selvitetty. Vartijaopiskelijoiden mielipiteitä kysyttiin sähköisellä kyselylomakkeella.
Kyselylomakkeeseen vastasi 48 rikosseuraamusalan tutkinnon opiskelijaa, jotka ovat aloittaneet opiskelunsa Rikosseuraamusalan koulutuskeskuksessa syyskuussa 2020. Kyselyn vastausprosentiksi tuli 96, joka on hyvin korkea vastausprosentti. Vain kaksi opiskelijaa päätti olla vastaamatta kyselyyn.
Opinnäytetyön ovat tehneet Teemu Saintula ja Topias Sarin. He opiskelevat rikosseuraamusalan perustutkinnossa kyselyyn vastanneiden opiskelijoiden tavoin.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Topias Sarin Teemu Saintula rikosseuraamusala vanginvartijaopiskelijat yhdyskuntapalvelu puoluekanta huumeiden käyttö ulkomaalaiset rikolliset elinkautinen vanginvartijat Rikosseuraamuslaitos pakolaiset Vasemmistoliitto vihreät perussuomalaiset SDP Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vankilat tupaten täynnä Ruotsissa – rangaistusta suoritetaan nyt käytävillä ja parakeissa

Meri: Vaarallista murhaajaa ei pidä vapauttaa

Perussuomalaisten keskeinen tavoite on käyttää viisaasti veronmaksajien rahoja: ”Menojen priorisointi ja maltillinen verotus hyödyttävät sekä työntekijöitä että yrittäjiä”

Taas uusi julkisen rahan kankkulan kaivo: Tampereella luodaan kuntoutuspolkuja ulkomaalaistaustaisille seksuaalirikollisille oikeusministeriön piikkiin

Maahanmuuttajataustainen pyssymies osoitteli käsiaseella parturiliikkeessä ja uhkasi tappaa – tuomittiin vuoden ja kuuden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen

Lakivaliokunnan perussuomalaiset henkilötietojen käsittelyä koskevasta mietinnöstä: ”Hallituksen toimet heikentävät vankiloiden turvallisuutta”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.