

PS ARKISTO
Leena Meri: Veronkorotusten tie on käyty loppuun – ”Suomalaisilla ei ole ostovoiman puolesta mahdollisuutta maksaa enempää”
Kärjet kentällä -vaalikiertue kipusi kauppakeskus Ison-Omenan vintille ja antoi palaa kirjaston Stagella. Räjähtävät valtakunnalliset kysymykset osin loistivat poissaolollaan, sillä Leena Meri, Antti Kaikkonen, Antti Lindman ja Kai Mykkänen olivat liikkeellä Uudenmaan asialla. Tilaisuuden veti ja kysymykset asetti Länsiväylän päätoimittaja Heli Koivuniemi.
Liikkeelle lähdettiin yleisellä turvallisuusteemalla. Puolustusministeri, keskustan Antti Kaikkonen pääsi alustamaan ikään kuin asiantuntijan ominaisuudessa. Erimielisyyttä tulevasta Nato-jäsenyydestä ei löytynyt, perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meri halusi painottaa oman puolustuskyvyn merkitystä:
– Kaikista tärkeintä on se, että Suomen puolustus perustuu jatkossakin omiin puolustusvoimiin ja maanpuolustustahtoon. Jos siihen sitten tulee jotakin lisää, jota on tarpeen tulla, niin se on ihan hyvä asia, Meri painotti.
Kokoomuksen kansanedustaja Kai Mykkänen oli valmis jo miettimään sitäkin, millaista Nato-Suomea olemme rakentamassa. Hänen mukaansa ”Suomen täytyy olla aktiivinen Nato-toimija, joka aktiivisesti vahvistaa Pohjoismaiden turvallisuutta”.
”Kriisivalmius koulujen oppiaineeksi”
Asevelvollisuudesta oltiin porukalla – parlamentaarisesti tehdyn selvitystyön mukaisesti – sitä mieltä, että kutsunnat kuuluvat kaikille sukupuolille.
– Liityin itse Hyvinkään reserviläisiin ja aloitin ampumaharrastuksen ja olen nyt käynyt ampumassa, ainakin tauluun meni kaikki, Meri totesi.
– Olen huomannut, kuinka vähän ihmisillä on tietoisuutta esimerkiksi väestönsuojien sijainnista, mitä jos vesi loppuu? Ihan tällaiset kansalaistaidot pitäisi jokaisella olla kriisien varalta. Se voisi olla koulussa ihan oppiainekin.
Joukkoliikenne ei palvele kaikkia
Asuntorakentamisesta ja liikenneyhteyksistä käytiin vilkasta keskustelua. Yleisesti oltiin sitä mieltä, että jokainen saa itse valita asuinpaikkansa, eikä yhteiskunnan ole syytä siihen puuttua. Miten tämä sitten toteutuu, siitä mielipiteet hiukan harottivat.
– Kysyntää on yhä enemmän sinne, mistä on hyvät liikenneyhteydet, missä on hyvät palvelut ja minne on ylipäänsä helppo tulla, sanoi kansanedustaja Antti Lindtman ja ilmoitti kannattavansa asumisen ja liikkumisen tiivistä yhteen kytkemistä.
– Asumisen vapauteen kuuluu liikkumisen vapaus ja kuten panelistit totesivat, joukkoliikenne ei todellakaan palvele kaikkia, Meri huomautti.
– Kaikkialle ei voi rakentaa metroa eikä junaraidetta ja sitten pitää liikkua autoilla eli meidän pitäisi myös panostaa tiestön hyvään kuntoon.
”Kaikki eivät voi olla valtiolla duunissa”
Valtiontalouden osalta paneelin osanottajat olivat sitä mieltä, että nykytilanteen oikaisemiseksi on pakko tehdä jotakin. Keinoista olikin sittten jonkin verran erilaisia näkemyksiä. Ehkä niin voisi tiivistää, että tarvitaan sekä keppiä, että porkkanaa valtiontalouden saattamiseksi tasapainoon jollakin kohtuullisella aikavälillä.
Perussuomalaiset kääntäisi säästöistä puhuttaessa katseen esimerkiksi suursäätiöihin ja yhdistyksiin. Kehitysavusta olisi mahdollista leikata, samoin Ylen rahoituksesta. Maahanmuuttoon liittyviin kuluihin olisi ylipäänsä syytä puuttua, kuten puolue on jo pitkään vaatinut.
– Perussuomalaiset lähtevät kyllä siitä, että emme veroja korota. Suomalaisilla ei ole ostovoiman puolesta mahdollisuutta maksaa enempää. Eikä myöskään yrityksillä. Yritykset ovat kuitenkin niitä, jotka tukevat kasvua ja työllisyyttä. Kaikki eivät voi niin sanotusti olla valtiolla duunissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kasvu liikkumisen vapaus asumisen vapaus Pohjoismaiden turvallisuus turallisuuspolitiikka Heli Koivuniemi Iso Omena Kärjet kentällä Nato-jäsenyys eduskuntavaalit 2023 maanpuolustustahto kriisivalmius ostovoima Yle-vero Kai Mykkänen Antti Lindtman Leena Meri Säästöt leikkaukset Asevelvollisuus Antti Kaikkonen työllisyys kehitysapu maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Lapsiperheiden verotusta kevennettävä lapsimäärän mukaan – ”Nyt tarvitaan määrätietoisia tekoja perheiden hyväksi”

Lulu Ranne: Julkisen talouden epätasapainoa ei voi ratkaista sillä, että maahan otetaan lisää työntekijöitä, jotka tarvitsevat tukia – ”Maahanmuuttajien on tultava palkallaan toimeen”

Hei työmatka-autoilija: Jos kaipaat vielä nykyistäkin kalliimpia työmatkoja, niin äänestä vihreitä – vihreät haluaa liikenteen kilometripohjaista verotusta

Lulu Ranne: Verolla ja velalla tämä maa ei nouse

Purra: Seuraavaan hallitusohjelmaan kirjaukset, mitä valtion menoja supistetaan
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Jo 160 000 allekirjoittanutta vaatii uusia vaaleja Ruotsiin – kansanliike polkaistiin pystyyn muutamassa päivässä
Sunnuntaina illansuussa lähes 160 000 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimisesta Ruotsissa. Vauhti on melkoinen, sillä palvelun verkko-osoite rekisteröitiin vasta runsas viikko sitten. Kansanliikkeen moottorit pysyvät nimettöminä, mutta jäljet näyttäisivät johtavan ruotsidemokraatteihin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











