

Lentokoneessa riehunut vihreiden Aino Pennanen sai käräjillä 720 euron sakot
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut vihreiden lainsäädäntösihteerin Aino Pennasen ilmailurikkomuksesta ja haitanteosta virkamiehelle.
Vihreiden lainsäädäntösihteeri Aino Pennanen on tuomittu sakkoihin viime heinäkuussa lentokoneessa järjestämästään esityksestä. Käräjäoikeus tuomitsi Pennasen ilmailurikkomuksesta ja haitanteosta virkamiehelle 40 päiväsakkoon, eli yhteensä Pennaselle tuli maksettavaa 720 euroa.
Tuomio seurasi viime heinäkuussa Helsinki-Vantaan lentokentällä tapahtuneesta riehumisesta. Tuolloin lentokoneeseen noussut Pennanen huomasi koneessa pakkopalautettavan henkilön, joten hän kieltäytyi istumasta paikalleen ja alkoi venkoilemaan tarkoituksenaan pyrkiä estämään palautus.
Pennanen yritti myös lietsoa muita matkustajia mukaan esitykseensä – siinä kuitenkaan onnistumatta. Tilanne päättyi siihen, että poliisi poisti Pennasen lentokoneesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lentokonehäiriköinti lainsäädäntösihteeri Aino Pennanen tuomio Käräjäoikeus pakkopalautukset Sakot vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho kysyy: Onko vihreät oikeusvaltioperiaatteeseen sitoutunut puolue?

Kiinnostaako lentohäiriköinti? Varaa lompakkoon tuhdisti käteistä, sillä touhu voi tulla erittäin kalliiksi

Vihreiden lainsäädäntösihteerin lentosabotaasista esitutkinta – rikosnimikkeinä ilmailurikkomus ja haitanteko

Aikovatko vihreät sulkea ehdokkaidensa suut myös eurovaaleissa? Puoluejohto kieltäytyy kertomasta, miksi maahanmuuttajien tekemistä seksuaalirikoksista ei saa puhua

Tavio: Vihreiden poliittinen virkanimitys uhkaa turvallisuutta – ”Keskustan kaadettava hallitus”
Viikon suosituimmat

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Piisinen syyttää SDP:tä taloustilanteen heikentämisestä – ”Hallitus korjaa nyt vihervasemmiston perintöä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Suomen Perustan tutkimus selvitti: Vieraskielisten määrä kasvaa vauhdilla pääkaupunkiseudulla – palkkatulot lähes puolet kantaväestöä heikompia
Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.













