

Bulent Kilic
Maahanmuutto heikentänyt suomalaisten turvallisuudentunnetta
Suomalaiset ovat huolissaan turvapaikanhakijoiden määrän kasvusta niin Suomessa kuin Euroopassa. Maahanmuuton laajuus herättää huolta tulevaisuudesta, ja siksi ilmiöön suhtaudutaan kriittisesti. Kaikkein kriittisimpiä ovat perussuomalaisten kannattajat. Tämä selviää Maanpuolustuksen suunnittelukunnan vuosittaisesta kyselytutkimuksesta, joka julkaistiin torstaina Helsingissä.
Kaksi kolmasosaa vastaajista kokee tulevaisuuden nyt turvattomampana, kun vuosi sitten näin ajatteli vain joka toinen. Koskaan aiemmin ei ole tulevaisuutta nähty yhtä turvattomana vuoden 1990 jälkeen, mistä alkaen turvallisuuden tunteesta on kysytty. Tämä oli myös tutkimuksen suurin muutos.
Maahanmuutosta kysyttiin ensimmäisen kerran
Turvattomuuden tunnetta nostaa maahanmuuton voimakas kasvu. Se nousi tutkimuksessa esille, koska sitä kysyttiin nyt ensimmäisen kerran asian ajankohtaisuuden vuoksi.
Kielteisesti turvapaikanhakijoiden määrän kasvuun Suomessa suhtautuu 48 prosenttia, miehistä 52 prosenttia ja naisista 44. Perussuomalaisista kielteisesti suhtautuu 91 prosenttia, keskustasta 60, SDP:stä 53, vasemmistosta 40, kokoomuksesta 34 ja vihreistä 23 prosenttia.
MTS on tehnyt vuosittaisia tutkimuksiaan kansalaisten maanpuolustusasenteista jo 40 vuotta. Ensimmäiset kysymykset esitettiin kuitenkin jo vuonna 1964, joten MTS:n tutkimuksista saa pitkän yhtenäisen vertailupohjan.
Varauduttu heikosti
Kaksi kolmasosaa 67 prosenttia, katsoo että hallitsemattomaan maahanmuuttoon on varauduttu huonosti. 43 prosenttia katsoi, että kansainväliseen terrorismiin on varauduttu huonosti. Huoli on kasvanut edellisvuodesta.
– Puolet kyselyistä tehtiin Pariisin terrori-iskujen jälkeen. Kansainvälinen terrorismi pomppasi kyselyissä iskujen jälkeen, MTS:n pääsihteeri Heli Santala kertoo.
Maahanmuuton kiihtyessä nähdään EU:n yhteinen maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikka tarpeelliseksi yli puoluerajojen. Kaikista tätä mieltä oli 86 prosenttia, perussuomalaisistakin 74 prosenttia.
Venäjän toimet eivät huoleta enää yhtä paljon kuin vuotta aiemmin. 57 prosenttia arvioi Venäjän toimien heikentävän Suomen turvallisuutta, kun edellisvuonna näin uskoi 63 prosenttia. Syy piilee Ukrainan tilanteen rauhoittumisessa.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eerola: ”Perheenyhdistäminen tehtävä mahdollisimman vaikeaksi – Suomi voisi kerrankin toimia ensimmäisenä”

Eerola: ”Kaikki somalialaiset käännytettävä”

Packalén turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista: ”Tilastot harhaanjohtavia”

Presidentti nosti kissan pöydälle: ”On lähdettävä nopeutettujen käännytysten tielle”
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












