
Maaseudun Tulevaisuuden gallup: maaseudun asukkaat eivät koe saavansa vastinetta Yle-verolle – tyytyväisimmät käyttäjät punavihreässä kuplassa
Maaseudulla asuvat ovat Yleen tyytymättömimpiä, kun taas kaupunkien vihreät, sinkut ja kotona asuvat nuoret ovat veroa vastaan saamaansa palveluun tyytyväisimpiä, uutisoi Maaseudun Tulevaisuus. Maaseudun Tulevaisuus teetti vaalien alla Kantar TNS:llä gallupin, jossa kysyttiin saavatko suomalaiset Ylen ohjelmista ja palveluista mielestään riittävästi vastinetta maksamalleen Yle-verolle.
Kysymykseen vastasi yli tuhat suomalaista. Virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.
Tulokset vahvistavat sitä käsitystä, että valtamedia yleensä ja Yleisradio erityisesti heijastaa punavihreän kuplan arvomaailmaa ja maailmankatsomusta.
Lukuisat tutkimukset länsimaissa osoittavat, että journalistit kannattavat vasemmistovihreitä puolueita: Yhdysvalloissa demokraatteja, Saksassa ja Ruotsissa vihreitä ja Suomessa vihreitä ja vasemmistoliittoa paljon enemmän kuin muu väestö. Tutkimuksia on esitelty Suomen Perustan raportissa Punavihreä kupla – Perussuomalaiset ja media.
Maantieteellisesti punavihreällä kuplalla voi tarkoittaa Helsingin kantakaupungissa Siltasaaresta Käpylään ulottuvaa plänttiä, jonka äänestysalueilla punavihreät puolueet (ilman Sdp:tä) saavat vaaleista toiseen yli 50 prosenttia äänistä.
Toimittajakoulutuksessa punavihreillä valtaisa yliedustus
On myös kyselytutkimustietoa siitä, että Tampereen yliopiston journalistiopiskelijat suosivat erittäin voimakkaasti punavihreitä puolueita. Suomen Uutiset kertoi, että journalistiikan opiskelijoista peräti 85 prosenttia kannattaa vasemmistoliittoa tai vihreitä. Tulevaisuuden valtamedia on siis todennäköisesti vieläkin vahvemmin puolueellinen kuin nyt.
Gallupin mukaan 54 prosenttia suomalaisista saa mielestään Yle-veroa vastaan riittävän hyvää palvelua. Tyytymättömiä on 39 prosenttia. Yli 50 prosenttia maaseudulla asuvista, maanviljelijöistä ja yrittäjistä ei koe saavansa rahoilleen vastinetta.
Tyytyväisimmät Ylen seuraajat asuvat Maaseudun Tulevaisuuden mukaan pääkaupunkiseudulla – 62 prosenttia pääkaupunkiseudulla asuvista kokee saavansa Yle-verolle vastinetta. Tyytymättömimpiä ovat maaseutumaisissa kunnissa asuvat, joista 51 prosenttia oli tyytymättömiä.
Vihreät tyytyväisimpiä
Myös puolueittain tyytyväisyys Yleen vastasi ennakko-odotuksia. Kaikkein tyytyväisimmät Yle-veron maksajat löytyvät Vihreiden kannattajista, joista yli 73 prosenttia oli tyytyväisiä. Sen sijaan täsmälleen yhtä moni perussuomalaisista oli tyytymättömiä rahoilleen saamaan vastineeseen.
Demarit, keskusta ja vasemmisto olivat kaikki Yleen tyytyväisiä myös. Noin 64 prosenttia hyväksyi Yle-verosta saamansa vastineen riittäväksi.
Tyytyväisiä Yleen ovat siis ne, joiden maailmankuvaa Ylen uutiset ja ajankohtaisohjelmat pönkittävät, kriittisiä ne, joiden elämäntapa, maailmankuva ja arvot ovat jatkuvasti Ylen vähättelyn kohteina.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Perussuomalaisista täystyrmäys Akavan puheille maatalouden keskittämisestä: ”Ehdotus on suorastaan vaarallinen”
Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akava esittää maatalouden keskittämistä Etelä-Suomeen.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












