

LEHTIKUVA
Maatalouden tilanne on katastrofaalinen – Reijonen vaatii maataloustuottajille parempaa katetta tuotteistaan
Kansanedustaja Minna Reijonen korostaa, että Suomessa on oltava maataloutta, joka turvaa ruoantuotantoa. Maatalous on tällä hetkellä kuitenkin suurissa vaikeuksissa muun muassa energiakriisin ja yleisen inflaation vuoksi. Kohonneet elintarvikkeiden hinnat eivät kuitenkaan juuri näy tuottajien kukkarossa, mihin epäkohtaan Reijonen vaatii muutosta jättämässään kirjallisessa kysymyksessä.
Maatalouden ja kotimaisen ruoantuotannon jatkumisen turvaaminen on tärkeää Suomen omavaraisuuden ja huoltovarmuuden takia. Huoltovarmuuden merkitys korostuu varsinkin kriisiaikana.
– Kuitenkin maatalouden tämänhetkinen tilanne on katastrofaalinen. Tiloja lopettaa ja kustannukset ovat nousseet mm. lannoitteiden, polttoainekustannusten ja muun energian hintojen osalta, Minna Reijonen avaa.
Tuottajan saama voitto ei ole juurikaan noussut
Hintojen nousua on tapahtunut myös elintarvikkeissa, mutta tuottajan saama voitto ei ole juurikaan noussut.
– Sähkönmyynnin osalta voittoja on pyritty hillitsemään. Kaupan osalta tähän ei lainsäädännön keinoin ole puututtu, Reijonen huomauttaa.
Reijonen vaatii ministeriltä kirjallista vastausta siihen, kuinka on puututtu tai aiotaan puuttua elintarvikkeiden ja muiden tuotteiden osalta mahdollisiin myyntivoittoihin kaupan osalta siten, että tuottaja saisi nykyistä suuremman osan tuotteidensa tuloista.
Reijonen on tehnyt asiasta myös toimenpidealoitteen, jotta toimiin ryhdyttäisiin välittömästi. Reijosen mielestä maatalouden tulevaisuuden turvaaminen Suomessa on erityisen tärkeää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- elintarvikkeiden hinnat Ruoantuotanto energiakriisi maataloustuottajat omavaraisuus kirjallinen kysymys toimenpidealoite Minna Reijonen Inflaatio Huoltovarmuus Maatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset Naiset vaatii kotimaisen ruuan kunnianpalautusta: On luotava eräänlainen hintatakuu ruuantuottajille – muuten he eivät tule pärjäämään

Maatiloja menee nurin – hallitus ei tunnu piittaavan: ”Jossain kohtaa tulee pulaa ruoasta”

Tavio: Vihreä siirtymä ristiriidassa kotimaisen huoltovarmuuden kanssa – ”Hiilikasoja ja turvetta tarvitaan edelleen”

Ranne: Maatalous on pelastettava hallituksen ja EU:n kynsistä

Suomen on syytä kääntää ruuan tuonti ruuan vienniksi

EU-byrokratia rassaa maatalousyrittäjää – ”Pitäisi olla joku tolkku tässäkin”
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.

Rasinkangas ja Elomaa vaativat halal-lihan tuotannon, tuonnin ja myynnin kieltämistä Suomessa: ”Eläinten hyvinvointi ei voi riippua teurastajan uskonnosta”
Perussuomalaisten kansanedustajat Merja Rasinkangas ja Kike Elomaa vaativat toimenpidealoitteessaan halal-lihan tuotannon, tuonnin ja myynnin kieltämistä Suomessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














