

MATTI MATIKAINEN
Mäkelä: Vaalitulos ei ollut useimmille toimittajille mieleen – ”Monen mielestä yli 620 000 suomalaista äänesti väärin”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä katsoo, että kesän mediavyörytyksen taustalla on osaksi se, että punavihreässä kuplassa ei ole ymmärretty, mitkä asiat äänestäjille ovat tärkeitä. – Äänestäjää lähellä olevat asiat, kuten liikkumisen, harrastamisen, työssäkäynnin ja arjen pyörittämisen hinta, ovat monelle suurempi ongelma kuin ylevät ajatukset kunnianhimoisemmasta ilmastopolitiikasta tai hiilineutraaliudesta, Mäkelä sanoo.
Puheessaan perussuomalaisten eduskuntaryhmän kesäkokouksessa eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä nosti esille kuluneen kesän uskomattoman, pääosin perussuomalaisiin kohdistuneen mediavyörytyksen.
– Kuten tämän kesän uutisoinnista, sen teemoista ja aiheista kaikki ovat huomanneet, vaalitulos ei ollut useimmille toimittajille mieleen. On kaiveltu vanhoja nettikirjoituksia ja yksityisviestejä vuosienkin takaa, ja erilaisia solmioiden piilomerkityksiä on keksimällä keksitty. Kaikki tämä siksi, että monen mielestä yli 620 000 suomalaista äänesti väärin.
Uuden sukupolven toimittajien agenda näkyy
Elokuussa 2022 tietokirjailija ja viestinnän kouluttaja Katleena Kortesuo julkaisi kirjansa Journalismin kuolema. Kirjassa Kortesuo moittii erityisesti sitä, että median alkuperäinen tarkoitus – objektiivisuus, puolueettomuus ja neutraalius – on väistynyt ja journalismi on muuttunut tarinankerrontavälineeksi. Mäkelä näkee kirjan johtopäätöksissä selviä yhtäläisyyksiä kesän tapahtumiin.
– Punavihreässä kuplassa ei ymmärretä, että äänestäjää lähellä olevat asiat, kuten liikkumisen, harrastamisen, työssäkäynnin ja arjen pyörittämisen hinta, ovat monelle suurempi ongelma kuin ylevät ajatukset muuta maailmaa kunnianhimoisemmasta ilmastopolitiikasta tai hiilineutraaliudesta.
– Tämä yhdistettynä siihen, että uuden sukupolven toimittajat ovat paitsi vahvasti vihervasemmistotaustaisia, niin he haluavat journalismillaan muuttaa maailmaa, ei niinkään raportoida siitä. Se on nyt näkyvissä lähes kaikessa uutisoinnissa, Mäkelä sanoo.
Pahimmillaan agenda ylettyy laajemmallekin kuin pelkkään perussuomalaisten mustamaalaamiseen.
– On myös esitetty kannanottoja, että hallitusohjelmassa yhdessä sovitut tavoitteet, esimerkiksi maahanmuuttopolitiikan vaatiminen edes pohjoismaiselle tasolle, olisivat rasistisia, ja että vaatimukset rahankäytön ensisijaistamisesta suomalaisten hyväksi ovat kansainvälisten sopimuksien vastaisia, Mäkelä huomauttaa.
Marinin hallitus pysyi kasassa velan voimalla
Edellisen pääministerin Sanna Marinin (sd.) hallitus kesti yllättäen kasassa kritiikistä huolimatta velan voimalla: kenenkään ei tarvinnut tinkiä mistään, ja jokainen sai ”jotain pientä” tulevien sukupolvien laskuun.
Mäkelä huomauttaa, että jo viime syksynä kaikille oli selvää, että sen pelin pitää loppua.
– Koronakriisistä oli siirrytty Venäjän Ukrainaan hyökkäyksen aikaan ja energian hintakriisiin. Suomesta ja suomalaisista olisi pitänyt huolehtia paremmin. Perussuomalaiset ovat aina esittäneet vaihtoehdon, ja niin esitimme nytkin. Me sanoimme: Vähän malttia ilmastotoimiin – ei kaikessa aina suurinta kunnianhimoa koko Euroopassa. Sen kanssa käy aina niin, että mitä nopeammin teet, sen enemmän saat tehdä. Ei Suomea ennenkään ole palkittu ympäristöasioiden hyvin hoitamisesta.
Haittamaahanmuuton vastustaminen toi vaalivoiton
Perussuomalaiset vaati myös jotain rajaa maahanmuuttoon, sillä haittamaahanmuuton vaikutukset ovat nähtävillä kaikkialla läntisessä Euroopassa. Lisäksi perussuomalaiset muun muassa esitti Suomen etua edelle EU:ssa, sillä vaikka Suomi pienenä vientivetoisena maana tarvitseekin vapaakauppa-aluetta, ei ole etumme mukaista alistua muiden määräysvaltaan tai muiden kulujen maksumieheksi.
– Tällä linjalla lähdimme vaaleihin. Tunnustimme rehellisesti, että velkaantuminen on pysäytettävä. Että se vaatii myös julkisten menojen leikkausta. Suomalaiset äänestivät puolueemme vaalivoittoon ja toiseksi suurimmaksi puolueeksi, ja tämä ohjasi meidät luontevasti hallitusneuvotteluihin, sillä kun luottamusta annetaan, niin vastuuta on ryhdyttävä kantamaan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- mediavyörytys ilmastokunnianhimo Hiilineutraalisuus Venäjän hyökkäys energiakriisi työssäkäynnin hinta Sanna Marinin hallitus ilmastotoimet koronakriisi Katleena Kortesuo vihervasemmisto Liikkumisen hinta haittamaahanmuutto Maahanmuuttopolitiikka Journalismi Punavihreä kupla Rasismi Jani Mäkelä media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Kun tunne saa vallan, ei todellisuudella ole enää merkitystä” – kansanedustaja Vilhelm Junnilalta vastine kuluneen kesän mediasyytöksiin

Halla-aho: Ilmastopaniikin lietsominen lapsiin ja nuoriin on vastuutonta – ”Henkinen pahoinvointi ilmastonmuutoksesta ei edistä ratkaisujen löytämistä”

Emeritusprofessori Vihavainen mätkii Suomen valtamediaa sortumisesta roskajournalismiin – ”Pelkkä tyhmyys ei voi selittää asiaa”

Purra: Yksi vaalikausi ei riitä valtiontalouden tasapainottamiseen – Mäkelä muistuttaa, että jostain on silti aloitettava: ”Suunta on nyt enemmän oikea kuin väärä”

Junnila eduskuntaryhmän varapuheenjohtajaksi

Pääkirjoitus: Helsingin Sanomat syyllistää seksuaalisen häirinnän uhrin ja yrittää leimata tämän rikolliseksi

Uusi hallitus siivoaa velkakuplassa eläneen vasemmiston jälkiä – Bergbom: Oppositio voisi katsoa peiliin
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat

Räjäytykset lisääntyivät Ruotsissa – tekijä yhä useammin alaikäinen

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










