

LEHTIKUVA
Mäkynen: Hallituksen kiellettävä poliittiset virkanimitykset – ”Tämä maan tapa on saatava vihdoin loppumaan”
Kansanedustaja Jukka Mäkynen vaatii tänään jättämässään kirjallisessa kysymyksessä hallitusta valmistelemaan eduskunnalle esityksen, jossa kielletään poliittiset virkanimitykset.
Poliittisten virkanimitysten kieltämisellä pitää kansanedustaja Jukka Mäkysen mukaan poistaa se epäkohta, jossa vakituisiin virkasuhteisiin nimitetään liian usein ”oikean” puoluekirjan haltija, jolloin pätevimmät hakijat usein sivuutetaan viranhaussa.
Poliittiset virkanimitykset ovat demokratian kannalta monessa mielessä hyvin ongelmallisia. Yksi keskeisimmistä ongelmista on se, että puoluekirjan perusteella valittu, esimerkiksi viraston johtaja, on aina kiitollisuudenvelassa tietylle puolueelle.
– Tämä kiitollisuudenvelka tarkoittaa sitä, että puoluekirjalla valittu virkamies joutuu tilanteisiin, jossa puolueen etu menee usein virkamiehen lakisääteisten velvoitteiden noudattamisen edelle, Mäkynen toteaa.
Puolueuskollisuus ei saa mennä kansalaisten edun edelle
Mäkysen mukaan on myös tosiasia, että johtavassa virassa olevalla virkamiehellä on mahdollisuuksia tulkita Suomen lakia kansalaisen edun vastaisesti ja käyttää niin sanottua hyvä veli -verkostoa omien virkavirheidensä ja virkarikostensa peittelyssä. Ilmiö on ollut vuosikymmeniä monien valveutuneiden kansalaisten tiedossa.
– Asiaan on saatava viimein muutos. Oikeusvaltioperiaate ei voi toteutua, mikäli virkamiehen puolueuskollisuus menee Suomen lakien ja kansalaisten edun palvelemisen edelle. Totuus on se, että puoluekirjan perusteella valittu virkamies on ikuisessa kiitollisuudenvelassa hänet virkaan junailleelle puolueelle, Mäkynen sanoo.
Mäkysen mielestä poliittiset virkanimitykset ovat demokratian vastaisia ja vaarantavat kansalaisten oikeusturvan.
– Eduskunta on harvoin edes käynyt keskustelua poliittisten virkanimitysten lopettamisesta. Tämä maan tapa on saatava vihdoin loppumaan. Virkoihin tulee valita pätevyyden perusteella, ei oikean puoluekirjan perusteella. Ja vastaavasti ”väärä” puoluekirja ei saa estää viran saamista, Mäkynen linjaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- virkavirheet kansalaisten etu puolueuskollisuus virkarikos kirjallinen kysymys virkamiehet Oikeusvaltioperiaate Jukka Mäkynen Demokratia poliittiset virkanimitykset Hyvä veli -verkostot
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kun hallitus söhlää, se tuuppaa virkamiehet eturiviin – Halla-aho: ”Kriisin hoito siis joko on tai ei ole politiikkaa, aina riippuen siitä, mikä on punavihreän hallituksen kannalta edullisinta”

Halla-aho: Ministeriöiden ja viranomaisten keskinäinen riitely kertoo päätöksenteon siiloutumisesta – ”Taustalla osaamattomuutta, joka voi liittyä poliittiseen virkanimityskulttuuriin”

Hyvä veli -verkostot ja poliittiset palkkiovirat heikentävät taloutta ja demokratiaa

Rantanen KRP:n päällikön nimityskisasta: ”Onko Ohisalolla lähtenyt mopo käsistä?”
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











