

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Melkoista menoa Malmössä: ilotulitteita väkijoukkoon ja päin poliiseja
Ilotulitteita ammuttiin uudenvuoden aattona Ruotsissa suoraan väkijoukkoon. Raketeilla tulitettiin myös poliisia ja pelastushenkilökuntaa. Vammoja on tullut mutta kuolonuhreilta on valtakunnallisen median mukaan vältytty.
Malmössä ajattelemattomat nuoret ampuivat raketteja suoraan uutta vuotta vastaanottavaan väkijoukkoon kaupungin keskustassa. Oheisesta videosta voi tutkailla tilannetta ilotulitteiden paukkuessa väkijoukon keskellä ja ihmisten väistellessä jysähdyksiä.
Virkavalta sai siipeensä tasapuolisesti kautta valtakunnan: Östersundissa poliisi loukkaantui, kun raketti ammuttiin päin poliisiautoa. Karlshamnissa henkilö tulitti raketein sekä poliisi-, että siviiliautoja ja Kalmarissa 16-vuotias henkilö viritteli puolestaan tulia suoraan poliisiauton alle. Poliiseja on myös kivitetty.
Tukholmassa tavanomaista rauhallisempaa
Myös Katrineholmissa virkavalta joutui sabotaasin kohteeksi. Landskronassa paloautoja ja ambulansseja ammuttiin ilotulitusraketein, kun pelastuslaitos oli matkalla sammuttamaan koulupaloa.
Tukholman läänissä ilotulitteita on ammuttu päin väkijoukkoja ja niitä on paukuteltu myös päin rakennuksia. Tukholman keskustassa väki sen sijaan vaelteli aattoiltana sivistyneesti rannoilla, ja alueella on ollut muusta valtakunnasta poiketen rauhallisempaa kuin tavallisesti vuoden vaihtuessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poliisin väkivaltainen vastustaminen poliisiauto paloauto väkijoukko tulittaminen Katrineholm Kalmar Karlshamn Östersund ilotulitusraketit ilotulitteet uudenvuodenaatto ambulanssi pelastuslaitos kivittäminen ampuminen Malmö Tukholma Ruotsi Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nuorisojengi veti hätäjarrusta Göteborgin ongelmalähiössä – lähtiäisiksi vielä puukko bussikuskin kylkeen

Nuorison tekemät ryöstöt lisääntyneet Ruotsissa jopa 700 prosenttia: ”Alaluokka nöyryyttää yläluokkaa nostaakseen omaa asemaansa”

Helsinki kärsii haittamaahanmuuton seurauksista, katuväkivalta ja huumekauppa kasvussa – Purra: ”Perussuomalaisia lukuun ottamatta poliittinen kenttä on sokeuden vallassa”

Maahanmuuttajataustainen rikollisuus on tabu, joka ei katoa silmät sulkemalla

Toisen polven maahanmuuttajat ovat yliedustettuina rikostilastoissa – syynä ei olekaan köyhyys ja asuinpaikka
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää