
MATTI MATIKAINEN
Meri vastaa Ilta-Sanomien kirjoitukseen: Pitäisikö minun toimittajan mielestä politikoida perustuslakivaliokunnan jäsenenä?
Perustuslakivaliokunta tekee oikeudellista arviota hallituksen esitysten perustuslainmukaisuudesta ja ehdotuksen suhteesta kansainvälisiin ihmisoikeussopimuksiin, muistuttaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja, perustuslakivaliokunnan jäsen Leena Meri.
– Timo Haapala kummeksuu kirjoituksessaan (IS 4.6.), että olen perussuomalaisten edustajana perustuslakivaliokunnassa ollut yksimielisen mietinnön takana, joka koskee valiokunnan lausunnon kohtaa, jossa valinnanvapauslain kohdalta ei ole voitu varmistua, ettei se ole EU-oikeuden valtiontukisääntelyn vastaista.
– Tämä aiheuttaa riskin, että Suomen järjestelmä joutuu EU-koneiston hampaisiin ja meidän tulee jälkikäteen muuttaa meidän lainsäädäntöä. Tältä voitaisiin välttyä, jos esimerkiksi tehtäisiin notifiointi komissiolle. Kyseessä on perustuslaillinen ongelma, joka koskee koko järjestelmän oikeusvarmuutta, Meri painottaa.
Jäsenyys pakottaa huomioimaan EU-oikeuden
Meri huomauttaa, että perustuslakivaliokunta on vaatinut painavista valtiosääntöoikeudellisista syistä, että STV selvittää asiaa, jonka jälkeen asia palaa vielä perustuslakivaliokuntaan.
– Se, että olemme EU:ssa, aiheuttaa EU-oikeuden huomioimisen ja sen vastaisesta toiminnasta aiheuttaa viime kädessä taloudellisia sanktioita Suomelle. Perussuomalaiset ovat vastustaneet liittovaltiokehitystä, joka tuo koko ajan enemmän ja enemmän EU:n tulkintoja ja lakeja, joita meidän on pakko noudattaa itsenäisen lainsäädäntövaltamme kavetessa.
– Silti en ryhdy politikoimaan perustuslakivaliokunnassa, vaan pidättäydyn juristina ja eri tuomioistuimissa toimineena oikeudellisissa harkinnassa. Jos tilanteeseen halutaan muutosta, tulee meidän pidättäytyä uusista sopimuksista koskien EU:n laajentumista eri osa-alueille ja aloittaa vetäytyminen nykyistä velvoitteista. Siihen asti olemme sidottuja sopimuksiin. Se vain on niin.
Meri ihmettelee, miksi Haapala pitää kummallisena hänen suorittamaansa valtiosääntöoikeudellista harkintaa perustuslakivaliokunnassa.
– Ilmeisesti minun pitäisi alkaa hänen mielestään politikoida siellä?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perustuslakivaliokunta löysi sote-ehdotuksesta suuria ongelmia – Meri: ”Jää riski siitä, että EU katsoisi systeemimme lainvastaiseksi”

Immonen: Sote-uudistukseen sisältyy merkittäviä riskejä

Huhtasaari sote-uudistuksesta: ”Ei hyvältä näytä, maakuntavaaleja tuskin on tulossa”

Juvonen: Valiokunnan syyllistämisen loputtava – soten viivästyminen on hallituksen omaa syytä
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












