

LEHTIKUVA
Miljonääri Peter Vesterbacka räyhää perussuomalaisille, kylvää sakeaa disinformaatiota – saa jo huomautuksia asennevammasta
Punaisesta hupparistaan tunnettu, pelibisneksessä miljoonia ansainnut liikemies Peter Vesterbacka on viime päivinä näyttävästi möykännyt ja rähissyt Twitterissä. Vesterbackan kohteeksi on valikoitunut perussuomalaiset sekä eräät perussuomalaisten kansanedustajat, joiden päälle Vesterbacka lätkii leimoja sekä keksii selityksiä, mitä perussuomalaiset hänen mielestään ajattelevat.
Äveriäs liikemies Peter Vesterbacka näkee paljon vaivaa solvatakseen perussuomalaisia.
Ulkomaalaisten lisäksi persut haluavat poistaa Suomesta kansainväliset yritykset joissa ulkomaalaisia duunissa.
Mistä näitä Suomea vihaavia haittakansanedustajia oikein sikiää? https://t.co/6j1mUKgwDJ
— Peter Vesterbacka (@pvesterbacka) February 1, 2023
Pelimiljonäärin päivityksissä on runsaasti disinformaatiota sekä osin myös tekstiä, joka ei ole enää kaukana vihapuheeksi ymmärretystä ilmaisusta.
On kyllä harvinaisen paska asenne.
Ukrainalaisia ei saisi auttaa koska kaikki HUMANITÄÄRINEN toiminta näille haitta-poliitikoille täysin vierasta. https://t.co/q05OtQiAa1
— Peter Vesterbacka (@pvesterbacka) February 4, 2023
Vesterbackan perussuomalaisia koskevat someavautumiset sisältävät niin paljon virheellistä tietoa, että kaikkea mahdollista tuskin ehtii korjata. Todettakoon tässä, että perussuomalaisten linjaus esimerkiksi ukrainalaisten auttamisesta on täsmälleen päinvastainen kuin mitä miljonääri-Vesterbacka väittää.
Perussuomalaisten viime syksynä julkaistussa vaihtoehtobudjetissa esitetään humanitaarisen maahanmuuton määrien vähentämistä minimiin sekä leikkauksia kotouttamis- ja vastaanottomenoihin. Linjaukseen sisältyy kuitenkin poikkeus: leikkaukset eivät koskisi ukrainalaisia pakolaisia.
Uhmakkaita ja sekavia avautumisia
Vesterbackan avautumiset eivät jätä epäselvyyttä hänen ajatuksistaan.
Persut vastustaa ihan kaikkea mitä minä teen, voihan se olla että vastustavat henkilökohtaisista syistä eivätkä oikeasti vastusta. Sama lopputulos. Vihaavat Suomea ja hyvinvointia. Ei jatkoon.
— Peter Vesterbacka (@pvesterbacka) February 3, 2023
Vesterbacka saa useita huomautuksia siitä, että hänen perussuomalaisista kirjoittamansa asiat eivät pidä paikkaansa. Moni havaitsee, että pelimiljonääri kärsii jonkinlaisesta asennevammasta perussuomalaisia kohtaan.
Miksi väärentelet totuutta? Arvostan Sinua tekemäsi työsi perusteella mutta Sinulla on asennevamma Perussuomalaisia kohtaan! Humanitääristä toimintaa arvostetaan suomalaisissa piireissä TOD. hätää kärsiviä kohtaan. Ei elintasopakolaisuutta kohtaan. Vissi on ero. Ryhtikorjaus nyt?
— Juha Lumiaho (@jslumiaho) February 4, 2023
Ihmettelyihin Vesterbacka vastaa uhmakkuudella ja väittää, että perussuomalaiset muka olisivat ottaneet hänet ”kohteekseen”.
Viime aikoina, olen jäänyt suu auki ihmettelemään Peterin avautumisia.
Mihin katosi se ajatteleva suurmies, ja miksi trollaa tahallaan väärin ymmärtäen.
Ymmärrän ettei persuilu maistu. Mutta ei varmasti käännä kenenkään päätä tyhmäilyllä, päin vastoin.
— Timo Routakangas (@TimoRoutakangas) February 4, 2023
Vesterbacka haalisi maailmalta lukiolaisia Suomeen
Vesterbacka on aiemmin kertonut julkisuudessa Finest Future -yhtiönsä hankkeesta, jolla pyritään houkuttelemaan Suomen lukioihin vuosittain jopa 15 000 ulkomaalaista opiskelijaa.
Mikäli Vesterbackan haaveet toteutuvat, jo viiden vuoden kuluttua Suomen lukioihin tulisi ulkomailta vuosittain 15 000 uutta opiskelijaa. Vesterbackan Finest Future -yhtiö pyrkii saamaan Suomeen ensi vuonna 1 500 uutta ulkomaalaista lukiolaista.
Vesterbackan mallissa hän olisi itse käärimässä hankkeesta rahat erilaisilla maksuilla, kuten lukioon vaadittavan suomen kielen opiskelusta. Lisäksi kunnat maksavat yhtiölle lukioidensa ”markkinoinnista”. Samaan aikaan suomalaiset lukiot täyttyisivät kymmenillä tuhansilla usein kielitaidottomilla opiskelijoilla.
Kaukaisista maista saapuvat nuoret opiskelijat aiheuttaisivat Suomen lukiokoulutukselle lisämenoja arvioiden mukaan jopa sadoilla miljoonilla euroilla, mutta Vesterbacka itse väittää, että pidemmällä aikavälillä Suomi vain säästäisi rahaa ja saisi maahan lisää ”osaajia” . Uskoo ken tahtoo.
Suuttui perussuomalaisten kritiikistä
Vesterbackan some-tuohtumuksen taustalla saattaakin olla se, että perussuomalaiset on kiinnittänyt huomiota hänen bisneksiensä luonteeseen ja toiminnan tarkoitukseen.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kritisoi Vesterbackan liiketoimien kaltaista toimintaa.
– Siis veronmaksajan rahalla ja lainsäädännön porsaanreikiä hyväksikäyttämällä tehdään rahaa hankkeessa, jossa harvaan asuttujen seutujen kouluihin tuodaan opiskelijoita ulkomailta, Purra sanoo.
Kansanedustaja Mari Rantanen on tehnyt eduskunnassa Vesterbackan hankkeeseen liittyen jo kaksi kirjallista kysymystä.
Viime marraskuussa Rantanen huomautti, että Suomen lainsäädäntöä ei ole tarkoitettu laajamittaiseen ulkomaisten opiskelijoiden kouluttamiseen. Rantasen kysymys kuuluu, mitä hallitus aikoo tehdä, jotta Suomen maksutonta lukiokoulutusta ei hyväksikäytettäisi kansainvälisessä liiketoiminnassa?
Opetusministeri Li Anderssonin (vas.) vastaus on luonteeltaan hyvin teknisluonteinen, ja siinä kuvataan opiskelijavalinnan käytäntöjä ja lukio-opiskelun lainsäädännön sisältöä. Vastauksen lopussa on kuitenkin pihvi: Andersson myöntää, että lukiokoulutuksen lainsäädäntö on lähtökohtaisesti säädetty Suomessa asuvan väestön sivistys- ja koulutustarpeiden turvaamiseen.
Suomalainen koulu ei ole koko maailmalle
Kaksi vuotta sitten silloinen opetusministeri Jussi Saramo (vas.) joutui myös ottamaan kantaa siihen, kenelle suomalainen lukiokoulutus on tarkoitettu.
Saramon vastauksessa Rantasen kysymykseen todetaan selväsanaisesti:
”Ottaen huomioon lukiokoulutusta, sen rahoitusta ja opintojen päätteeksi järjestettävää ylioppilastutkintoa koskeva lainsäädäntö, julkisesti rahoitettavaa lukiokoulutusta ei ole tarkoitettu lähtökohtaisesti kohdennettavaksi kolmansien maiden opiskelijoiden organisoituun ja järjestelmälliseen kouluttamiseen.”
Perussuomalaisten tuoreessa maahanmuuttopoliittisessa ohjelmassa myös otetaan kantaa lukiolaisten maahanmuuton avulla tehtäviin bisneksiin.
Perussuomalaisten ohjelmassa linjataan, että opiskeluperusteisen maahanmuuton porsaanreiät on tilkittävä, sillä löperöt opiskelijalupakäytännöt houkuttelevat ihmisiä Afrikan ja Aasian köyhistä maista, koska valmistumisen jälkeen pysyvän oleskeluluvan saantiin Suomessa ei edes edellytetä riittävää toimeentuloa.
Perussuomalaisten mielestä Suomen houkuttelevuuden opiskelumaana pitää perustua hyvään opetukseen ja laadukkaisiin oppilaitoksiin, ei tulonsiirtoihin. Ohjelmassa linjataan:
”Suomessa ei tule harjoittaa sellaista politiikkaa, jossa toiselle asteelle lukioihin tai ammattikouluihin haetaan opiskelemaan ulkomailta henkilöitä, joiden kouluttaminen on suomalaisten veronmaksajien kontolla. Bisneksen tekeminen veronmaksajan rahalla ja oudoilla lainsäädäntömme porsaanrei’illä ei voi olla hyväksyttävää.”
Vesterbackan oman sakean näkemyksen mukaan perussuomalaisten linja tarkoittaa muka sitä, että perussuomalaiset olisi ajamassa alas Suomen pieniä lukioita.
Suomessa 176 lukiota joissa vähemmän kuin 150 oppilasta. Mari & co haluaa lopettaa ne kaikki turhana. Ja kun jaetut opetusresurssit peruskoulujen kanssa, nekin menee. Viimeinen sammuttaa valot? https://t.co/RidcpavstC
— Peter Vesterbacka (@pvesterbacka) February 6, 2023
Nato-tunneli kiinalaisella rahalla
Vesterbacka tunnetaan myös erikoisista Kiina-bisneksistään. Muutama vuosi sitten hän kertoi hankkeestaan rakentaa tunneli Helsingin ja Tallinnan välille – pitkälti kiinalaisten rahoilla.
Vesterbacka tiedotti yhtiönsä Finest Bay Area Developmentin tehneen jopa 15 miljardin euron aiesopimuksen kiinalaisomisteisen yhtiön Touchstone Capital Partnersin kanssa. Kiinalaisyhtiö on tehnyt muitakin vastaavanlaisia sijoituksia eri puolilla maailmaa.
Vesterbacka myös haluaa Suomeen lisää työperäistä maahanmuuttoa ja arvelee, että tunnelin rakentamistakin varten tarvitaan ulkopuolista työvoimaa.
– Suomessa ja Virossa ei ole tarpeeksi työvoimaa tätä hanketta varten. Ei tänne olla tuomassa 10 000 tai 100 000 kiinalaista töihin, mutta sieltä tulee sen verran osaajia kuin tarvitsemme.
Sittemmin Vesterbacka on kutsunut hanketta myös ”Nato-tunneliksi”.
Jep. Ja niitä harmittaa että liitytään Natoon, Nato tunneli olisi aika jees.
— Peter Vesterbacka (@pvesterbacka) May 20, 2022
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nato-tunneli maahanmuuttobisnes Finest Future lukiokoulutus ukrainalaiset pakolaiset veronmaksajien rahat kotouttamiskulut ulkomaalaiset opiskelijat Peter Vesterbacka vastaanottokulut disinformaatio maahanmuuttopoliittinen ohjelma humanitaarinen maahanmuutto Vaihtoehtobudjetti Työperäinen maahanmuutto Riikka Purra Jussi Saramo Twitter Mari Rantanen Vihapuhe Kiina Li Andersson perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Angry Birds -Vesterbackan yritys toisi tuhansittain ulkomaalaisia Suomen lukioihin – Rantanen huolissaan Suomen maksuttoman lukiokoulutuksen hyväksikäytöstä

Ranne: Maaseutukaan ei pelastu maahanmuutolla

Rantanen kysyi ulkomaalaisten tuomisesta Suomen lukioihin – hallitus vastaa kapulakielellä ja siirtää vastuun seuraavalle hallitukselle

Perussuomalaiset julkaisi toimenpiteitä peruskoulun korjaamiseksi: Vuonna 2018 esityksillemme lähinnä tuhahdeltiin – ”Nyt koulujen ongelmat ovat tulleet kaikkien silmille”

Purra: Ammattikouluihin oppimistakuu, lisää lähiopetusta ja opetusta oikeille aloille: ”Kolmivuotinen koulu, jossa on paljon ilmaa, tappaa monien motivaation”

Mäkelä: Ammattikoulun pitää valmistaa ammattiin

Ulkomaalaisia opiskelijoita haalinut ammattiopisto joutui opetushallituksen suurennuslasin alle – erityisesti venäläiset opiskelijat kiinnostivat Jedua
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.
Uusimmat

Perussuomalaiset: Keskusta ei luota suomalaisiin työntekijöihin

Koskela: Ilman velkajarrua hyvinvointivaltiolta putoaa pohja

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää