

PS ARKISTO
Ranne: Maaseutukaan ei pelastu maahanmuutolla
Suomen Kylät ry ja eduskunnan kylätoimiverkosto järjestivät yhteisen ”kansainvälistyvä tai kuihtuva maaseutu”-tilaisuuden. Pääaiheina olivat maaseudun elinvoima, huippuosaajat ja työvoimapula. Perussuomalaisia edusti eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Lulu Ranne, joka ihmetteli, miksi kaikki muut puolueet kuvittelevat, että työvoimapulaa ja maaseudun elinvoimaa elvytetään moninkertaistamalla maahanmuuttajien määrä.
Tilaisuuden yhtenä vieraana oli liikemies Peter Vesterbacka. Hän esitteli Finest Future -malliaan, jolla värvätään ulkomailta alaikäisiä nuoria opiskelemaan maaseudun lukioihin.
Lulu Ranne totesi puheenvuorossaan mallin päämäärän olevan ihailtava: motivoituneita opiskelijoita kuihtumisvaarassa olevien kuntien lukioissa ja mahdollisia osaajia työmarkkinoilla myöhemmin.
– On kuitenkin kysyttävä, onko toisen asteen rahoitusjärjestelmä tarkoitettu tällaiseen? Oikeus ilmaisiin opintoihin edellyttää oppivelvollisuutta, joka taas edellyttää sekä alaikäisyyttä että kotikuntaa Suomessa.
– Onko tarkoituksenmukaista hakemalla hakea Suomeen teoriassa rajoittamattomasti alaikäisiä nimenomaisena tarkoituksena saattaa heidät oppivelvollisuuden piiriin, jotta syntyisi oikeus ilmaiseen opetukseen? Ranne kysyi.
Rahat eivät riitä ulkomaalaisopiskelijoihin
Ranteen mukaan Vesterbackan malli kyllä voi tukea suomalaistenkin opiskelua elävöittämällä joitakin maaseutukuntien lukioita, mutta hän ei usko ulkomaalaisten jäävän suomalaisia useammin maaseudun osaajiksi ja rakentajiksi. Jatko-opiskelu tapahtuu joka tapauksessa muualla.
– Montako tuhatta pitäisi kouluttaa, että maaseudullekin palaisi joskus joku? Panos/tuotos -suhde ei ole oikea, Ranne huomautti.
Myös OAJ:n edustaja suhtautui malliin kriittisesti tilanteessa, jossa lukiorahoituksessa on 100 miljoonan euron vaje, eikä ulkomaalaisten opiskelijoiden kouluttamiseen Suomen toisella asteella ole osoitettu rahoitusta.
Maaseutua tyhjennetty nykypolitiikalla
Ranne muistutti, miten muiden puolueiden ajamalla ilmasto-, energia- ja talouspolitiikalla on pitkään tyhjennetty maaseutua, joten käännös toiseen suuntaan ei ole helppo.
– Maaseudun elinvoima löytyy ihmisistä, jotka yrittävät, tekevät työtä ja pystyvät elämään maalla sujuvaa ja kohtuuhintaista arkea. Kunnan vuokrakerrostalo kirkonkylällä ei ole kansainvälinen vetovoimatekijä. Tukeakseen maallemuuttoa kuntien on käännettävä kelkkansa esimerkiksi kaavoituksessa ja lapsiperheet huomioivissa palveluissa.
Kannustinloukut purettava
Työvoimapulaan perussuomalaisilla on selkeitä ratkaisuja. Ranne muistuttaa, että Suomessa on jo 31 000 työtöntä maahanmuuttajaa ja ETLA:n mukaan 100 000 henkilöä kannustinloukussa.
– On järjetöntä houkutella loukkuun lisää porukkaa ulkomailta. On aivan välttämätöntä purkaa kannustinloukut, ja luoda paremmat edellytykset yksityisten työpaikkojen luomiselle, jotta kaikki Suomessa jo olevat työkykyiset, nuorista ikääntyneisiin ja myös osatyökykyiset saadaan rakentamaan Suomea.
Julkishallintoa tehostettava
Ranteen mukaan osaajapulaan saadaan helpotusta myös nykyisistä työllisistä.
– Osaajia on jo täällä, mutta he joutuvat käyttämään aikaansa ja osaamistaan vääriin asioihin. Meillä on esimerkiksi liian vähän hoitajia, lääkäreitä, opettajia ja poliiseja. Toisaalta julkishallinnossa on aivan liikaa tehottomia prosesseja ja niissä liikaa hyvin koulutettuja turhautuneita henkilöitä. Ainakin 800 000 työntekijää työllistävää hallintoa ja palvelutuotantoa on virtaviivaistettava jatkuvan parantamisen keinoin. Siten vapautuu paljon osaavaa väkeä yksityiselle puolelle tekemään jotain, mitä Suomi voi myydä, Ranne sanoi.
– On keskityttävä ydintehtäviimme, Suomen suojelemiseen, pelastamiseen ja rakentamiseen. Niin pelastetaan myös maamme maaseutu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ulkomaalaisopiskelijat maaseudun elinvoimaisuus julkishallinto Peter Vesterbacka rahoitusvaje huippuosaajat ilmastotoimet toisen asteen koulutus hintojen nousu työpaikat työttömät OAJ Kannustinloukut Lulu Ranne talous Työvoimapula maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäenpää maaseutukylien vahvuuksista: Turvallisuus on maaseudun tärkein vetovoimatekijä

Perussuomalaiset mukaan maatalouden parlamentaariseen komiteaan: ”Haluamme nähdä maaseudun elinvoimaisena ja monimuotoisena myös tulevaisuudessa”

Perussuomalaiset mukana välikysymyksessä maatalouden kriisistä ja ruuantuotannon turvaamisesta – Purra: ”On karmaisevaa, miten vähän Helsingissä halutaan ymmärtää ruuantuotannon todellisuutta”

Angry Birds -Vesterbackan yritys toisi tuhansittain ulkomaalaisia Suomen lukioihin – Rantanen huolissaan Suomen maksuttoman lukiokoulutuksen hyväksikäytöstä

Tuumaustunnilla perjantaina: Jenna Simula ja Mauri Peltokangas esittelevät maaseutupoliittisen ohjelman (suora lähetys)

Perussuomalaiset on valmis purkamaan kannustinloukkuja veronalennuksilla: Suomessa on tultava toimeen palkalla ilman tulonsiirtoja

Miljonääri Peter Vesterbacka räyhää perussuomalaisille, kylvää sakeaa disinformaatiota – saa jo huomautuksia asennevammasta
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.














