
Ministeri Juuso tyytyväisenä: Kouvolan yöpäivystys säilyy
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on erityisen tyytyväinen, että hallituspuolueet löysivät ratkaisun, jolla perusterveydenhuollon yöpäivystys jatkuu Kouvolassa.
Sosiaali- ja terveysministeriö kertoi sairaaloiden ja päivystyksen kokonaisuuden ja erikoissairaanhoidon työnjaon uudistamisen lausuntopalautteesta ja jatkovalmistelusta.
Esitystä muutetaan lausuntopalautteen perusteella siten, että ympärivuorokautista päivystystä voidaan ylläpitää Kouvolassa jo aiemmin linjattujen Ivalon, Kuusamon, Pietarsaaren ja Raaseporin lisäksi. Kemin ja Savonlinnan osalta ehdotusta muutetaan siten, että ympärivuorokautisen perusterveydenhuollon päivystyksen vaihtoehtona niissä on mahdollista ylläpitää rajattua erikoissairaanhoidon päivystystä.
– Olen tyytyväinen, että hallituspuolueet löysivät ratkaisun, jolla perusterveydenhuollon yöpäivystys Kouvolassa mahdollistuu. Myös päiväkirurgisia polven ja lonkan tekonivelleikkauksia voidaan aluesairaaloissa jatkaa silloin, kun se on hoitotakuun näkökulmasta välttämätöntä, sanoo sosiaali-ja terveysministeri Kaisa Juuso.
Tällä tuetaan näiden sairaaloiden erikoissairaanhoidon vuodeosastoja ja alueiden hoitoketjuja. Kyseessä ei kuitenkaan olisi monierikoisalainen ympärivuorokautinen päivystys, eikä se mahdollistaisi raskaan leikkaustoiminnan toteuttamista näissä sairaaloissa.
Lainsäädännössä luovutaan käsitteestä akuuttilääketieteen päivystys. Kouvolan Ratamokeskuksen päivystyksen nykyiseen toimintamalliin olisi tämän vuoksi tehtävä joitakin muutoksia.
Linjauksista päätettiin jo kehysriihessä
Pääosa sairaala- ja päivystysverkon linjauksista tehtiin jo kehysriihessä 16.4.2024. Tuolloin linjattiin, että jokaisella hyvinvointialueella säilyy keskus- tai yliopistollinen sairaala, jossa voidaan hoitaa synnytyksiä sekä tehdä kattavasti leikkaustoimintaa.
Ympärivuorokautista perusterveydenhuollon päivystystä voi toteuttaa nykyistä harvemmilla laissa säädetyillä paikkakunnilla, ja samalla poikkeuslupakäytännöstä luovutaan. Hyvinvointialueet voivat vapaasti järjestää ilta- ja viikonloppuaikaista kiirevastaanottoa, minkä toivotaan alueilla yleistyvän ja helpottavan sairaalapäivystysten ruuhkia.
Tiettyjen sairaaloiden erikoissairaanhoidon ympärivuorokautiseen päivystykseen tehdään muutoksia. HUS-yhtymä päättää itse sairaaloidensa päivystystoimintojen järjestelyistä. Hankintoja yksityissektorilta mahdollistetaan päiväkirurgiassa ja eräissä muissa toimenpiteissä. Voimassa oleva lainsäädäntö ei ole mahdollistanut näiden leikkausten ja toimenpiteiden hankintaa.
Tavoitteena 26,5 miljoonan vuotuiset säästöt
Hallitus on myös linjannut, että hoitojonojen purkamiseksi hoitotakuun toteutumisen ollessa vaarassa mahdollistetaan päiväkirurgisten polven ja lonkan primaarien tekonivelleikkausten hankinta yksityisiltä palveluntuottajilta sekä siirtymäaikana (30.6.2028 saakka) näiden leikkausten toteuttaminen väliaikaisena toimintana Kemissä, Savonlinnassa, Oulaisissa, Salossa ja Valkeakoskella .
Päivystystä koskevien muutosten ehdotetaan tulevan voimaan 1.10.2025 aiemmin linjatun 1.1.2026 sijasta. Väliaikaisen lain, jolla mahdollistetaan tietyn päiväkirurgian, lyhytjälkihoitoisen kirurgian, päiväkirurgisten tekonivelleikkausten sekä tiettyjen muiden toimenpiteiden toteuttaminen nimetyissä julkisissa sairaaloissa sekä niiden hankinta yksityisiltä palveluntuottajilta, ehdotetaan tulevan voimaan 1.1.2025.
Esityksellä tavoitellaan 26,5 miljoonan vuosittaisia säästöjä valtiontalouteen. Esitys lähetetään seuraavaksi lainsäädännön arviointineuvoston käsittelyyn ja annetaan eduskunnalle syksyllä.
Juuso kertoi sairaalaverkkoasioista suorassa lähetyksesssä:
Suomen Uutiset
Lue myös
Suora lähetys 11.30: Ministeri Kaisa Juuso tiedottaa sairaalaverkko- ja päivystysasioista
Laakso ympärivuorokautisen päivystyksen jatkumisesta Kouvolassa: Yöpäivystyksen säilyminen on työvoitto
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yöpäivystykset Sairaalaverkko Kouvola perusterveydenhuolto hallituksen esitykset ympärivuorokautinen hoito hoitotakuu lainsäädäntö Kaisa Juuso Säästöt Kehysriihi
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













