
LEHTIKUVA
Ministeri Kaisa Juuso: Kouvolan yöpäivystyksen säilymisen taustalla alueen laaja väestö, psykiatrinen sairaala ja Karjalan prikaati – ”Heidän tarpeensa tulee ottaa huomioon”
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on tyytyväinen siihen, että hallituspuolueet löysivät ratkaisun, jolla perusterveydenhuollon yöpäivystys jatkuu Kouvolassa. Ministerin mukaan lisäsäästöillekään ei ole tarvetta. - Kouvolan osalta on tehty uusia laskelmia, ja sieltä säästöjä löytyy, vaikka alueen omat arviot olivat erilaisia. Korvaavia säästöjä ei siis tarvita, koska säästötavoitteeseen on jo päästy, Juuso sanoo.
Hallituksen esitystä sairaalaverkon uudistamisesta on uudistettu lausuntopalautteen perusteella. Sosiaali- ja terveysministeriö kertoi tänään tiedotustilaisuudessa sairaaloiden ja päivystyksen kokonaisuuden ja erikoissairaanhoidon työnjaon uudistamisen lausuntopalautteesta ja jatkovalmistelusta.
Esitystä muutetaan lausuntopalautteen perusteella siten, että ympärivuorokautista päivystystä voidaan ylläpitää Kouvolassa jo aiemmin linjattujen Ivalon, Kuusamon, Pietarsaaren ja Raaseporin lisäksi.
Väestöpohja suurempi kuin muissa yksiköissä
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on tyytyväinen siihen, että hallituspuolueet löysivät ratkaisun, jolla perusterveydenhuollon yöpäivystys jatkuu Kouvolassa.
Kouvolan osalta alkuperäistä esitystä päädyttiin muuttamaan etenkin siksi, että Kouvolan väestöpohja on paljon suurempi kuin muissa yksiköissä.
– Esimerkiksi Jämsässä, Iisalmessa, Raahessa ja Varkaudessa puhutaan noin 20 000 asukkaan väestöpohjasta. Kouvolassa kyse on jopa 80 000 asukkaasta käyttämässä palveluja. Lisäksi on Kuusankosken psykiatrinen sairaala sekä Karjalan prikaati, jossa on tuhansia varusmiehiä. Heidänkin tarpeensa tulee ottaa huomioon, Juuso sanoo.
Työvoitto perussuomalaisille
Lainsäädäntö tulee edellyttämään joitakin muutoksia verrattuna Kouvolan Ratamokeskuksen nykyisen yöpäivystyksen toimintamalliin.
Perussuomalaisten kansanedustaja Sheikki Laakso pitää Kouvolan yöpäivystyksen säilymistä poliittisena työvoittona.
Hallituksen esityksellä tavoitellaan 26,5 miljoonan vuosittaisia säästöjä valtiontalouteen. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra totesi jo keväällä, että päätöstä yöpäivystyksen lakkauttamisesta Kouvolassa on mahdollista tarkastella uudelleen, mikäli toivottuja tuloksia ei saada.
– Mikäli käy ilmi, että säästötoimenpiteet ja osaamisen ja henkilöstön riittävyyden kannalta tehtävät muutosesitykset eivät toteuta tavoitettaan, niin järkevä hallitus on niitä valmis uudelleen tarkastelemaan, Purra sanoi.
Kouvolan säästöpotentiaali päivittyi
Pääministeri Petteri Orpo on edellyttänyt, että jos joitakin päätöksiä perutaan, tilalle pitää löytyä muualta korvaava säästö. Juuson mukaan lisäsäästöille ei kuitenkaan ole tarvetta Kouvolan yöpäivystyksen osalta.
– Kouvolan osalta on tehty uusia laskelmia, ja on todettu, että kyllä sieltä säästöjä löytyy, vaikka alueen omat arviot olivat erilaisia. Korvaavia säästöjä ei siis tarvita, koska säästötavoitteeseen on päästy, Juuso sanoo.
Lääkintöneuvos Sirkku Pikkujämsän mukaan Kouvolassa on ollut ainoa rinnakkainen yleislääke- ja akuuttilääketieteen päivystys. Nyt mahdollisuus jäisi yleislääketieteen tai perusterveydenhuollon päivystykseen.
– Kouvolan säästöpotentiaali on päivittynyt.
Sairaalaverkosta on säädettävä lailla
Juuso kuvaa, että sairaalaverkkokokonaisuuden tarkastelun taustalla ovat toimintaympäristön muutokset. Ensinnäkin ikääntyvien määrän kasvu on ollut voimakasta ja samaan aikaan syntyvyys on alhaisella tasolla.
– Myöskin väestön ja työvoiman keskittyminen suuriin kasvukeskuksiin jatkuu edelleen, halusimme sitä tai emme.
Uutena haasteena on myös terveydenhuollon työntekijöiden saatavuus, joka on hankaloitunut lähes kaikissa ammattiryhmissä ja kaikissa palveluissa.
– Erityisosaajia ei riitä nykyiseen sairaaloiden palveluverkkoon ja päivystystoimintojen ylläpitoon. Myös taloustilanne on haasteellinen, ja se pakottaa etsimään keinoja kustannusten kasvun hillitsemiseksi.
Kansallisesti toimivan sairaalaverkon ylläpito on kuitenkin välttämätöntä. Sen vuoksi keskus- ja yliopistollisten sairaaloiden ympärivuorokautisiin päivystystoimintoihin on varmistettava riittävä henkilöstö ja osaaminen.
– Riittävä ja osaava henkilöstö ja sen tehokas käyttö eri palveluissa auttaa hillitsemään kustannusten kasvua.
– Alueellinen päätöksenteko sairaaloista ja päätöksistä on vaikeaa. Tämän vuoksi sairaalaverkosta on säädettävä lailla. Näin voidaan varmistaa kansallisesti ehjä kokonaisuus, Juuso sanoo.

Suomen Uutiset
Lue myös
Ministeri Juuso tyytyväisenä: Kouvolan yöpäivystys säilyy
Laakso ympärivuorokautisen päivystyksen jatkumisesta Kouvolassa: Yöpäivystyksen säilyminen on työvoitto
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sirkku Pikkujämsä yöpäivystykset Sairaalaverkko Kouvola perusterveydenhuolto säästötoimet säästötavoitteet Sheikki Laakso Kaisa Juuso Riikka Purra Petteri Orpo
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää