

LEHTIKUVA
Ministeri Kiuru ohitti Simulan kysymyksen äitien terveysongelmista – Simula: ”Eikö äitien jaksamista oteta tosissaan?”
Perussuomalaiset nosti eduskunnan kyselytunnilla keskusteluun perheiden hyvinvoinnin ja suomalaisen perhepolitiikan. Kansanedustaja Jenna Simula tiedusteli hallitukselta, milloin äidit saavat tasavertaiset palvelut ympäri Suomen ja apua ilman vähättelyä silloin, kun tarvitsevat. Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru ei tuntunut ymmärtäneen kysymystä, vaan ohitti sen täysin.
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula kertoi puheenvuorossaan, etteivät naiset saa tarpeeksi apua pikkuvauva-ajan väsymykseen tai muihin terveysongelmiin. Hän nosti esille esimerkiksi raudanpuutteen, joka on varsin yleinen vaiva odottavilla äideillä ja synnytyksen jälkeen.
Äidit kohtaavat vähättelyä
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) ohitti kysymyksen täysin. Kiuru ei tuntunut ymmärtäneen kysymystä, vaan vastauksessaan suitsi kysyjää ja kehui suomalaisia laadukkaita synnytyspalveluita.
– Olen tismalleen samaa mieltä siitä, että Suomessa on äärimmäisen laadukkaat neuvola- ja synnytyspalvelut, mutta äitien terveysongelmiin kiinnitetään aivan liian vähän huomiota ja liian usein äidit kohtaavat vähättelyä, kun yrittävät saada apua esimerkiksi pitkittyneeseen väsymykseen liittyen. Jos edes pystyvät tai uskaltavat apua pyytää, Simula kommentoi kyselytunnin jälkeen.
Väsymys ei johdu vain univajeesta
Puheenvuorossaan Simula painotti, miten tärkeää äitien ja isien hyvinvointi on vauvalle. Hän pitää outona näkemyksenä sitä, että jopa toimintakyvyn täysin vievä väsymys millään tavalla kuuluisi pikkuvauva-arkeen.
– Väsymys ei johdu vain univajeesta, joka vauva-arjessa nyt on ihan ymmärrettävää, vaan se on myös oire useille sairauksille, kuten raudanpuutteelle, josta kärsii eri arvioiden mukaan jopa yli 20 prosenttia äideistä. Univajeen ja muiden vauva-ajan muutosten kanssa selviää huomattavasti paremmin, jos terveys muuten on kunnossa ja apua saa, kun sitä pyytää, Simula korostaa.
Ongelmat tulee ottaa vakavasti
Simulan mukaan on hankalaa käydä keskustelua äitien kohtaamista ongelmista, jos keskustelussa vedotaan aina lopulta siihen, että joitakin asioita tehdään maailman mittapuulla erittäin hyvin.
– Eihän palveluita saada kehitettyä, jos aina kiistetään ongelmat, joita kuitenkin selkeästi on, kuten esimerkiksi äitien kohtaama vähättely tai luukulta toiselle pompottelu sosiaali- ja terveyspalveluissa. Ongelmat tulee ottaa vakavasti, ja tällaisiin isoihin ja syntyvyyteenkin sekä lasten hyvinvointiin vaikuttaviin asioihin on keksittävä ratkaisuja, ei lakaista niitä maton alle, Simula huomauttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- väsymys raudanpuute synnytyspalvelut äidit ja lapset terveysongelmat neuvola perhepolitiikka äitiys hyvinvointi kyselytunti sosiaali- ja terveyspalvelut Syntyvyys Krista Kiuru Jenna Simula
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Lapsiperheiden verotusta kevennettävä lapsimäärän mukaan – ”Nyt tarvitaan määrätietoisia tekoja perheiden hyväksi”

Unkari vapauttaa alle 30-vuotiaat äidit tuloverosta – opintolainankin saa anteeksi tekemällä lapsen

Traumaattiset synnytyskokemukset esteenä toivotulle lapsiluvulle – Simula: ”Äitien hyvinvointi kaipaa huomiota”

Marinin hallituksen ministerit löivät läskiksi opposition kysymyksiin vastaamisen – eduskunnan kyselytunnista tuli väistelytunti
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Autot ja asunnot paloivat Belfastissa – turvapaikanhakijan tekemä raaka puukkohyökkäys raivostutti britit
Henkilöautot, bussit ja asunnot paloivat soihtuina yössä, kun raaka veitsihyökkäys kärjistyi katuväkivallaksi eri puolilla Pohjois-Irlantia. Belfastissa tapahtunut puukotus oli saanut ihmiset suunniltaan. Sudanilaismies viilteli hirvittävästi uhriaan keittiöveitsellä ja kuvat sosiaalisessa mediassa kiihdyttivät kansalaiset raivoon.

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille
Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä hallituksen esitys kansalaisuuslain kiristämisestä, jonka näkyvin uudistus on uusi kansalaisuuskoe. Kansalaisuuskokeen suorittamisvelvoitteesta järkyttynyt vasemmisto-oppositio perustelee kielteistä kantaansa muun muassa mahdollisella psykologisella stressillä, jota kokeen suorittaminen saattaa aiheuttaa kansalaisuutta hakeville.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.

Antikainen vaatii selitystä: Ministeriö torppasi eduskunnan päätöksen karhukiintiöistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen maa- ja metsätalousministeriön kieltäytymisestä valmistella karhun kiintiömetsästysasetusta eduskunnan edellyttämällä tavalla.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













