

LEHTIKUVA
Ministeri Mykkänen ja kansanedustaja Elo päivittelevät laittomasti maassa olevien säilöönoton kustannuksia – Immonen: “Paljonko maksaa seuraava terrori-isku?”
Sisäministeri Kai Mykkänen (kok.) ja kansanedustaja Simon Elo (sin.) hokevat kilpaa sitä, miten laittomasti maassa oleskelevia ei voida ottaa Suomessa säilöön, koska se maksaa, ihmettelee perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen.
– Ei hyvää päivää sentään! Nyt on kyse suomalaisten turvallisuudesta, ja tällä asialla ei pidä leikkiä. Sisäministeri on itsekin myöntänyt, että osa laittomasti maassa olevista voi radikalisoitua.
– Paljonko yhteiskunnalle tulee maksamaan, jos Suomessa tapahtuu jälleen terrori-isku? Kyse on yhteiskunnan turvallisuudesta, ennaltaehkäisystä ja varautumisesta pahimpaan. Kyse on suomalaisten suojelemisesta, Immonen painottaa.
Säilöönotolla karsitaan vetovoimatekijöitä
Immonen muistuttaa, että säilöönotolla karsitaan myös vetovoimatekijöitä.
– Säilöönotto luonnollisesti maksaa, mutta se on investointi, joka karsii kuluja jatkossa, koska sillä nimenomaan karsitaan maahanmuuton vetovoimatekijöitä. Elintasopakolaiset eivät tule Suomeen, jos he tietävät joutuvansa säilöönotetuiksi kielteisen päätöksen saatuaan.
– Säilöönotolla helpotetaan myös laittomasti maassa olevien palautuksia takaisin kotimaihinsa. Laittomat säilöön ja lukko oveen! Immonen kirjoittaa Facebookissa.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Bouanane valitsi tarkoituksella kohteekseen puolustuskyvyttömän kristityn naisen – virnuili oikeusistunnossa

Tavio: Turun terroristin ylläpidosta 1-2 miljoonan euron lasku – “Sitten pidetään sormet ristissä ja toivotaan, ettei uusi rikostaan”

Immonen: Kaduillamme vaeltaa tuhansia ihmisiä vailla oikeutta oleskella maassa – “Valtava turvallisuusuhka Suomen kansalle”

Turun puukotuksissa olisi voinut kuolla enemmän ihmisiä – lisäuhreilta vältyttiin nopean ensihoidon ansiosta

Valtuustoaloite Oulussa: Vilkkaimmat yleisökohteet suojattava autoiskuilta pysyvin estein ensi tilassa

Immonen: Kokoomuslaiset pikkuporvarit eivät ymmärrä kansallismielisyyden käsitettä

Useat EU-maat haluavat kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet unionin ulkopuolisille karkotusleireille – mitä tekee Suomi?

Mäkelä: Rajavartiolaitoksen päällikkö houkuttelee lausunnoillaan laittomia maahantulijoita
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää