

SIsäministeri Maria Ohisalo. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Ministeri Ohisalo haluaa Suomeen Euroopan liberaaleimman ulkomaalaislain: ”Nyt eletään tämän hallituskauden politiikkaa”
Sisäministeri Maria Ohisalo vastasi perheenyhdistämismallia, poliisin rahoitusta sekä Elokapinaa koskeviin kysymyksiin. Häntä haastateltiin Alfa TV:n Sanna Ukkola Live -ohjelmassa.
Ulkomaalaislaki on muuttumassa ja perjantaina on loppulausuntojen aika. Tulossa on perheenyhdistämismalli, jota on luonnehdittu Euroopan liberaaleimmaksi. Toimittajaa kiinnosti, miksi tämmöinen halutaan Suomeen. Toimeentulovaatimus on poistumassa kansainvälistä suojelua saaneelta henkilöltä ja tämän seurauksena maahanmuuttajan ei välttämättä kannata hakeutua työelämään.
-Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo sisäministeri Maria Ohisalo.
-Edelleenkin niitä tulorajoja siellä säilyy. Mutta hallitusohjelmassa on sitouduttu siihen, että tuloja katsotaan kohtuullisemmiksi.
Ulkomaalaislaissa korostetaan jatkossa lapsen edun toteuttamista. Tämä saattaa johtaa siihen, että niin sanottuja ”ankkurilapsia” hyödynnetään aikuisten pääsyssä Suomen sosiaaliturvan piiriin.
-Nyt eletään tämän hallituskauden politiikkaa ja meillä on myös hallitusohjelmaan kirjattu hyvin vahvasti se, että ylipäätään turvapaikkapolitiikkaa pitää uudistaa niin, että siellä myös ihmisen perusoikeuksia kunnioitetaan.
”Poliisin rahoitusvaje ei korjaudu hallituskaudessa”
Poliisin tiistaina lanseeraamat yt-neuvottelut ovat ministeri Ohisalon mielestä seurausta siitä, että budjetointi laahaa arjen tarpeiden perässä. Ensi vuodeksi poliisi on saamassa ”enemmän kuin koskaan ennen Suomen historiassa”.
Toimittaja huomautti, että alijäämä on edelleen 30 miljoonaa euroa. Poliisi on Ohisalon mukaan saanut lisäbudjeteista lisärahaa mutta ne ovat huvenneet muun muassa pandemian aiheuttamin operaatioihin. Poliisissa on pitkän ajan myötä kasaantunut ”korjausvelka”, josta yt-neuvottelut nyt ovat seurausta.
-Tämä ei yhdessä hallituskaudessa korjaudu, sen olen sanonut avoimesti.
”Mielenosoittajat ja poliisi ovat keskusteluyhteydessä”
Elokapinan keskiviikkona alkava mielenosoitus on herättänyt suuria tunteita somessa ja yleensäkin poliittisessa keskustelussa. Elokapinan on tarkoitus sulkea Helsingin keskeinen väylä Mannerheimintie kymmeneksi päiväksi.
Sisäministeri Ohisaloa asia ei periaatteessa vaivaa sillä hän on ”ymmärtänyt, että mielenosoittajat ja poliisi ovat hyvässä keskusteluyhteydessä keskenään, joka on tavanomainen käytäntö siinä, että siellä kentällä jutellaan ihmisten kanssa ja yritetään löytää parhaat tavat sille, että ihmiset voivat demokratiassa – avoimessa sellaisessa – osoittaa mieltään”.
Ministeri Ohisalo kiistää, että hän tai hänen kabinettinsa olisivat ohjeistaneet viranomaisia siitä, miten mielenosoittajien kanssa pitäisi toimia. Se on puhtaasti poliisin toimintaa.
-Oikeusvaltiossa poliisi ja oikeusvaltio tekevät päätökset siitä, mikä on rikokseksi katsottavaa toimintaa tai mistä sanktioidaan. Siihen meillä on lainsäädäntö, jota viranomaiset valvovat.
”Mielenosoittajat ovat valmiita kantamaan seuraukset”
Ohisalo väisti toimittajan kysymyksen siitä, tuomitseeko hän poliisiministerinä Elokapinan tavan osoittaa mieltä. Ohisalo ei antanut suoraa vastausta kysymykseen, vaan sisäministeri siirsi vastuun mielenosoittajille itselleen:
-Jokainen näistä ihmisistä tietää kyllä varmasti, missä lain rajat menevät ja uskoisin, että he ovat valmiita kantamaan seuraukset.
-Tällaista väkivallatonta toimintaa on Suomessa nähty ennenkin.
Onko sitten olemassa ristiriitaa sisäministerin ja vihreiden puheenjohtajan roolien välillä. Vihreät kun suhtautuvat lempeästi muun muassa kansalaistottelemattomuuteen?
-Mielestäni tässä ei ole ollut ongelmaa. Puolueella on omat näkemyksensä ja tietysti yleinen kanta on se, että lakien rikkominen on väärin ja siitä oikeusvaltiossa annetaan tuomioita, jos oikeuslaitos tähän päätyy.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- väkivallaton toiminta poliisiministeri poliisin yt-neuvottelut Sanna Ukkola mielenosoittajat Elokapina Alfa-TV lain rikkominen sanktiot Oikeusvaltio Maria Ohisalo Ulkomaalaislaki Sisäinen turvallisuus Oikeuslaitos SIsäministeri Mielenosoitus vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreät eivät suostu kertomaan, kuinka paljon humanitaarinen maahanmuutto saa maksaa – Purra: ”Olen kysynyt monta kertaa, missä on raja”

Ruotsin vihreät haluavat päästä vaikuttamaan uutislähetysten sisältöihin – vartti ympäristön hätätilaa jokaiseen ajankohtaislähetykseen

Valko-Venäjä kerää siirtolaisilta passit ja sim-kortit – ohjaa sen jälkeen Puolan rajalle

Siirtolaisia ruutina käyttävä hybriditoiminta kiihtyy Suomen lähialueilla – Purra: Hallitus ei ole tekemässä mitään estääkseen laajamittaista maahantuloa

Haaviston mielestä perheenyhdistäminen on perusoikeuskysymys – suomalaismiehen vaimo ja lapsi jumissa ulkomailla, ulkoministeri ei ole edes vastannut yhteydenottoon
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
















