Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaisten välikysymys taloudesta ja maahanmuutosta – Mäkelä kehottaa demareita ”ottamaan mallia tanskalaisilta puolueveljiltään”

07.10.2021 |14:55

Sosialidemokraattien kansanedustaja Antti Lindtman pesee kätensä sisäministeriön työryhmän esityksestä, joka yhdistäisi turvapaikanhakijoiden perheet ilman tulorajoja. Kansanedustaja Jani Mäkelä totesi Ylen aamussa perussuomalaisten olevan sosialidemokraattien linjoilla maahanmuutossa – tosin tanskalaisten sosialidemokraattien.

Sosialidemokraattien eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman otti torstaina Ylen aamussa poliittista etäisyyttä kohuun ulkomaalaislain muuttamisesta turvapaikanhakijoiden perheitä yhdistettäessä. Hänen mukaansa työryhmän esitys kaikkien tulorajojen poistamisesta ei ole hallitusohjelman mukainen, vaan peräisin vihreältä sisäministeriltä.

– Tämä ei siis ole hallituksen esitys. Tämä on sisäministerin, sisäministeriön asettaman työryhmän esitys, joka on lausunnoilla ja joka todella poistaisi kokonaan nämä tulorajat.

– Pidän selvänä, että nyt kun lausuntopalaute on saatu, niin hallitus vielä tarkastelee tätä esitystä enemmän sinne hallitusohjelmassa linjattuun suuntaan.

”Ottakaa mallia Tanskan puolueveljiltä”

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Jani Mäkelä huomautti Lindtmanin puheisiin vedoten, että perussuomalaisten ”välikysymys tekee tehtävänsä jo ennen sen esittämistä”.

– Jos järkevämmät hallituspuolueet, sosialidemokraatit ja keskusta, ovat jo valmiita loiventamaa sitä tosi jyrkkää esitystä, jonka sisäministeriö on laatinut, niin silloinhan meidän välikysymyksemme on tehnyt tehtävänsä.

Mäkelän mukaan vihreiden johtama sisäministeriö on lähtenyt viemään maahanmuuttopolitiikkaa todella huolestuttavaan suuntaan, joka on pohjoismaisen linjan vastainen ja houkuttelee Suomeen turvapaikanhakijoita. Tanskalaiset sosialidemokraatit ovat maahanmuuttolinjauksissaan oikealla tiellä, ja Mäkelä kehottikin Lindtmania kumppaneineen ottamaan oppia juuttien maasta.

– Perussuomalaisten linja tässä on aika pitkälle sama, kuin esimerkiksi Tanskan sosialidemokraattien: humanitäärinen maahanmuutto nykymuodossaan ei toimi ja pitäisi siirtyä enemmän paikan päälle auttamiseen. Toivonkin, että Suomen sosialidemokraatit ottavat Tanskan puolueveljiltä mallia.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
6.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
8.
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19
9.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
10.
Suomen uutiset logo

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin

11.03.2025 |16:36

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää