

Viikon 37/2022 luetuin
Ministeri Tuppuraiselta kevyt vinkkivitonen energian säästämiseksi: Hiustenkuivaajan ja kihartimien tilalle papiljotit – ”Eivät vaadi sähköä”
Erityisesti suorasähkölämmitteisissä taloissa asuvat suomalaiset ovat ensi talvena kovilla, kun sähkölaskut uhkaavat jopa moninkertaistua. AlfaTV:lla vieraillut eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen pyrki keventämään tunnelmaa, kun puheeksi nousivat varautumistoimet seuraavaan talveen.
Ensi talvena Suomi on tilanteessa, jossa sähkön hinta voi moninkertaistua, ja useat kodit uhkaavat kylmentyä.
Jos suomalaisen duunarin rahat eivät talvella riitä sähkölaskuun tai työmatkabensoihin, pääministeripuolue SDP:n riveistä on aiemmin kehotettu muun muassa kaupittelemaan omaisuutta ja tyhjentämään kodin säästöpossut laskujen maksamiseksi.
Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) puolestaan on patistellut kansalaisia hakemaan Kelan luukulta toimeentulotukea, jos verojen jälkeen palkasta käteen jäävä raha ei riitä sähkölaskun maksamiseen.
Perussuomalaiset vaatii hallitusta puuttumaan energian hintaan ja samalla vahvistamaan kansalaisten ostovoimaa. Jo viime syksynä perussuomalaiset esitti sähkön ja polttoaineiden verojen alentamista 25 prosentilla. Lisäksi perussuomalaiset haluaa alentaa työn verotusta.
Säästöä kertyy pienistä puroista
Erityisesti suorasähkölämmitteisissä taloissa asuvat suomalaiset ovat kovilla ensi talvena.
AlfaTV:lla äskettäin vieraillut eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd.) pyrki kuitenkin keventämään tunnelmaa, kun haastattelussa puheeksi nousivat varautumistoimet seuraavaan talveen.
Tuppurainen sanoi, että sähköä kannattaa pyrkiä säästämään, ja esitti erityisesti naisille soveltuvan konstin.
– Naisilla käytössä on aika paljon kuivaus- ja kiharruslaitteita. Miten olisi niiden tilalle vanhan ajan papiljotit? Niitä olen käyttänyt, ja ne eivät vaadi sähköä. Säästöä kertyy pienistä puroista, Tuppurainen lausui ”vinkkivitosen”.
AlfaTV:lla studioon oli kutsuttu myös Iltalehden vastaava päätoimittaja Perttu Kauppinen ja Helsingin Sanomien politiikan toimituksen Paavo Teittinen, jotka esittivät omiksi sähkönsäästökeinoikseen kylmiä suihkuja ja saunomiskertojen vähentämistä.
Sosiaalisessa mediassa Tuppuraisen ehdotus on katsottu kehotuksena palata takaisin vuosikymmenien takaiseen Suomeen.
Demariministeri kertoo kuinka voi säästää sähkössä, papiljotit yöksi päähän.. @demarit vie kansaa takaisin 40-50-luvulle 🙈👀 pic.twitter.com/zDrJcBAJ2l
— Sari (@Sarkkuli) September 4, 2022
Valtiolla velkaa ensi vuonna 146 miljardia
Hallituksen ensi vuoden budjettiesityksen alijäämä on yli 8 miljardia euroa. Alijäämä katetaan ottamalla lisää velkaa, minkä johdosta valtionvelka nousee vuoden 2023 lopussa liki 146 miljardiin euroon.
Hallituksen budjettiriihen päätöksiä – erityisesti holtitonta velanottoa – on viime aikoina kauhisteltu eri puolilla. Esimerkiksi Kauppalehti muistuttaa, että ennen finanssikriisin puhkeamista vuonna 2008 velkaa oli 54 miljardia, eli tällaista velkaantumista ei ole Suomessa nähty sitten sotavuosien. Huiman velkavuoren päälle maksettaviksi tulevat vielä korot, jotka ovat nousussa.
Tuppuraisen mukaan velanotto ei kuitenkaan ole ollut holtitonta. Kuten muutkin ministerit, myös Tuppurainen katsoo, että syynä ovat koronapandemia sekä Venäjän aloittama sota Ukrainassa.
Tuppuraisen perustelussa on hieman selittelyn makua, sillä alijäämän kasvaessa Sanna Marinin hallitus tunnetusti ei ole kyennyt tekemään leikkauksia edes toissijaisiin ja valtion ydintehtävien ulkopuolisiin menoihin.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- papiljotit sähkön hinnannousu Paavo Teittinen Venäjän hyökkäys Sanna Marinin hallitus Perttu Kauppinen sähkölämmitys AlfaTV koronapandemia veronalennukset polttoaineen hinta ostovoima Energian hinta Annika Saarikko Tytti Tuppurainen Toimeentulotuki budjettiriihi Velkaantuminen SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset varoitti jo vuosi sitten: ”Pahimmillaan ilmastotoimien kiihdyttämässä energiakriisissä on kyse siitä, että sähkö loppuu”

Ilmastokeskustelussa on vaikea hahmottaa ongelmien suuruusluokkia – arviolta 15 prosenttia maailman hiiliongelmasta liittyy trooppisten metsien hävitykseen, ei Suomen metsiin

Purra ja Tavio: Hallitukselta veronmaksajien selkänahasta revittävä vaalibudjetti – itse sähkön hintaan ei vaikutusta eikä edes haitallisista valtion menoista tingitä

Pääministeri Marinin mukaan holtiton velkaantuminen on vain olosuhteiden syy – Purra: Leikattavaa kyllä löytyy toissijaisista tai jopa haitallisista menoista

Purra: Energiakriisin perussyihin on puututtava – ”Pussi päässä harjoitettu ja todellisuutta pakeneva ilmastopolitiikka”

Purra saa päivittäin yhteydenottoja energian hintojen vuoksi hädässä olevilta kansalaisilta: ”Talvi on tulossa, mutta monet pohtivat jo, täytyykö lämmitys lopettaa”

Porin Tahkoluodon voimalaitoksen käyttöönotto selvitettävä

Perussuomalaiset tekee välikysymyksen: ”Olemme vaatineet vastauksia heinäkuusta asti – näitä ei edelleenkään tullut”

Perussuomalaiset tyytymättömiä hallituksen toimiin ja viestintään energiakriisissä: ”Ongelmalliseen energia- ja ilmastopolitiikkaan puuttuminen ei näytä maistuvan”
Viikon suosituimmat

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.

Minneapolisin tapausta tutkitaan kotimaisena terrorismina – Ministeri: ”Poliisi ampui itsepuolustukseksi”
Nainen sai surmansa maahanmuuttopoliisin ampumista laukauksista Minneapolisissa keskiviikkoaamuna. Viranomaisten mukaan poliisi ampui itsepuolustukseksi tilanteessa, jossa nainen ajoi autollaan poliisia päin. Äärivasemmisto on kohdistanut maahanmuuttopoliisiin yli sata vastaavaa hyökkäystä viime aikoina. Kuvernööri Tim Walzin mukaan hänen johtamansa osavaltio on "sodassa liittovaltion hallinnon kanssa". Walz ja pormestari Frey haluavat ICE-poliisit pois Minneapolisissa. Surmansa saaneen naisen vaimon ja pojan hyväksi perustettu rahankeräys on tuottanut lahjoituksia jo yli puolen miljoonan dollarin verran.

Purra varoittaa: Luottamuksen kulttuuri uhkaa murentua työperäisen hyväksikäytön takia
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa Maaseudun Tulevaisuuden kolumnissaan työperäisestä hyväksikäytöstä, ihmiskaupasta ja väärinkäytöksistä maahanmuuttajavaltaisilla aloilla Suomessa.

Itsekritiikki ei riitä, kun kyse on uutismedian luotettavuudesta – totuus taipuu yhä liian usein asenteen edessä
Maailma on murroksessa ja media siinä sivussa. Vanha valtamedia pyrkii uutisoinnillaan edelleen neuvomaan ja ohjaamaan seuraajiaan, vaikka julkisivu rapistuu kiihtyvää vauhtia. Totuutta on ehkä jo liian myöhäistä etsiä mutta pyrkimys ennakkoluulottomaan ja kunnianhimoiseen uutisointiin olisi edelleen ansainnan arvoista.














