

Musiikkipedagogi: Varoitukset Baltzarin toiminnasta kaikuivat kuuroille korville
Helsinkiläinen musiikkipedagogi kertoo kuulleensa oppilaaltaan Baltzarin vetämään teatteritoimintaan liittyvistä ahdisteluväitteistä jo vuosia sitten. Hän otti yhteyttä eri tahoihin varoittaakseen Baltzarin toiminnasta, mutta varoitukset kaikuivat kuuroille korville.
Viime päivinä olemme saaneet uutisissa lukea, miten useat henkilöt ovat olleet yhteydessä muun muassa Drom-teatterin strategiseen ohjausryhmään kuuluneisiin poliitikkoihin kertoakseen, mitä kulissien takana tapahtuu.
Nämä yhteydenotot eivät johtaneet poliitikkojen taholta mihinkään toimenpiteisiin Veijo Baltzarin toiminnan lopettamiseksi ja hänen uhreinaan olleiden nuorten tyttöjen auttamiseksi. Poliitikot varjelivat ainoastaan omaa mainettaan pesemällä kätensä ja katkaisemalla omat yhteytensä Drom-teatteriin.
Mainos koulun ilmoitustaululla houkutteli mukaan
Helsinkiläinen musiikkipedagogi Eeva (nimi muutettu) kertoo Suomen Uutisille kuulleensa lauluoppilaaltaan Baltzarin kyseenalaisista ohjausmetodeista. Musiikkiteatterista kiinnostunut lukiolaistyttö oli löytänyt koulunsa ilmoitustaululta Drom-teatterin mainoksen, jossa etsittiin esiintyjiä musiikkinäytelmään. Tilaisuus vaikutti houkuttelevalta, joten tyttö lähti mukaan produktioon.
Pian tämän jälkeen tyttö alkoi laulutunneilla kertoa Baltzarin ohjaustyylistä, jonka hän koki ahdistavana. Tyttö halusi irtautua Drom-teatterin toiminnasta, jolloin Baltzar alkoi uhkailla, että tuhoaa tytön tulevan teatteriuran, mikäli tyttö lähtee. Tyttö kertoi Eevalle saaneensa Baltzarilta yöllisiä uhkaussoittoja.
– Uhkaus koko uran tuhoamisesta on kova paikka musiikkiteatteria opiskelevalle nuorelle ihmiselle, joka on lähtenyt mukaan elämänsä ensimmäiseen näytelmään, Eeva sanoo.
Lukiolaistyttö on yksi niistä näyttelijöistä, joita Helsingin Sanomien toimittajat haastattelivat Veijo Baltzarin kultti -artikkeliinsa. Eevan mukaan tyttö on kertonut hänelle pelkäävänsä Baltzaria yhä.
Satiiris-narsistinen parodia
Drom-teatterissa harjoiteltiin tuolloin Synti-näytelmää. Teatterin nettisivujen mukaan ”kulttuurineuvos Veijo Baltzarin käsikirjoittama ja ohjaama musiikkikabaree ”Synti” sai ensi-iltansa 20. huhtikuuta 2016 Aleksanterin teatterissa. 50-luvun kaupunkimiljööseen sijoittuva satiiris-narsistinen parodia Carmenista heräsi rakkauteen ja elämänjanoon, jotka ovat tänä päivänä syntiä.”
– Aivan hirveätä skeidaa, kulttuurialalla pitkään toiminut Eeva luonnehtii Baltzarin näytelmää.
– Elähtänyt vanha mies röyhistelee vähäpukeisten nuorten tyttöjen keskellä, kiteyttää Eeva.
YouTubesta löytyy Synti-näytelmän harjoituksissa kuvattu video, josta näytelmän perimmäinen sanoma ja tarkoitus tulee hyvin esille. Video on Drom-teatterin työryhmän kuvaama ja julkaisema.
https://youtu.be/e-cniflYjxg
Yhteydenotot eivät johtaneet mihinkään
Kuultuaan oppilaaltaan ongelmista vuonna 2016 Eeva otti aivan ensimmäiseksi yhteyttä tuttuunsa, joka työskenteli Opetushallituksessa. Eeva toivoi, että tieto väärinkäytöksistä menisi sitä kautta eteenpäin Drom-teatterin rahoittajille. Näin ei kuitenkaan käynyt.
Seuraavaksi Eeva otti yhteyttä Aleksanterin teatterin henkilökuntaan, kehottaen heitä menemään katsomaan, millaista menoa harjoituksissa on.
– Toivoin, että sitä kautta saataisiin todisteita tytön väitteiden tueksi, kun joku aikuinen menisi katsomaan harjoituksia, Eeva selittää.
Hänen yhteydenottonsa ei kuitenkaan johtanut mihinkään toimenpiteisiin Aleksanterin teatterissakaan. Kaikki sulkivat silmänsä ja korvansa.
– Tässä ei todellakaan ole kyse rasismista, vaan päinvastoin vähemmistön suosimisesta, Eeva sanoo.
– Jos Baltzar olisi tavallinen, kantaväestöön kuuluva tallaaja, hän ei olisi ikinä saanut omaa teatteria ja valtavaa määrää apurahoja, Eeva toteaa. Mitään tällaista ei olisi ikinä tapahtunut.
Oppilaita on nyt varoitettu Baltzarin ilmoituksista
Ilta-Sanomat kertoo, että Sibelius-lukion ja Kallion ilmaisutaidon lukion rehtorit ovat nyttemmin kieltäneet Drom-teatterin mainokset koulujensa tiloissa. Myös Helsingin kuvataidelukion oppilaita on varoiteltu Baltzarin produktioista viimeisen vuoden verran.
Helsingin kaupungin kaikissa lukioissa lähetettiin maanantaina poikkeuksellinen Wilma-viesti, jossa todetaan, että Helsingin kaupungin lukioilla ei ole mitään yhteistyötä Baltzarin perustaman Luovan kulttuurin yhdistys Drom ry:n kanssa.
Viestissä sanotaan, että lukioiden opettajat ja opiskelijahuolto eli kuraattorit ja psykologit ovat valmiina keskustelemaan aiheesta opiskelijoiden kanssa, jos asia herättää huolta tai ahdistusta. Lisäksi opiskelijoita kehotetaan olemaan yhteydessä poliisiin, jos heillä on tietoa epäillyistä rikoksista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila: Miksei Baltzarin toimintaan reagoitu, vaikka jopa ministerit tiesivät?

Baltzar on kylpenyt yhteiskunnan rahahanojen alla – selvitys kertoo, millaiseen setelisuihkuun voi päästä, kun hakijalla on oikeat aatteet ja arvovaltaiset tukijat

SDP-Baltzar kertoi kulttitekniikoistaan avoimesti – virkamiehet lappasivat ihastuneina lisää rahaa

Ei ole todellista: SDP myönsi Risto Rohkea -palkinnon ensin kissantappaja-Näkkäläjärvelle, sen jälkeen Hussein al-Taeelle

Baltzarin hakemustehtailu sai jatkua – opetusministeriö ei välittänyt tutkimusraportista

Sdp-pääministerit Lipponen ja Rinne hehkuttavat törkeästä ihmiskaupasta epäiltyä puoluetoveriaan Veijo Baltzaria vaalivideolla: ”Suuri suomalainen kulttuuripersoona, yhteiskunnallinen vaikuttaja”

Lähes puolet Baltzaria kritisoineen tutkimuksen budjetista meni Baltzarin palkkoihin
Viikon suosituimmat

Kuntaliiton toimitusjohtaja myöntää: Maahanmuutosta jättilasku Espoon veronmaksajille
Työttömyys kurittaa erityisesti suurimpien kaupunkien taloutta. Työttömyyden kasvun taustalla on pitkälti maahanmuutto, sillä liki puolet työttömyyden kasvusta johtuu maahanmuutosta.

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

Euroopan ”tiukat tädit” yhdistivät voimansa maahanmuuton torjuntaan – Suomen SDP kulkee eri suuntaan
EU:n kaksi naispääministeriä, Italian kansalliskonservatiivi Giorgia Meloni ja Tanskan sosiaalidemokraatti Mette Frederiksen, julkaisivat maanantaina yhteisen kannanoton hallitsematonta maahanmuuttoa vastaan. Kannanotto ylittää perinteisen oikeisto–vasemmisto-jaon. Suomessa SDP:n varapuheenjohtaja ilmoitti olevansa postaukseen pettynyt.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia
Jason Ardayn skandaali laajenee. Huomio on siirtymässä entisestä professorista koko Cambridgen yliopiston hallintoon ja myös muihin yliopistoihin. Cambridge tiesi jo vuonna 2023 Ardayn tutkimukseen kohdistuneista vakavista epäilyistä, mutta antoi hänelle silti täyden tukensa. Nyt Cambridgen omat professorit vaativat selvitystä siitä, miten Arday palkattiin, miksi hänestä rakennettiin kansainvälinen DEI-symboli, ja miten yliopisto käsitteli varoituksia hänen tutkimuksensa laadusta ja rehellisyydestä.

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on vaatinut näkyvästi avoimuutta politiikan rahoitukseen. Hopsun puolison vastaperustetun yhtiön 290 000 euron sopimus Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kanssa syntyi ilman kilpailutusta eikä näkynyt missään julkisessa vaikuttamisrekisterissä. Torstaina hyvinvointialue perui koko hankinnan.

Poliittinen korrektius tappaa – professorin menestyskirja vaatii länsimaita ryhdistäytymään
Kanadalaisen professori Gad Saadin uusi kirja kuvaa harkitsemattoman empatian tappavia vaikutuksia. Saadin mukaan koko länsimainen sivilisaatio uhkaa tuhoutua, ellei velvollisuudeksi muuttunutta myötätuntoa karaista järjenkäytöllä.

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta
Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen ihmettelee, miksi ne, jotka haluavat elää šaria-lain sääntöjen mukaisesti, tulevat länsimaihin sitä vaatimaan. Seppäsen mukaan islamin oikeusperinne eli šaria sotii monilta osin Suomen perustuslakia, demokratiaa ja sukupuolten yhdenvertaisuutta vastaan. Seppänen muistuttaa uskonnonvapauden tarkoittavan oikeutta harjoittaa omaa uskontoa, ei lupaa rakentaa maahan Suomen lain syrjäyttävää rinnakkaista oikeusjärjestelmää.

Talouskasvu käynnissä – sosiaalidemokraattinen säätiö alkoi epäillä ennustajia
Kalevi Sorsa -säätiö moittii tuoreessa raportissaan, etteivät suomalaiset ennustelaitokset osaa ennakoida talouskasvua. Eli väitteen esittää sosiaalidemokraattinen ajatuspaja, jolla ei ole itsellään yhtäkään testattua ennustetta.
Uusimmat

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena

Rydman uudesta STEA-asetuksesta: ”Suomalainen veronmaksaja voitti”
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









