

PS ARKISTO
Nieminen: Väkivallan kasvavaan ilmiöön on puututtava
Puukotuksia, murhia, tappoja, ryöstöjä ja törkeitä pahoinpitelyitä. Näistä julmuuksista saamme lukea ja kuulla päivittäin. Tavallinen kansalainen joutuu yhä useammin todistamaan näitä tapahtumia tai joutuu itse ulkopuolisen väkivallan kohteeksi tai uhriksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen vaatii yhteiskuntaa puuttumaan pikaisesti raaistuvaan katuväkivaltaan.
– Viimeaikaiset tapahtumat muun muassa Oulussa, Valkeakoskella ja Vantaalla kertovat karua totuutta siitä, että toisen henkeen ja terveyteen suhtaudutaan piittaamattomasti ja halveksuttavalla tavalla, kertoo Mira Nieminen.
Sinisilmäisyyden aika on ohi
Lisääntynyt ja raaistunut väkivalta, etenkin nuorten keskuudessa, on hyvin huolestuttavaa. Väkivalta on tunkeutunut suomalaiseen yhteiskuntaan, ja sitä on jo joka puolella. Ilmiö on vaarallinen kaikille, eikä siihen saa Niemisen mukaan tottua.
– Kaikki väkivaltarikokset ovat yksiselitteisesti tuomittavia taustalla olevasta motiivista huolimatta, oli sitten kyseessä mikä tahansa ääri-ideologia, katujengit, nuoriin liittyvä tai kunniaväkivalta. Sinisilmäisyyden aika on ohi, ja asioista on puhuttava niiden oikeilla nimillä. Kaikenlaiseen ääriajatteluun, vihapuheeseen ja aggressiiviseen käyttäytymiseen, tuli se sitten oikealta tai vasemmalta, on puututtava.
Väkivallan kierre on katkaistava
Yhteiskunnallinen väkivallan kierre on katkaistava, ja hallituksella on keinoja ja tahto puuttua vallitsevaan tilanteeseen. Oikeus- ja sisäministeriössä on useita hankkeita Suomen turvallisuustilanteen parantamiseksi. Oikeusministeriössä on esimerkiksi käynnistynyt poikkihallinnollinen monen ministeriön yhteistyönä toteutettava nuoriso- ja jengirikollisuuden toimenpideohjelma.
– Toimenpidekokonaisuuksia on yhdeksän erilaista, joiden keinot puuttua rikollisuuteen ovat koko yhteiskunnan kattavia pehmeitä ja kovia keinoja perheiden varhaisen vaiheen tuesta rangaistusten kiristämiseen.
– Esimerkiksi teräaseiden käyttö on yleistynyt väkivaltarikollisuudessa, ja jo hallitusohjelmassa on päätetty korottaa rangaistuksia vaarallisen esineen ja toisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen eli esimerkiksi puukon hallussapidosta. Yhä useampi ja nuorempi kuljettaa mukanaan tällaista esinettä, jonka ainoa tarkoitus on toisen uhkaaminen tai vahingoittaminen, Nieminen sanoo.
Poliisi tarvitsee lisäresursseja
Sisäministeri Mari Rantanen kertoi olevansa valmis ottamaan käyttöön alueellisen valvonnan tehostamisen mallin, jossa poliisi voisi tietyn ajan tarkistaa reppuja ja taskuja vaarallisten esineiden varalta ilman syytä epäillä -kynnyksen täyttymistä ja rikosperustetta. Malli koskisi sekä ihmisiä että ajoneuvoja. Malli on käytössä Tanskassa, ja myös Ruotsi on ottamassa mallia käyttöön rauhattomilla alueilla.
– Perussuomalaisten pitkään vaatimat lakien kiristykset sekä viranomaisten resurssien lisäämiset ovat vihdoinkin toteutumassa. Poliisissa tarvitsemme käsipareja operatiiviseen toimintaan, valvontaan ja rikostutkintaan. Tarvitsemme työkaluja sujuvaan tiedonkulkuun eri viranomaisten välillä, mutta myös laaja-alaista yhteistyötä, erilaisia toimia sekä ennalta estävyyteen panostamista eri sektoreilla, Nieminen summaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- alueellisen valvonnan tehostaminen ääri-ideologiat nuoriso- ja jengirikollisuus katujengit teräaseet nuorten väkivalta poliisin resurssit Väkivaltarikokset pahoinpitelyt puukotukset turvallisuustilanne kunniaväkivalta Mari Rantanen Mira Nieminen Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oululainen kansanedustaja Jenna Simula kauppakeskus Valkean uudesta tapauksesta: ”Kaikki väkivalta on pyrittävä kitkemään, rikoksista tulee seurata yleisen oikeustajun mukainen rangaistus”

Puukkohyökkäykset järkyttävät – oikeusministeri Leena Meri: ”Väkivallan on loputtava”

PS-poliisikansanedustajat: Väkivallan torjunta vaatii konkreettisia tekoja – ”Oikeus tutkia reppuja ja laukkuja ennaltaehkäisi väkivallantekoja”

Sisäministeri Rantanen pitää Oulun puukotuksia järkyttävinä: ”Tämän on loputtava”

Oululainen koulupoliisi Merja Rasinkangas nousee Sebastian Tynkkysen tilalle eduskuntaan, pohtii nuorten kasvavia ongelmia: ”Kaverivanhemmuus, rajaton ruutuaika, väkivalta, vapetus..”

Rangaistukset kovenevat – oikeusministeri Meri: ”Linjamme mukaista”

Katujengirikollisuudesta kovemmat rangaistukset – Koponen: Hyysäämiselle ei ole sijaa

Työryhmä kehittämään nuorisorangaistusta

Palkkamurhaajat rekrytoidaan nyt verkosta – henki on halpaa ja lähtee muutamalla sadalla eurolla
Viikon suosituimmat

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.

Antikainen tyrmää SDP:n Elorannan ehdotuksen: ”En aio kumarrella punakaartilaisille”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää jyrkästi Eeva-Johanna Elorannan (sd.) ehdotuksen, jossa esitetään Neuvostoliittoon paenneiden ja Stalinin vainoissa kuolleiden entisten kansanedustajien “kunnioittamista” eduskunnassa hiljaisella hetkellä.

Päivän pointti: Iltalehden haastattelema vihreä poliitikko lyttää asiantuntijan tittelillä ps-ministerin ajamaa kansalaisuuskoetta – asiantuntijan puoluetaustaa ei kerrota lukijoille

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää














