
PS-Nuoriso: Pelastustoimi ei saa jäädä sotepalvelujen jalkoihin
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että pelastustoimi siirretään hyvinvointialueilta sisäministeriön alaisuuteen.

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Päijät-Hämeen hyvinvointialueen aluejohtaja Petri Virolainen nosti keskusteluun vaihtoehdon luopua vapaaehtoisesta sopimuspalokuntajärjestelmästä säästöjen nimissä (Yle 28.5.2025). Ehdotus huolestuttaa perussuomalaisten kansanedustaja Mira Niemistä, sillä vapaaehtoiset palokunnat ovat olennainen osa Suomen pelastustoimintaa ja turvallisuutta, jonka lisäksi ne ovat antaneet monelle polun pelastusalan ammattiin, mahdollistaneet harrastamisen turvallisuuden parissa sekä luoneet yhteisöllisyyttä.
Sopimuspalokunnat kattavat suuren osan Suomen pinta-alasta ja takaavat, että apu ehtii nopeasti perille myös harvaan asutuilla seuduilla. Niiden ansiosta pelastustoiminta on ollut tehokasta ja kustannustehokasta. Jos sopimuspalokuntia ei olisi, kustannusten voidaan olettaa nousevan, kun ammattihenkilöstöä ja kalustoa jouduttaisiin lisäämään merkittävästi.
– Säästöt tässä kohtaa olisivat todennäköisesti hyvin näennäisiä ja johtaisivat lopulta suurempiin menoihin ja ennen kaikkea heikompaan turvallisuuteen. Samalla on kuitenkin todettava, että sopimuspalokuntiin ja pelastustoimeen yleisesti liittyy myös pohdittavia haasteita tulevaisuudessa muun muassa väestön ikääntyminen ja kaupungistuminen huomioiden, Mira Nieminen pohtii.
Virolaisen ehdotuksen sijaan pitäisi Niemisen mielestä katsoa koko pelastustoimen asemaa Suomessa. Nieminen on usein nostanut esille muun muassa hallintovaliokunnassa, että olisi aidosti syytä harkita muutosta, jossa pelastustoimi tulisi siirtää sisäministeriön alaisuuteen poliisin ja Rajavartiolaitoksen kaltaisten turvallisuusviranomaisten tavoin, jolloin kokonaisuutta voidaan hoitaa yhdessä. Tämä vahvistaisi pelastustoimen roolia osana kansallista turvallisuutta ja varmistaisi, että rahoitus ja resurssit turvataan pitkällä aikavälillä.
– Suomalaisten arjen turvallisuus ei saa olla lyhytnäköisten säästötoimien kohde. Vapaaehtoiset sopimuspalokunnat ansaitsevat arvostuksen ja tuen, eivät purkamista, Nieminen sanoo.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalainen Nuoriso esittää, että pelastustoimi siirretään hyvinvointialueilta sisäministeriön alaisuuteen.


Hallintovaliokunnan mietintö rajaturvallisuuslain jatkosta on valmistunut. Vuosi sitten voimaan tullutta lakia esitettään jatkettavaksi vuoden 2026 loppuun asti. Lain mahdollistamia toimia ei ole tähän mennessä jouduttu ottamaan käyttöön, mutta hallintovaliokunnan perussuomalaiset Mauri Peltokangas, Mira Nieminen, Rami Lehtinen ja Joakim Vigelius pitävät lakia välttämättömänä Suomen turvallisuuden takaamiseksi.

Eduskunnassa käytiin tänään lähetekeskustelua hallituksen vuosikertomuksesta vuodelta 2024. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää tässä maailmantilanteessa Suomen tulevaisuuden kannalta tärkeimpänä prioriteettina turvallisuutta. Antikainen on erityisen huolestunut salin vasemmalta laidalta kuulluista puheista puolustusmenojen leikkaamisesta ja gallupeja johtavan oppositiopuolueen SDP:n epäyhtenäisyydestä rajalakiasiassa.

Maailmanpoliittinen tilanne on murroksessa, ja turvallisuusympäristö on muuttunut Suomen kannalta yhä epävarmemmaksi. Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Tomi Immonen kiittää hallitusta sen aloittamista toimista jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta irtautumiseksi.
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää