

LEHTIKUVA
Viikon 13/2022 luetuin
Nyt tuli vaalikauden härskein veto: Ensin valtiovarainministeri kehotti kansaa tinkimään elintasosta – heti sen jälkeen hallitus ilmoitti tuplaavansa kehitysavun ilmastorahat
Sanna Marinin hallitus kauhoo kaksin käsin kurjuutta suomalaisille. Samaan aikaan hallitus intoilee ilmastohankkeista ja kohdistaa maailmanparannusprojekteihinsa entistä enemmän veronmaksajilta kerättyjä miljoonia.
Ulkoministeriö julkisti tänään kansainvälisen ilmastorahoitussuunnitelmansa, jonka mukaan rahoitus lähes kaksinkertaistuu edelliseen, Juha Sipilän (kesk) hallitukseen verrattuna. Kansainvälinen ilmastorahoitus viittaa rahoihin, jotka kohdennetaan kehittyvien maiden ilmastotoimiin kehitysyhteistyövaroista.
Ulkoministeriön tänään julkistaman suunnitelman mukaan vuosi 2023 on ilmastorahoituksen huippuvuosi, jolloin rahoitus noussee jopa 249 miljoonaan euroon. Tämän jälkeen kansainvälisen ilmastorahoituksen suunnitellaan jatkuvan noin 200 miljoonan euron vuositasolla vuoteen 2026 saakka.
Rahoitus jakautuu lahjamuotoiseen sekä investointi- ja lainamuotoiseen tukeen. Hallitusohjelman mukaisesti lahjamuotoisen tuen ennakoidaan jakautuvan tasaisesti hillinnän ja sopeutumisen kesken vuodesta 2022 alkaen.
Ilmastointoilu näyttäytyy irvokkaana
Pääministeri Sanna Marinin (sd) johtama hallitus on jälleen ohjaamassa jättisumman rahaa maailmanparantamiseen.
Ukrainan sodan varjossa elävälle kansalle hallituksen ilmastointoilu näyttäytyy irvokkaana, jopa haistatteluna, kun samaan aikaan veronmaksajille kauhotaan kaksin käsin kurjuutta.
Viime viikonloppuna valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk) ehti jo varoitella kansaa hintojen noususta ja elintason romahtamisesta.
Saarikko painotti Helsingin Sanomien haastattelussa, että valtiolla ei ole varaa paikata veronmaksajille hintojen noususta aiheutuvaa lovea lompakkoon, joten Saarikko kehotti kansaa varautumaan siihen, että elintasosta on jouduttava tinkimään.
Hesarissa Saarikko vihjaili ovelasti, että elintason lasku olisi seurausta Venäjän Ukrainassa aloittamasta sodasta. Saarikon mukaan elintason lasku tulee iskemään kipeimmin pienituloisiin.
– Hintojen nousu on kaikkein vaikein asia pienituloisille, se on hyvä muistaa nytkin. Tämä aika on sellainen, että jostain totutusta voi joutua tinkimään. Suomen on sopeuduttava arvaamattomaan Venäjään, ja jokaisen suomalaisen on sopeuduttava sen seurauksiin, Saarikko sanoo haastattelussa.
Ruotsi tukee kansalaisiaan, Suomi ei
Saarikon puheiden perusteella suomalaisia odottava elintason lasku siis johtuisi sodasta, ikään kuin hallituksen maailman kunnianhimoisimmilla ilmastotoimilla ei olisi mitään vaikutusta elämän kurjistumiseen ja ostovoiman heikkenemiseen.
Taivaisiin kohonneet sähkön ja polttoaineiden hinnat ovat kuitenkin pitkälti seurausta hallituksen ilmastotoimista. Siinä missä esimerkiksi Ruotsin hallitus on päättänyt aloittaa kotitalouksien liikaa kallistuneiden sähkölaskujen tukemisen yli kuudella miljardilla kruunulla, Saarikon mukaan mitään tällaista ei Suomessa ole suunnitteilla.
Viime perjantaina Venäjän pommittaessa Ukrainaa ja tuhotessa maan infrastruktuuria, Suomen ympäristö- ja ilmastoministeri Emma Kari (vihr) järjesti tiedotustilaisuuden, jossa hän kertoi hallituksen päätöksistä lisätä ilmastotoimia maataloudessa ja jatkaa liikenteen päästökaupan valmistelua. Myös kiistelty biopolttoaineiden jakeluvelvoitteen nosto toteutuu.
Karin mukaan hallitus jatkaa kansan elintasoa kurjistavia ilmastohankkeitaan normaalisti Ukrainan sodasta huolimatta.
Ei väliä kansan hyvinvoinnista
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sivaltaa hallitusta Twitterissa.
Hallitus: Suomalaiset, valmistautukaa laskemaan elintasoanne. Kaikki arjenkustannukset nousevat eikä meillä ole mahdollisuutta kompensoida niitä.
Hallitus myös: Lisäämme kehitysmaille annettavaa ilmastorahoitusta 93 prosenttia.
— Riikka Purra (@ir_rkp) March 21, 2022
Perussuomalaisten nuorisojärjestön puheenjohtaja Miko Bergbom huomauttaa, että ilmastointoilu näyttää hallituksessa menevän kaiken edelle, jopa oman kansan hyvinvoinnin edelle.
Hallituksella on siis varaa tuplata ilmastorahoitus kehitysavussa, mutta ei alentaa Suomessa polttoaineveroa. Myös elintasosta pitää tinkiä t. Valtiovarainministeri.
Koska laitamme kotimaan asiat etusijalle? Onko sellainen käynyt kenelläkään hallituksessa mielessä?
— Miko Bergbom (@BergbomMiko) March 21, 2022
Ihan kuin ei riittäisi, että hallitus on jo tällä kaudella työntänyt suomalaisilta veronmaksajilta kerättyjä miljardeja EU-tukipaketteihin ja kehitysapuhankkeisiin ympäri maailmaa. Ja lisää on luvassa EU:n pelätyn ilmastorahaston muodossa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- elintason lasku ilmastorahoitus Ukrainan sota ylikunnianhimoinen ilmastopolitiikka jakeluvelvoite polttoaineiden hinnankorotukset Miko Bergbom ilmastotoimet valtiovarainministeri kurjistaminen sähkön hinta veronmaksajat suomalaiset Annika Saarikko Päästökauppa Riikka Purra Emma Kari Sanna Marin Hallitusohjelma Tukipaketit Ruotsi perussuomalaiset kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset teki eduskunnassa 19 esitystä suomalaisen maatalouden pelastamiseksi – hallitus äänesti kaikki kumoon

Ministeri Lintiläkin levittelee vain käsiään: Ruuan hinta nousemassa kaksinkertaiseksi, hallitus jatkaa ilmastotoimiaan – miksi SDP ja keskusta hyväksyvät suomalaisten jatkuvan kurjistamisen?

EU:ssa suunnitellaan jo seuraavaa elvytyspakettia – Purra: ”Yhteisvelka ja tulonsiirrot etenevät riippumatta siitä, mikä kriisi milloinkin on käsillä”

Hallitus suunnittelee taas uusia ilmastorasitteita – Purra: ”Miksi ette tässäkään tilanteessa voi luopua kustannuksia lisäävistä toimista?”

Hallintohimmeli varmistettu, kepun ryntäys hillotolpille alkoi heti – kansanedustaja Markus Lohi hakee sote-johtajaksi

Junnila vaatii jakeluvelvoitteen poistamista välittömästi: Polttoaineiden hinnat kohtuuttomia

Perussuomalaiset: Saksa, Ruotsi ja Italia keventävät polttoaineveroa tuntuvasti – Suomessa hallitus kohdentaa ilmastokehitysapuun

Onko Venäjä rahoittanut ilmastoaktivisteja vähentääkseen lännen energiaomavaraisuutta?

Purra: Vanhoille puolueille ei käy perussuomalaisten tärkeysjärjestys – ”Voi suomalaista poloa omassa maassaan”
Viikon suosituimmat

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














