

LEHTIKUVA
Viikon 13/2022 luetuin
Nyt tuli vaalikauden härskein veto: Ensin valtiovarainministeri kehotti kansaa tinkimään elintasosta – heti sen jälkeen hallitus ilmoitti tuplaavansa kehitysavun ilmastorahat
Sanna Marinin hallitus kauhoo kaksin käsin kurjuutta suomalaisille. Samaan aikaan hallitus intoilee ilmastohankkeista ja kohdistaa maailmanparannusprojekteihinsa entistä enemmän veronmaksajilta kerättyjä miljoonia.
Ulkoministeriö julkisti tänään kansainvälisen ilmastorahoitussuunnitelmansa, jonka mukaan rahoitus lähes kaksinkertaistuu edelliseen, Juha Sipilän (kesk) hallitukseen verrattuna. Kansainvälinen ilmastorahoitus viittaa rahoihin, jotka kohdennetaan kehittyvien maiden ilmastotoimiin kehitysyhteistyövaroista.
Ulkoministeriön tänään julkistaman suunnitelman mukaan vuosi 2023 on ilmastorahoituksen huippuvuosi, jolloin rahoitus noussee jopa 249 miljoonaan euroon. Tämän jälkeen kansainvälisen ilmastorahoituksen suunnitellaan jatkuvan noin 200 miljoonan euron vuositasolla vuoteen 2026 saakka.
Rahoitus jakautuu lahjamuotoiseen sekä investointi- ja lainamuotoiseen tukeen. Hallitusohjelman mukaisesti lahjamuotoisen tuen ennakoidaan jakautuvan tasaisesti hillinnän ja sopeutumisen kesken vuodesta 2022 alkaen.
Ilmastointoilu näyttäytyy irvokkaana
Pääministeri Sanna Marinin (sd) johtama hallitus on jälleen ohjaamassa jättisumman rahaa maailmanparantamiseen.
Ukrainan sodan varjossa elävälle kansalle hallituksen ilmastointoilu näyttäytyy irvokkaana, jopa haistatteluna, kun samaan aikaan veronmaksajille kauhotaan kaksin käsin kurjuutta.
Viime viikonloppuna valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk) ehti jo varoitella kansaa hintojen noususta ja elintason romahtamisesta.
Saarikko painotti Helsingin Sanomien haastattelussa, että valtiolla ei ole varaa paikata veronmaksajille hintojen noususta aiheutuvaa lovea lompakkoon, joten Saarikko kehotti kansaa varautumaan siihen, että elintasosta on jouduttava tinkimään.
Hesarissa Saarikko vihjaili ovelasti, että elintason lasku olisi seurausta Venäjän Ukrainassa aloittamasta sodasta. Saarikon mukaan elintason lasku tulee iskemään kipeimmin pienituloisiin.
– Hintojen nousu on kaikkein vaikein asia pienituloisille, se on hyvä muistaa nytkin. Tämä aika on sellainen, että jostain totutusta voi joutua tinkimään. Suomen on sopeuduttava arvaamattomaan Venäjään, ja jokaisen suomalaisen on sopeuduttava sen seurauksiin, Saarikko sanoo haastattelussa.
Ruotsi tukee kansalaisiaan, Suomi ei
Saarikon puheiden perusteella suomalaisia odottava elintason lasku siis johtuisi sodasta, ikään kuin hallituksen maailman kunnianhimoisimmilla ilmastotoimilla ei olisi mitään vaikutusta elämän kurjistumiseen ja ostovoiman heikkenemiseen.
Taivaisiin kohonneet sähkön ja polttoaineiden hinnat ovat kuitenkin pitkälti seurausta hallituksen ilmastotoimista. Siinä missä esimerkiksi Ruotsin hallitus on päättänyt aloittaa kotitalouksien liikaa kallistuneiden sähkölaskujen tukemisen yli kuudella miljardilla kruunulla, Saarikon mukaan mitään tällaista ei Suomessa ole suunnitteilla.
Viime perjantaina Venäjän pommittaessa Ukrainaa ja tuhotessa maan infrastruktuuria, Suomen ympäristö- ja ilmastoministeri Emma Kari (vihr) järjesti tiedotustilaisuuden, jossa hän kertoi hallituksen päätöksistä lisätä ilmastotoimia maataloudessa ja jatkaa liikenteen päästökaupan valmistelua. Myös kiistelty biopolttoaineiden jakeluvelvoitteen nosto toteutuu.
Karin mukaan hallitus jatkaa kansan elintasoa kurjistavia ilmastohankkeitaan normaalisti Ukrainan sodasta huolimatta.
Ei väliä kansan hyvinvoinnista
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sivaltaa hallitusta Twitterissa.
Hallitus: Suomalaiset, valmistautukaa laskemaan elintasoanne. Kaikki arjenkustannukset nousevat eikä meillä ole mahdollisuutta kompensoida niitä.
Hallitus myös: Lisäämme kehitysmaille annettavaa ilmastorahoitusta 93 prosenttia.
— Riikka Purra (@ir_rkp) March 21, 2022
Perussuomalaisten nuorisojärjestön puheenjohtaja Miko Bergbom huomauttaa, että ilmastointoilu näyttää hallituksessa menevän kaiken edelle, jopa oman kansan hyvinvoinnin edelle.
Hallituksella on siis varaa tuplata ilmastorahoitus kehitysavussa, mutta ei alentaa Suomessa polttoaineveroa. Myös elintasosta pitää tinkiä t. Valtiovarainministeri.
Koska laitamme kotimaan asiat etusijalle? Onko sellainen käynyt kenelläkään hallituksessa mielessä?
— Miko Bergbom (@BergbomMiko) March 21, 2022
Ihan kuin ei riittäisi, että hallitus on jo tällä kaudella työntänyt suomalaisilta veronmaksajilta kerättyjä miljardeja EU-tukipaketteihin ja kehitysapuhankkeisiin ympäri maailmaa. Ja lisää on luvassa EU:n pelätyn ilmastorahaston muodossa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- elintason lasku ilmastorahoitus Ukrainan sota ylikunnianhimoinen ilmastopolitiikka jakeluvelvoite polttoaineiden hinnankorotukset Miko Bergbom ilmastotoimet valtiovarainministeri kurjistaminen sähkön hinta veronmaksajat suomalaiset Annika Saarikko Päästökauppa Riikka Purra Emma Kari Sanna Marin Hallitusohjelma Tukipaketit Ruotsi perussuomalaiset kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset teki eduskunnassa 19 esitystä suomalaisen maatalouden pelastamiseksi – hallitus äänesti kaikki kumoon

Ministeri Lintiläkin levittelee vain käsiään: Ruuan hinta nousemassa kaksinkertaiseksi, hallitus jatkaa ilmastotoimiaan – miksi SDP ja keskusta hyväksyvät suomalaisten jatkuvan kurjistamisen?

EU:ssa suunnitellaan jo seuraavaa elvytyspakettia – Purra: ”Yhteisvelka ja tulonsiirrot etenevät riippumatta siitä, mikä kriisi milloinkin on käsillä”

Hallitus suunnittelee taas uusia ilmastorasitteita – Purra: ”Miksi ette tässäkään tilanteessa voi luopua kustannuksia lisäävistä toimista?”

Hallintohimmeli varmistettu, kepun ryntäys hillotolpille alkoi heti – kansanedustaja Markus Lohi hakee sote-johtajaksi

Junnila vaatii jakeluvelvoitteen poistamista välittömästi: Polttoaineiden hinnat kohtuuttomia

Perussuomalaiset: Saksa, Ruotsi ja Italia keventävät polttoaineveroa tuntuvasti – Suomessa hallitus kohdentaa ilmastokehitysapuun

Onko Venäjä rahoittanut ilmastoaktivisteja vähentääkseen lännen energiaomavaraisuutta?

Purra: Vanhoille puolueille ei käy perussuomalaisten tärkeysjärjestys – ”Voi suomalaista poloa omassa maassaan”
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











