Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Hallintohimmeli varmistettu, kepun ryntäys hillotolpille alkoi heti – kansanedustaja Markus Lohi hakee sote-johtajaksi

23.03.2022 |18:08

Keskustan kansanedustaja Markus Lohi hakee Lapin hyvinvointialuejohtajan virkaan. Valinta tarkoittaisi eroa kansanedustajan tehtävästä, mutta toisaalta huomattavasti paksumpaa tilipussia.

Kepuedustaja Markus Lohi kertoo Iltalehdelle, että hän on jättänyt hakemuksensa Lapin hyvinvointialuejohtajan tehtävään eilen tiistaina.

– Pyyntöjä hakea on tullut sekä aluevaltuutetuilta, kansalaisilta että sosiaali- ja terveydenalan ammattilaisilta eri puolilta Suomea, Lohi lausuu.

Kymppitonnin kuukausipalkoille

Hyvinvointialuejohtajan viran kelpoisuusehtoina ovat soveltuva ylempi korkeakoulututkinto, hyvä johtamiskokemus ja julkishallinnon tuntemus. Kansanedustaja Lohi on koulutukseltaan oikeustieteen kandidaatti. Eduskunnassa Lohi on sosiaali- ja terveysvaliokunnan johdossa ja hän on myös Lapin sairaanhoitopiirin hallituksen puheenjohtaja.

Mikäli Lohi valitaan hyvinvointialuejohtajan virkaan, kansanedustajuus loppuisi, Lohi hakisi eroa eduskunnasta eikä olisi ehdolla enää ensi kevään eduskuntavaaleissa.

Arkadianmäeltä poistuminen kuitenkaan tuskin harmittaisi, sillä tiedossa olisi muhkea palkankorotus. Arvioiden mukaan hyvinvointialuejohtajan palkkio tulee olemaan ministeritasoa eli yli 10 000 euroa kuukaudessa.

”Taisin niistä hillotolpista mainita”

Lohen pyrky hyvinvointialuejohtajan hillotolpalle voidaan nähdä asiantuntijataidon hyödyntämisenä uudessa hallintotehtävässä, mutta yhtä hyvin se voidaan myös nähdä ryntäyksenä kallispalkkaiselle hillotolpalle.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
7.
Suomen uutiset logo

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti

11.07.2025 |12:49
9.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää