

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Omaishoitajat jäämässä ilman palkkiota Varsinais-Suomessa – Junnila: ”Olisi oikeudenmukaista, että omaishoitajien palkkiosta tehtäisiin verovapaa”
Omaishoitajat ovat jäämässä ilman palkkiota Varsinais-Suomen hyvinvointialueella. Aiemmin palkkio maksettiin kuun vaihteessa, mutta joulukuun jälkeen seuraava palkkio maksetaan vasta 15. helmikuuta eli omaishoitajat ovat tammikuussa jäämässä kokonaan ilman palkkiota. Muutosta perustellaan palkkionmaksuaikataululla. Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila pitää toimintaa hyvän hallinnon vastaisena.
– Monessa perheessä omaishoitajan palkkio muodostaa keskeisen osan arjen tuloista. Nyt sopimuksia uudistettaessa he jäävät ilman palkkiota jopa 90 vuorokaudeksi. Näinkö vähän hyvinvointialueella arvostetaan omaishoitajien tekemää arvokasta työtä? Vilhelm Junnila ihmettelee.
Aiemmin Askon ja Sotkan emoyhtiö Indoor Group yritti samanlaista kahmaisua työntekijöiden palkoista, mutta muutos peruttiin.
– Vetoan hyvinvointialueeseen, että se paremmin huomioisi omaishoitajien tarpeet. Ennakoikaa, parantakaa prosesseja ja mikä tärkeintä, tiedottakaa muutoksista ajoissa. Nyt omaishoitajien sopimuksia tehdään itsenäisesti hyvän hallinnon kannalta arveluttavalla tavalla. Hallinnon järjestämisen ei tulisi olla hoitotyötä tärkeämpää, Junnila jatkaa.
Palkkiotasot muutoksessa
Varsinais-Suomessa omaishoidon palkkiot vaihtelevat 450:n, 700:n ja 950 euron välillä. Raskaan siirtymävaiheen palkkio, 1 500 euroa kuukaudessa, maksetaan esimerkiksi omaisen saattohoidosta.
– Vaarana on, että omaishoidettavan palvelutarvetta hyvinvointialueella uudelleenarvioidessa useat omaishoitajat myös putoavat tuohon alimpaan luokkaan. Pitäisi ymmärtää, että omaishoitotyö on hyvin sitovaa, Junnila katsoo.
Omaishoitajien palkkio verovapaaksi
Omaishoitajien palkkio on edelleen veronalaista ansiotuloa. Sitä ei makseta hoidosta aiheutuneiden kustannusten kattamiseksi, vaan se maksetaan omaishoitotyöstä.
– Olisi oikeudenmukaista, että omaishoitajien palkkiosta tehtäisiin verovapaa, sillä omaishoitajaksi ryhtymiseen pitäisi kannustaa, Junnila kertoo.
Omaishoitajaliitto on vaatinut korotuksia hoitopalkkioihin vastauksena Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) selvitykselle omaishoidon tuen uudistamisesta. Omaishoitajia on Suomessa yli 50 000.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Omaishoitajaliitto omaishoitajien palkkiot Varsinais-Suomen hyvinvointialue omaishoidon tuki omaishoidon palkkio Varsinais-Suomi THL Omaishoitajat Verovapaus Vilhelm Junnila Omaishoito
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hoitoalalla on osattava kotimainen kielitaito – työperäinen maahanmuutto ei ole vastaus hoitajapulaan

Kokoomus hakisi hoitajat Filippiineiltä ja Ukrainasta – perussuomalaiset haluaa työllistää suomalaisia ammattilaisia: ”Potilaalla ja hoitajalla täytyy olla yhteinen kieli”

Reijonen vaatii omaishoitomyönteisimmän kunnan käytäntöjä myös alueen muihin kuntiin: Kenenkään edut eivät saa entisestään heikentyä

Perussuomalaiset: Suomessa tuhansien hoitajien vaje ja hyvinvointialueilta rahat jo loppu – hallitus on parantamassa vain laittomasti maassa olevien palveluita

Soteuudistuksen harmonisointi leikkaa palkkioita, eikä huonokuntoiselle hoidettavalle ole hoivapaikkaa – Juvonen: Vanhuksille ja omaishoitajille tarjotaan kylmää kyytiä
Viikon suosituimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












