Orpo ja Sipilä: PS ei jatka hallituksessa

12.06.2017 |14:34

Pääministeri Juha Sipilä ja valtionvarainministeri Petteri Orpo viestittävät molemmat Twitterissä, että perussuomalaiset eivät jatka hallituksessa.

Yhteistyö kilpistyi Sipilän ja Orpon mukaan henkilökysymykseen. He eivät kelpuuttaneet perussuomalaisten puoluekokouksen puheenjohtamaksi valitsemaa Jussi Halla-ahoa hallituskumppanikseen.

Halla-ahon mukaan kyse oli päinvastoin asiakysymyksistä – keskusta ja kokoomus eivät suostuneet panemaan toimeen jo aiemmin sovittuja maahanmuuton tiukennuksia.

Suomen uutiset


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
8.
Suomen uutiset logo

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana

30.01.2026 |12:01

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää